google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

W XIV wieku między rzekami Łyną i Symsarną w Lidzbarku Warmińskim stanął zamek, który własnymi rękami wybudowali jego przyszli lokatorzy – biskupi warmińscy. Dzięki ich ciężkiej pracy i późniejszym, sprzyjającym budowli czasom powstał jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków gotyckich w Polsce.

Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskimzamek biskupów

Flickr.com/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/Mariusz Cieszewski

Zbudowany w latach 1350-1401 Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim odkrywa przed swoimi gośćmi nie tylko tajemnice życia w XIV-wiecznej Polsce, ale także daje wyobrażenie o realiach życia jego budowniczych i lokatorów. Postarali się oni nie tylko o to, by nadać zamkowi pięknego kształtu, ale także skonstruować go tak, by był siedzibą bezpieczną. Chroniły go nie tylko wody dwóch pobliskich rzek, ale także mury obwodowe i fosy. Dostać się do niego było można przez Bramę Młyńską, która prowadziła na północne podzamcze z młynem wodnym. Pokonać należało także kilka bram, broniących dostępu do mieszkańców. Niegdyś dopełnieniem zamku był pałac, dobudowany w 1673 roku. Został on jednak rozebrany w XIX wieku. Jedyną pozostałością po tym budynku, jaką dziś możemy oglądać, jest zarys fundamentów.

Zanim zwiedzimy wnętrze zamku, rzućmy jeszcze okiem na pomnik św. Katarzyny z 1756 roku, stojący w centralnym punkcie podzamcza i wyruszmy dalej kamiennymi schodami, prowadzącymi z dziedzińca ku salom reprezentacyjnym. Ich przeznaczenie zmieniało się w zależności od upodobań urzędującego w zamku biskupa. Na pierwszym piętrze we wschodnim skrzydle znajduje się rokokowa kaplica zamkowa. Niegdyś zdobiły ją wspaniałe obrazy. Niestety, zaginęły one podczas wojny i zostały zastąpione innymi, np. obrazem Józefa Korzeniowskiego, przedstawiającym św. Jerzego. Wschodnie skrzydło zajmuje także sala sądowa, czyli wielki refektarz. Możemy zobaczyć tutaj herby biskupów warmińskich, cenne pozostałości średniowiecznych polichromii oraz wystawę sztuki średniowiecznej Warmii i Prus Krzyżackich. Dalej skierujmy się specjalnym przejściem ku pomieszczeniu w wieży wysokiej – dawnej kaplicy domowej – które zdobią malowidła ze scenami biblijnymi. Stąd zejść możemy w dół, by zobaczyć ciemną komnatę więzienną. Kto się nie boi, może spojrzeć w znajdujący się po środku otwór. Właśnie stąd spuszczano przestępców na dół. Na pierwszym piętrze zobaczyć możemy także: komnatę audiencyjną i pokoje prywatne w północnym skrzydle, mały refektarz, kapitularz oraz kuchnię od strony zachodniej. Zwiedzać możemy także piwnice, które niegdyś służyły mieszkańcom za magazyny, a dziś stanowią wspaniałe sale wystawowe.

Dziś w zamku mieści się oddział Muzeum Warmii i Mazur, które można zwiedzać codziennie, oprócz poniedziałków. Możemy obejrzeć nie tylko większość opisanych wyżej pomieszczeń, w których niegdyś mieszkali, żyli, pracowali i modlili się biskupi warmińscy, ale także zobaczyć ciekawe ekspozycje. Zamkowe zbiory przedstawiają się imponującą. Wystawy poświęcone są gotyckiej sztuce, malarstwu polskiemu z XIX i XX wieku, ikonom, jak również historii lidzbarskiego zabytku. Przechowywane są tutaj m.in. dokumenty związane ze słynnymi mieszkańcami zamku oraz elementy jego dawnego wyposażenia. Zwiedzający mogą poczuć klimat wieków, które dawno już za nami, zakosztować życia w gotyckiej rezydencji i dowiedzieć się, jak wyglądała codzienność biskupów.

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, gdzie ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

https://veturo.pl/article/1427/Z_zycia_biskupa/