google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zamek w Rydzynie -perła baroku

Zamek w Rydzynie

Poznaj jeden z najpiękniejszych i najmniej znanych polskich zamków. Pojedź do Rydzyny i zakochaj się w Wielkopolsce na nowo!

Zamek w Rydzynie -perła barokuRydzyna

mat. polska.travel

Zamek w Rydzynie to zachwycająca barokowa budowla z bogatą 600-letnią historią. Wzniesiony został w XVII w. na pozostałościach zamku gotyckiego dla wojewody oraz późniejszego podskarbiego wielkiego koronnego. Rezydencja zaprojektowana została przez ówczesnego architekta królewskiego, Szymona Belottiego. Jego prace zaowocowały. Powstał największy kompleks pałacowy w całej Wielkopolsce.

Otoczony fosą zamek wraz parkiem krajobrazowym, połączony jest osiowo z barokowym miasteczkiem. Jest to jedno z niewielu zachowanych do dziś założeń urbanistycznych tego typu w Polsce.

Warto wiedzieć iż w latach 1704 – 1709  zamek pełnił funkcję królewskiej siedziby rodowej. Mieszkał w nim Stanisław Leszczyński, który znany jest nie tylko jako dwukrotny król Polski, ale i ceniony mecenas sztuki.

Innym znanym mieszkańcem i właścicielem kompleksu był Aleksander Józef Sułkowski, on z kolei postarał się o to, by rydzyński zamek nabrał jeszcze większego splendoru, przeprowadzając rozbudowy. Jego syn, August kontynuował dzieło ojca. Sprawił, że Rydzyna stała się ważnym ośrodkiem naukowym i kulturalnym w regionie. Zgromadził imponującą kolekcje dzieł sztuki, prowadził dworski teatr w Sułkowicach i zezwolił na otwarcie gimnazjum pijarów.

Na tym kończy się niestety rozwój kompleksu. Kolejni spadkobiercy zaniedbali rezydencje, która w szybkim czasie podupadła. II Wojna Światowa nie przyniosła w prawdzie większych zniszczeń, ale za to wkroczenie Sowietów do Rydzyny okazało się tragiczne dla zamku, który niemal doszczętnie spłonął.

Dzisiejszy wygląd kompleks zawdzięcza Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, które wzięło na swe barki jego rekonstrukcję.  Obecny kształt budowli nie jest tak okazały jak przed 600 laty, mimo to rydzyński zabytek to obiekt wysokiej klasy. Znajduje się w nim ośrodek hotelowo – szkoleniowy, gdzie organizowane są widowiska historyczne, bale, pikniki kulturalne, sympozja międzynarodowe i festiwale, które przyciągają europejczyków.

Stałe miejsce w kalendarzu rydzyńskich imprez ma między innymi Rajd Pojazdów Zabytkowych, odbywający się co roku, w pierwszy weekend maja. Jest to okazja do podziwiania unikalnych wehikułów z historią, która dzięki zaangażowaniu opiekunów i właścicieli są w pełni sprawne.

Powodzeniem cieszą się również koncerty muzyki klasycznej, organizowane z okazji nowego roku, oraz „Powrót Króla” - wyjątkowa wrześniowa impreza, która ma na celu przybliżyć uczestnikom postać Stanisława Leszczyńskiego. Podczas eventu oglądać można królewski korowód i wziąć udział w angażującej tematycznej grze miejskiej.

Zamek w Rydzynie można zwiedzać po uprzednim uzgodnieniu.

 

Żródło: polska.travel

Jakie było twoje marzenie z dzieciństwa? Możliwość teleportacji, ...

Głogów leży na północy województwa dolnośląskiego. Jest to ...

https://veturo.pl/article/1443/perla-baroku-zamek-w-rydzynie-atrakcje-turystyczne-wielkopolski/