google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu to jedno z najbardziej znanych muzeów w kraju. Istnieje od ponad 46 lat. Przez ten czas pełni funkcje edukacyjne oraz gromadzi i chroni cenne zabytki. Jest niczym spełnienie marzeń każdego małego i dużego chłopca, zafascynowanego historią lub po prostu ciężkimi maszynami.

Muzeum Oręża Polskiego w KołobrzeguMuzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Flickr.com/ tomasz przechlewski

 

Ekspozycje Muzeum Oręża Polskiego prezentowane są w dwóch oddziałach, zajmujących się Historią Miasta i Dziejami Oręża Polskiego. Oddzielna filią jest także:  XV-wieczna Kamienica Kupiecka oraz zacumowany w porcie Okręt-Muzeum ORP Fala. Zwiedzający oglądać mogą różne wystawy stałe, m.in. tę zatytułowaną „Dzieje Kołobrzegu”, przedstawiającą losy miasta i mieszkańców od grodu we wczesnym średniowieczu po miasto lokacyjne, twierdzę i uzdrowisko. W niezwykły klimat jaki tutaj panował od czasów najdawniejszych do współczesności, wprowadza kolekcja zabytków archeologicznych, sztuki zdobniczej i malarstwa. Ponadto, goście muzeum oglądać mogą zbiory metrologiczne, czyli jedną z nielicznych w Polsce kolekcję narzędzi pomiarowych.  Tym, na co czekają wszyscy wielbiciele historii oraz duzi i mali chłopcy, jest wystawa „Dzieje Oręża Polskiego”, dokumentująca historię polskiej wojskowości od średniowiecza po współczesność. Muzeum może pochwalić się najbogatszym w Polsce zbiorem związanym z uzbrojeniem, wyposażeniem i mundurami żołnierzy polskich z okresu I i II wojny światowej oraz unikatową kolekcją mundurów oddziałów paramilitarnych. Ponadto, zobaczyć można także broń strzelecką, ordery, odznaczenia i odznaki pamiątkowe. Największą atrakcją są jednak pojazdy wojskowe, samoloty i broń pancerna, zgromadzone w Sali techniki i na wystawie plenerowej.

Muzeum otwarte jest dla zwiedzających przez cały rok. W sezonie letnim wystawy oglądać można od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18, a w sezonie zimowym w godzinach 10-16. Bilety kosztują od 8 zł do 25 zł. raz w tygodniu obowiązuje wstęp wolny na ekspozycje stałe. Uczestniczyć można także w lekcjach muzealnych, spotkaniach, koncertach i warsztatach. Istnieje także możliwość zwiedzania wystaw z przewodnikiem. Do dyspozycji gości oddano także zbiory w bibliotece.

źródło informacji: Polska Travel

Wyjazd nad morze, zwłaszcza z całą rodziną, ale ...

Najstarszym zabytkiem Koszalina jest katedra z XIV w. ...

Wyjeżdżając na wakacje najczęściej wybieramy miejsca, które oferują ...

Park Wodny Koszalin to najnowocześniejszy aquapark na Pomorzu ...

Wyrusz na szerokie wody i przeżyj niezapomnianą przygodę ...

Poznaj z Veturo.pl 10 najciekawszych miejsc Kołobrzegu - ...

nocleg

sport

https://veturo.pl/article/1445/Muzeum-Oreza-Polskiego-w-kolobrzegu-atrakcje-ciekawe-miejsca/