Dwór w Szymbarku

Dwór w Szymbarku

Odkryj zabytki Pomorza! Zbocz z trasy do Gdyni i traf do Szymbarku. Zobacz niezwykły stary dwór obronny z XVI wieku. Przy okazji wstąp do znajdujacego się w budynku muzeum i poznaj historię tego niezwykłego miejsca.

Dwór w Szymbarku to niezwykła budowla obronna. Architektura tego typu nie jest niestety częsta w Polsce. Podobny kasztel łatwiej można spotkać na Słowacji lub na Węgrzech. Dlatego też dwór powinien znaleźć się na trasie wycieczek po województwie pomorskim. Oryginalna uroda i ciekawa historia tego miejsca są warte poznania.

Dwór wzniósł ród Gładyszów w 1540 r. Budowla na planie prostokąta z czterema kwadratowymi wieżami, przylegającymi do narożników również wtedy była oryginalnym wyborem. Zaróno wtedy, jak i obecnie najbardziej w oczy rzucało się specyficzne, rozszerzające się wykończenie wieżyczek. Jak przystało na budynek o charakterze obronnym, dwór usytuowano na skraju doliny rzeki Ropy. Miał on trzy kondygnacje, z czego jedyna część mieszkalna znajdywała się na pietrze.

Pierwotnie budowla wykonana została w stylu gotyckim, jednak szybko przebudowano ją na rezydencję na miarę renesansu. Wtedy też dach dworu schowano za wysoką arkadową attyką. Kształt jaki dziś posiada szymbarski dwór jest wynikiem przebudowy z końca XVI wieku.

Obecnie, nieopodal Dworu znajduje się skansen z przykładami dawnego budownictwa ludowego oraz wiejski dworek. W nim przechowywane są przedmioty i pamiątki pochodzące z szymbarskiego dworu.

 

Źródło: polska.travel

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(18) "Dwór w Szymbarku " ["meta_title"]=> string(89) "Szymbark atrakcje - Dwór w Szymbarku, Atrakcje Pomorza, Atrakcje Turystyczne, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(86) "Dwór w Szymbarku - atrakcja turystyczna na Pomorzu. Poznaj jej historię - veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Pomorze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(8) "Redakcja" ["latlng"]=> array(11) { ["address"]=> string(16) "Szymbark, Polska" ["lat"]=> float(54.21835089999999723886503488756716251373291015625) ["lng"]=> float(18.101100500000001147782313637435436248779296875) ["zoom"]=> int(13) ["place_id"]=> string(27) "ChIJQ7vWqPiF_UYRwmCmP4zte7k" ["name"]=> string(8) "Szymbark" ["city"]=> string(8) "Szymbark" ["state"]=> string(9) "Pomorskie" ["post_code"]=> string(6) "83-315" ["country"]=> string(6) "Polska" ["country_short"]=> string(2) "PL" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Dwór w Szymbarku

meta_title: Szymbark atrakcje - Dwór w Szymbarku, Atrakcje Pomorza, Atrakcje Turystyczne, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Dwór w Szymbarku - atrakcja turystyczna na Pomorzu. Poznaj jej historię - veturo.pl

watermark:

interesting_places: Pomorze - atrakcje turystyczne

author: Redakcja

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Szymbark atrakcje - Dwór w Szymbarku, Atrakcje Pomorza, Atrakcje Turystyczne, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Dwór w Szymbarku - atrakcja turystyczna na Pomorzu. Poznaj jej historię - veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Redakcja

meta_desc: Dwór w Szymbarku - atrakcja turystyczna na Pomorzu. Poznaj jej historię - veturo.pl