google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Dwór w Szymbarku

Dwór w Szymbarku

Odkryj zabytki Pomorza! Zbocz z trasy do Gdyni i traf do Szymbarku. Zobacz niezwykły stary dwór obronny z XVI wieku. Przy okazji wstąp do znajdujacego się w budynku muzeum i poznaj historię tego niezwykłego miejsca.

Dwór w SzymbarkuSzymbark

polska.travel

Dwór w Szymbarku to niezwykła budowla obronna. Architektura tego typu nie jest niestety częsta w Polsce. Podobny kasztel łatwiej można spotkać na Słowacji lub na Węgrzech. Dlatego też dwór powinien znaleźć się na trasie wycieczek po województwie pomorskim. Oryginalna uroda i ciekawa historia tego miejsca są warte poznania.

Dwór wzniósł ród Gładyszów w 1540 r. Budowla na planie prostokąta z czterema kwadratowymi wieżami, przylegającymi do narożników również wtedy była oryginalnym wyborem. Zaróno wtedy, jak i obecnie najbardziej w oczy rzucało się specyficzne, rozszerzające się wykończenie wieżyczek. Jak przystało na budynek o charakterze obronnym, dwór usytuowano na skraju doliny rzeki Ropy. Miał on trzy kondygnacje, z czego jedyna część mieszkalna znajdywała się na pietrze.

Pierwotnie budowla wykonana została w stylu gotyckim, jednak szybko przebudowano ją na rezydencję na miarę renesansu. Wtedy też dach dworu schowano za wysoką arkadową attyką. Kształt jaki dziś posiada szymbarski dwór jest wynikiem przebudowy z końca XVI wieku.

Obecnie, nieopodal Dworu znajduje się skansen z przykładami dawnego budownictwa ludowego oraz wiejski dworek. W nim przechowywane są przedmioty i pamiątki pochodzące z szymbarskiego dworu.

 

Źródło: polska.travel

 Wysoki poziom zaangażowania w odpowiednie zaplanowanie urlopu jest ...

Rower jako środek transportu jest chętnie wybierany nie ...

Planując wakacyjne wyjazdy wiele osób wybiera na urlop ...

Każdego roku do Trójmiasta, w skład którego wchodzą ...

Przedstawiamy sześć miejsc w Sopocie, w których zjecie ...

Są takie miejsca w Sopocie, które musicie zobaczyć. ...

nocleg

gastronomia

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1446/za-obronnymi-murami-dwor-w-szymbarku-atrakcje-na-pomorzu/