google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Jurata - atrakcje turystyczne

Plaże Juraty

 „Morza szum, ptaków śpiew, cicha plaża pośród drzew...” - potrafi zanucić każdy Polak. Co by nie mówić, nasze krajowe plaże to prawdziwy raj dla fanów nadmorskiego szaleństwa oraz kurortów - zarówno tych kameralnych, jak i pełnych życia. Królowa plaż jest jednak tylko jedna! I jest nią Jurata.

 

Jurata - atrakcje turystyczneJurata

Piotr Moszczeński

Jurata zajmuje królewskie miejsce nie tylko w sercach wielbicieli plaż, ale i na Mierzei Helskiej. Mieści się dokładnie pośrodku niej, co sprawia, że jest tu wyjątkowo malowniczo. Turystów przyciąga promenada nad Zatoką Pucką i deptak Międzymorze łączący plaże nad Bałtykiem z plażą nad Zatoką. Najbardziej zapamiętywanym miejscem jest jednak niewielkie białe molo na tle błękitnej wody i  żmudzka  bogini Jurata, córka boga Gorka zdobiąca tutejszą fontannę.

Z zalotną pięknością z fontanny wiąże się romantyczna legenda. Wybrańcem serca Juraty był biedny rybak, który nie przypadł do gustu ojcu bogini. By ukarać Juratę wściekły ojciec zniszczył jej  piękny bursztynowy pałac, rozdrabniając go na miliony kamyczków, które po dziś dzień morze wyrzuca na brzeg po sztormie.

Jeśli chodzi o historie Juraty, pierwszy sezon zainaugurowano tu w roku 1931 i od tamtej pory  gościło w niej wiele znakomitości polskiej estrady i kultury miedzywojennej. Można tu było spotkać Eugeniusza Bodo, Władysława Sikorskiego, Jana Kiepurę czy Wojciecha Kossaka, który w domu przy ulicy Świętopełka 13 miał własne atelier. W letnich rezydencjach bywali również  prezydent Ignacy Mościcki, minister Józef Beck i rody Potockich czy Tyszkiewiczów.

Przez lata Jurata piękniała i dziś jest miejscem niepowtarzalnym. Lazurowa woda, białe obłoki na niebieskim niebie i złoty, ciepły piasek zachęcają turystów z całej Polski. Tutejszy Deptak  ma aż 600 metrów szerokości, a między leśnymi drzewami stoją budynki z Dwudziestolecia Międzywojennego. Najpiękniejsze z nich Willa Tamara, pensjonat Bałtyk, Helunia czy Hungaria.

Oczywiscie Juraty nie można też nazwać przestarzałą. Jest to kurort nowoczesny, jedynie klimat lat dwudziestych unosi się ciągle w powietrzu. Pensjonaty, hotele, apartamenty – wszystko jest przygpotowane pod najbardziej wygórowane oczekiwania gości. Kawiarnie i restauracje oferują bogaty wybór lokalnych, tradycyjnych dań i deserów, ale nie stronią od, łączenia klasycznych smaków z nowoczesnymi techniami i trędami.

Jurata wychodzi też na przód oczekiwaniom właścicieli czworonogów. Wyznaczone są tu plaże dostępne dla psów i ich właścicieli, które cieszą się dużą popularnością miłośników podróżowania z pupilami.

Coś  dla siebie znajdą tu również miłośnicy rowerów. Na dwóch kółkach można przejechać  trasą rowerową wzdłuż całej Mierzei Helskiej, przy okazji zwiedzając  okoliczne miejscowości: Jastarnię, klimatyczną Kuźnicę, Chałupy z malowniczym portem i Hel.

Wakacje to czas ukochany nie tylko przez wszystkich ...

Uprawianie windsurfingu wiele osób kojarzy z koniecznością wyjazdu ...

Co roku setki Polaków szukają tego cennego pierwiastka ...

Dla wczasowiczów przebywających w nadmorskich miejscowościach Scena Kulturalna ...

Nie, to nie będzie artykuł dla prawdziwych mężczyzn ...

Może zamiast zwiedzać główne atrakcje Polski, wybrać się ...

nocleg

gastronomia

atrakcje

https://veturo.pl/article/1450/krolowa-jurata-plaze-pomorza-atrakcje-turystyczne-juraty/