google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Odkryj Puszczę Augustowską

Atrakcje Augustowa i okolic

Jej dziewicze lasy były niegdyś terenami łowieckimi królów, którzy wybierali się tu na jelenie, żubry, niedźwiedzie i wilki. Dziś w Puszczy Augustowskiej króluje jedynie matka natura i otwiera podwoje jej dla każdego, kto zapragnie zachwycić się jej pięknem.

Odkryj Puszczę AugustowskąPuszcza Augustowska

Flickr, Łukasz Hejnak

Rozciągająca się na obszarze 1100 km2 Puszcza Augustowska jest jednym z największych lasów w Polsce, a wraz z jej częścią za litewską i białoruską granicą, w całej Europie. Jej enklawy i leśne osady, które dziś zapewniają nocleg i wyżywienie odwiedzającym, mają niejednokrotnie historię sięgającą XVII w., kiedy to założone zostały przez bartników czy rybaków pracujących w puszczy.

Jednak to nie leśne wioski stanowią o sławie Puszczy Augustowskiej, ale jej rzeki i jeziora - Necko, Rospuda, Białe, Studzieniczne, Sajno, Serwy - popularne wśród wędkarzy, kajakarzy i żeglarzy już w latach 20. Największym i najbardziej znanym jeziorem są Wigry. Jego krystalicznie czyste wody, zatoki, liczne wyspy i zielone półwyspy są idealne do uprawiania sportów wodnych.

Puszcza Augustowska to swego rodzaju mekka kajakarzy, ponieważ wszystkie szlaki kajakowe Suwalszczyzny przebiegają przez jej kręte rzeki: Rospudę, Marychę, Bliznę, Kanał Augustowski czy Czarną Hańczę, znaną z tego, iż wiosłował po niej sam Jan Paweł II kiedy był jeszcze młodym księdzem.

Fauna i flora Puszczy Augustowskiej jest równie piękna, co obfita. Pełna potężnych starych drzew, w szczególności sosen i świerków - z których niektóre liczą po 200 lat - jak również rezerwatów, obszarów chronionych, ostoi zwierzyny i przepięknych punktów widokowych, puszcza zapewni zarówno przeżycia estetyczne jak i duchowe. Bowiem jest to również miejsce duchowej zadumy, której oddać się można w Studzienicznej, z jej sanktuarium i wodami leczniczymi, lub na Uroczysku Święte Miejsce, pełnym wotywnych krzyży i drewnianych kaplic.

W zależności od upodobania w Puszczy Augustowskiej można zagłębić się w dzikim lesie i medytować w sanktuariach lub zmierzyć się z żywiołem i poczuć zew przygody na kajakach lub żaglówkach - Puszcza Augustowska oferuje wypoczynek na łonie natury w wielu odsłonach.

W Polsce wyznaczone są 23 parki narodowe, 121 ...

Kanał Augustowski jest przykładem symbiozy obiektu technicznego z ...

Narty w Augustowie? Nie ma tutaj ośnieżonych stoków. ...

Sezon rowerowy i bociany mają coś wspólnego - ...

Trasy rowerowe w Polsce wschodniej to wyjątkowe, zielone ...

Okolica Biebrzy to niesamowita bioróżnorodność bagien i torfowisk. ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/1451/odkryj-puszcze-augustowska-atrakcje-suwalszczyzny-jeziora-szlaki/