google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ratusz w Kołobrzegu

atrakcje turystyczne Kołobrzegu

Co to za budynek, który zajął miejsce w samym centrum nadmorskiego uzdrowiska i dumnie wita gości i mieszkańców, pojawiających się w Kołobrzegu. To neogotycki ratusz - ceglana ozdoba miasta.

Ratusz w KołobrzeguKołobrzeg

Flickr.com/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/Mariusz Cieszewski

Zabytkowy budynek kołobrzeskiego ratusza pochodzi z lat 1829-1832. Zbudowano go w stylu neogotyckim, zgodnie z założeniami projektu Karola Fryderyka Schinkela. Wcześniej stał tutaj średniowieczny ratusz. Został on jednak zburzony na początku XIX wieku podczas oblężenia miasta. Jego miejsce zajął dzisiejszy gmach z czerwonej cegły – duma miasta. Postawiono go na starych piwnicach poprzednika, pochodzących z XV wieku. To jednak niejedne pamiątki po średniowiecznym ratuszu. Od strony północno-wschodniej zachowano kilka detali architektonicznych, pamiętających jeszcze tak odległe czasy. Jedną z ciekawostek jest wmurowany wśród filarów pręgierz, tzw. Kolumna Adebara. Dostrzec można także rzeźbioną maskę legendarnego wójta, Jakuba Adbara.

Nowy, bardzo okazały budynek przetrwał zawirowania historyczne. Nie zląkł się nawet bomb, które spadły na miasto podczas bitwy o Kołobrzeg w 1945 roku. Nic dziwnego, gdyż swym wyglądem przypomina zamek obronny lub fort. Oglądając go, zwróćmy uwagę na kilka szczegółów: zdobiony zegar, herby Kołobrzegu i Polski, główną wieżę oraz kilka mniejszych wieżyczek.

Dziś w ratuszu możemy nie tylko załatwić sprawy urzędowe, ale także napić się czegoś pysznego w kawiarni, posłuchać pozytywnych dźwięków w klubie muzycznym Adabar, zwiedzić wystawy Galerii Sztuki Współczesnej, zaplanować kolejne wycieczki z pomocą Informacji Turystycznej lub wziąć ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Wyjazd nad morze, zwłaszcza z całą rodziną, ale ...

Najstarszym zabytkiem Koszalina jest katedra z XIV w. ...

Wyjeżdżając na wakacje najczęściej wybieramy miejsca, które oferują ...

Park Wodny Koszalin to najnowocześniejszy aquapark na Pomorzu ...

Wyrusz na szerokie wody i przeżyj niezapomnianą przygodę ...

Poznaj z Veturo.pl 10 najciekawszych miejsc Kołobrzegu - ...

nocleg

sport

https://veturo.pl/article/1452/Ratusz-w-Kolobrzegu-atrakcje-Pomorza/