google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Top 10 atrakcji w Giżycku

Atrakcje Warmii i Mazur, Giżycko atrakcje

Wybierając top 10 atrakcji w Giżycku wzięliśmy pod uwagę nie tylko interesujące miejsca, ale także ciekawe wydarzenia. Dzięki temu, niezależnie podróż do tego miasta będzie dla każdego niezapomnianą przygodą.

Top 10 atrakcji w GiżyckuGiżycko, twierdza Boyen

Flickr, Leszek Kozlowski

Twierdza Boyen

Wybudowana została w pierwszej połowie XIX wieku w zachodniej części miasta, na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV. Jej kształt przypomina sześcioramienną gwiazdę, a nazwę otrzymała na cześć swego inicjatora, generała von Boyena. Twierdza miała pomieścić 3000 żołnierzy, którzy będą bronić Giżycka i tej części Mazur. Rolę obronną warownia pełniła do lat 50. XX wieku, potem ulokowano tu przedsiębiorstwa spożywcze, które działały przez około 40 lat. Obecnie Twierdza jest jedną z atrakcji turystycznych Giżycka, ale zwiedzać ją można tylko po wyznaczonych trasach.

Zamek w Giżycku

Wybudowany nad Kanałem Łuczańskim przez Zakon Krzyżacki w pierwszej połowie XIV wieku. Dawniej był siedzibą krzyżackiego prokuratora. Dziś pomimo że przerobiono go na hotel,  jest najważniejszym zabytkiem miasta. Podczas niedawnej renowacji zamku odbudowano jego trzy skrzydła oraz basztę.

Giżycka cerkiew greckokatolicka Przenajświętszej Trójcy

Wybudowano ją w latach 90. XX wieku, na obecnej ulicy Białostockiej. Większość wiernych modlących się w tej świątyni to Ukraińcy. Główną atrakcją dla zwiedzających jest tu ikonostas z 1998 roku. Warto przyjechać w to miejsce jesienią, kiedy odbywają się tu Jesienne Koncerty Muzyki Cerkiewnej.

Wieża ciśnień

Obiekt ma już ponad 100 lat. Kiedyś jej zadaniem było zaopatrywanie tutejszej ludności w wodę, obecnie jest punktem widokowym miasta (najwyższe piętro znajduje się 162 m n.p.m.). Dziś to obiekt prywatny, w którym znajduje się muzeum miasta i Mazur i kawiarnia. Bilet wstępu to koszt od 5 do 10 złotych.

Zabytkowy most obrotowy

Znajduje się na kanale Łuczańskim. Dla turystów jest on przede wszystkim atrakcyjny pod kątem technicznym. Warto go zobaczyć również ze względu na fakt, że tego typu mostów w całej Europie jest tylko kilka. Ten w Giżycku wybudowany został w  1898 roku i miał łączyć miasto z Twierdzą Boyen.

Fontanna

Kryje w sobie pewną historię miłosną. Otóż kamienny posąg nagiej dziewczyny trzymającej w rękach żabę to wspomnienie spotkania Galindy, córki rybaka, ze swym ukochanym zamienionym przez złą czarownicę w żabę. Ponoć zdziwienie dziewczyny na widok nowej postaci swego wybranka spowodowało, że zastygła w bezruchu i tkwi tak w Giżycku do dziś. Kto wie, może kiedyś uda się zdjąć zły urok z tej pary?

Dawna Piekarnia Regelskiego...

...to dziś Jazz Club Galeria, niebieski budynek przy ulicy Warszawskiej 17. Zwyczajna kamieniczka nie jest jednak wcale taka zwyczajna. Jest to bowiem najstarszy murowany budynek w Giżycku (wybudowano go w XIX w.) zbudowany na konstrukcji szachulcowej.

Od 15 lat, w sierpniu odbywa się w Giżycku najważniejsza impreza miasta, zwana Mazury AirShow. Są to pokazy lotnicze wykonywane nad jeziorem. Show możecie podziwiać z molo, plaży, statku czy choćby kajaku. Wstęp na nie jest bezpłatny. Ciekawostką jest to, że co roku na imprezę przyjeżdża astronauta gen. Mirosław Hermaszewski.

Mazury Hip Hop Festiwal to kolejna, choć tym razem muzyczna, impreza, której będąc w Giżycku nie możecie opuścić. To najstarszy festiwal tego rodzaju muzyki w Polsce. Pierwszy koncert odbył się w 2002 roku i trwał tylko jeden dzień, od 2010 roku impreza przedłużyła się jednak do trzech dni i zaczęła być nazywana „Świętem polskiego hip hopu”. Impreza odbywa się co roku w sierpniu, w amfiteatrze Twierdzy Boyen. Na jego scenie wystąpili już między innymi Tede, Peja, WWO, Pezet, O.S.T.R., Jamal, Kaliber 44.

Giżycko jest żeglarską stolicą Mazur, i nie ze względu na ośrodki żeglarskie, ale liczbę jezior. W samym Giżycku jest ich aż sześć, a w jego okolicach kolejnych jedenaście. Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku to najstarszy tego typu ośrodek w tej części regionu. Odbywają się tu nie tylko szkolenia dla przyszłych żeglarzy, ale także organizowane są  obozy żeglarskie dla dzieci i młodzieży oraz regaty i festiwale żeglarskie na Mazurach. Niepełnosprawność nie jest tu przeszkodą do pływania. Ośrodek położony jest nad jeziorem Kisajno, w sąsiedztwie licznych rezerwatów przyrody.Giżycko leży w samym sercu Mazur, otoczone jest ...

W województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, niemalże 6 ...

Podróżując krzyżackim szlakiem po Warmii i Mazurach, napotkacie ...

Błękitna Wstęga Jezior to szlak rowerowy, który zabierze ...

Cisza, spokój, malownicza tafla jeziora i przepiękny krajobraz ...

Warmia i Mazury to region, który kojarzy się ...

nocleg

https://veturo.pl/article/1455/top-10-atrakcji-w-gizycku-atrakcje-gizycka-mazur-twierdza/