Giżycko, twierdza Boyen

Giżycku – atrakcje Top 10

Wybierając top 10 atrakcji w Giżycku wzięliśmy pod uwagę nie tylko interesujące miejsca, ale także ciekawe wydarzenia. Dzięki temu, niezależnie podróż do tego miasta będzie dla każdego niezapomnianą przygodą.

Giżycka cerkiew greckokatolicka Przenajświętszej Trójcy

Wybudowano ją w latach 90. XX wieku, na obecnej ulicy Białostockiej. Większość wiernych modlących się w tej świątyni to Ukraińcy. Główną atrakcją dla zwiedzających jest tu ikonostas z 1998 roku. Warto przyjechać w to miejsce jesienią, kiedy odbywają się tu Jesienne Koncerty Muzyki Cerkiewnej.

Wieża ciśnień

Obiekt ma już ponad 100 lat. Kiedyś jej zadaniem było zaopatrywanie tutejszej ludności w wodę, obecnie jest punktem widokowym miasta (najwyższe piętro znajduje się 162 m n.p.m.). Dziś to obiekt prywatny, w którym znajduje się muzeum miasta i Mazur i kawiarnia. Bilet wstępu to koszt od 5 do 10 złotych.

Zabytkowy most obrotowy

Znajduje się na kanale Łuczańskim. Dla turystów jest on przede wszystkim atrakcyjny pod kątem technicznym. Warto go zobaczyć również ze względu na fakt, że tego typu mostów w całej Europie jest tylko kilka. Ten w Giżycku wybudowany został w  1898 roku i miał łączyć miasto z Twierdzą Boyen.

Fontanna

Kryje w sobie pewną historię miłosną. Otóż kamienny posąg nagiej dziewczyny trzymającej w rękach żabę to wspomnienie spotkania Galindy, córki rybaka, ze swym ukochanym zamienionym przez złą czarownicę w żabę. Ponoć zdziwienie dziewczyny na widok nowej postaci swego wybranka spowodowało, że zastygła w bezruchu i tkwi tak w Giżycku do dziś. Kto wie, może kiedyś uda się zdjąć zły urok z tej pary?

Dawna Piekarnia Regelskiego…

…to dziś Jazz Club Galeria, niebieski budynek przy ulicy Warszawskiej 17. Zwyczajna kamieniczka nie jest jednak wcale taka zwyczajna. Jest to bowiem najstarszy murowany budynek w Giżycku (wybudowano go w XIX w.) zbudowany na konstrukcji szachulcowej.

Od 15 lat, w sierpniu odbywa się w Giżycku najważniejsza impreza miasta, zwana Mazury AirShow. Są to pokazy lotnicze wykonywane nad jeziorem. Show możecie podziwiać z molo, plaży, statku czy choćby kajaku. Wstęp na nie jest bezpłatny. Ciekawostką jest to, że co roku na imprezę przyjeżdża astronauta gen. Mirosław Hermaszewski.

Mazury Hip Hop Festiwal to kolejna, choć tym razem muzyczna, impreza, której będąc w Giżycku nie możecie opuścić. To najstarszy festiwal tego rodzaju muzyki w Polsce. Pierwszy koncert odbył się w 2002 roku i trwał tylko jeden dzień, od 2010 roku impreza przedłużyła się jednak do trzech dni i zaczęła być nazywana „Świętem polskiego hip hopu”. Impreza odbywa się co roku w sierpniu, w amfiteatrze Twierdzy Boyen. Na jego scenie wystąpili już między innymi Tede, Peja, WWO, Pezet, O.S.T.R., Jamal, Kaliber 44.

Giżycko jest żeglarską stolicą Mazur, i nie ze względu na ośrodki żeglarskie, ale liczbę jezior. W samym Giżycku jest ich aż sześć, a w jego okolicach kolejnych jedenaście. Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku to najstarszy tego typu ośrodek w tej części regionu. Odbywają się tu nie tylko szkolenia dla przyszłych żeglarzy, ale także organizowane są  obozy żeglarskie dla dzieci i młodzieży oraz regaty i festiwale żeglarskie na Mazurach. Niepełnosprawność nie jest tu przeszkodą do pływania. Ośrodek położony jest nad jeziorem Kisajno, w sąsiedztwie licznych rezerwatów przyrody.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(42) "Atrakcje Warmii i Mazur, Giżycko atrakcje" ["meta_title"]=> string(84) "TOP 10 atrakcji w Giżycku - Giżycko atrakcje, ciekawe miejsca w Polsce - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(159) "Giżycko - jeden z ważniejszych ośrodków żeglarskich w Polsce zachwyca wielością atrakcji - sprawdź co warto zobaczyć w tym mieście - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(38) "Warmia i Mazury - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(14) "Beata Dymarska" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(54.0375382262997021598494029603898525238037109375) ["lng"]=> float(21.7723846475090994090351159684360027313232421875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje Warmii i Mazur, Giżycko atrakcje

meta_title: TOP 10 atrakcji w Giżycku - Giżycko atrakcje, ciekawe miejsca w Polsce - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Giżycko - jeden z ważniejszych ośrodków żeglarskich w Polsce zachwyca wielością atrakcji - sprawdź co warto zobaczyć w tym mieście - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Warmia i Mazury - atrakcje turystyczne

author: Beata Dymarska

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: TOP 10 atrakcji w Giżycku - Giżycko atrakcje, ciekawe miejsca w Polsce - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Giżycko - jeden z ważniejszych ośrodków żeglarskich w Polsce zachwyca wielością atrakcji - sprawdź co warto zobaczyć w tym mieście - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Beata Dymarska

meta_desc: Giżycko - jeden z ważniejszych ośrodków żeglarskich w Polsce zachwyca wielością atrakcji - sprawdź co warto zobaczyć w tym mieście - poleca veturo.pl