google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Śladami Jana Pawła II - Kanał Augustowski

atrakcje Augustowa

Podążaj śladami jednego z największych Polaków - papieża Jana Pawła II - i poznaj najpiękniejsze zakątki Ziemi Augustowskiej. Kamienny Szlak Papieski poprowadzi cię Kanałem Augustowskim przez miejsca, które pokochał Ojciec Święty.

Śladami Jana Pawła II - Kanał AugustowskiKanał Augustowski

Polska Travel

Jan Paweł II mówił: „Dobrze by umieścić w mojej biografii trasy, wszystkie trasy, na których byłem, żebym tak był wrośnięty w polską ziemię...". Na pomysł utworzenia szlaków związanych z papieżem polakiem wpadła, Urszula Własik. Tak powstała Fundacja Szlaki Papieskie oraz trasy, którymi dziś możemy poruszać się po śladach jednego z największych Polaków. Każdy z nas może dotrzeć tam, gdzie Jan Paweł II lubił wędrować. Jeden ze szlaków wiedzie przez urokliwą Ziemię Augustowską. Gotowi na podróż drogami tego, który najbardziej kochał polskie krainy?

Wycieczkę zaczynamy w Augustowie, skąd ruszamy dalej Kanałem Augustowskim przez zakątki Puszczy Augustowskiej, rzeką Hańczą do miejscowości Wigry. Właśnie tutaj utworzono tzw. kamienny Szlak Papieski. Został on wykonany przez pracowników Żeglugi Augustowskiej. Z tablic wykonanych przez nich z kamienia możemy dowiedzieć się, gdzie w 1999 roku był papież. Łącznie jest to pięć stacji. Inspiracją dla podróżników mogą stać się słowa Jana Pawła II wyryte na tabliczkach. Przyjrzyjmy się im dokładnie. Ponoć jeden z nich woda wydrążyła tak, że niektórym przypomina wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Pierwszą stacją jest przystań w Ośrodku Wypoczynkowym Oficerski Yacht Club Pacyfik w Augustowie. To tutaj w 1999 roku papież oczekiwał na statek. Do dziś w tym miejscu stoi Fotel - pomnik postawiony po wizycie Ojca Świętego na hotelowej plaży. Z przystani, w Jan Paweł II pożeglował dalej na pokładzie statku Żeglugi Augustowskiej Serwy. Dziś organizuje ona kursy drogą, którą żeglował wtedy Ojciec Święty. Jeśli chcemy niczym papież polak poznać Ziemię Augustowska ze statku, na wycieczkę musimy przeznaczyć około 3 godzin. Podążajmy jednak dalej Kamiennym Szlakiem. Trasa wiedzie przez śluzy Przewęź i Swoboda do śluzy w miejscowości Gorczyca. Przystanek znajduje się przy Sanktuarium Maryjnym w Studziennicznej. Ustawiono tutaj głaz ze słowami Jana Pawła II: „Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy i chyba ostatni".

Rejsy Szlakiem Papieskim Żeglugą Augustowską odbywają się od maja do października. Na trasie zwróćmy również uwagę na: Bazylikę Mniejszą Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie czy Kościół Parafialny Świętej Marii Magdaleny w Mikaszówce. Kamienny Szlak Papieski po Kanale Augustowskim można przebyć też kajakiem, albo rowerem, ścieżką wzdłuż drogi wodnej.

W 2010 roku Polska Organizacja Turystyczna przyznała Złoty Certyfikat Augustowskiej Organizacji Turystycznej za szlak papieski na Kanale Augustowskim.

W Polsce wyznaczone są 23 parki narodowe, 121 ...

Kanał Augustowski jest przykładem symbiozy obiektu technicznego z ...

Narty w Augustowie? Nie ma tutaj ośnieżonych stoków. ...

Sezon rowerowy i bociany mają coś wspólnego - ...

Trasy rowerowe w Polsce wschodniej to wyjątkowe, zielone ...

Jej dziewicze lasy były niegdyś terenami łowieckimi królów, ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/1460/Sladami-Jana-Pawla-II-kanal-augustowski-ciekawe-miejsca-Augustow/