google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Tajemnica puszczy w pigułce

Jak wygląda ryś, żubr i łoś? Jak nazywa się to drzewo? Czemu jedna część lasu różni się od drugiej? Czemu trzeba chronić Puszczę Białowieską? Jeśli nie umiesz odpowiedzieć na te i wiele innych pytań małych odkrywców, dowiedz się więcej dzięki wystawom w Muzeum Przyrodniczo Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego.

Tajemnica puszczy w pigułceMuzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego

foto Mateusz Grochocki

W kolejce do kasy ustawiają się całe rodziny. Zarówno mali, jak i duzi podróżnicy chcą poznać tajniki tego, co niedawno zobaczyli na leśnej ścieżce: poznać żubra, gatunki drzew, rośli i grzybów lub nawet podyskutować z przewodnikiem o losach i przyszłości rezerwatu. Zanim wyruszysz na wycieczkę lub po tym jak już zedrzesz buty na kilometrach puszczańskich ścieżek, zajrzyj do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego, aby wiedzieć więcej. Natura może cię zaskoczyć!

Ekspozycja stała obejmuje zbiory przyrodnicze z różnych dziedzin: zoologii, botaniki, ekologii i historycznego użytkowania puszczy przez człowieka. Przy pomocy nowoczesnych dioram wykorzystujących wiele środków przekazu, np. świateł scenicznych, dźwięków, makiet, fotografii wielkoformatowych, pokazano faunę i florę charakterystyczną dla lasów białowieskich. Przedstawiono zbiorowiska leśne – grądy, olsy, bór sosnowy, łęgi, borealną świerczynę bagienną – które zobaczymy spacerując tutejszymi ścieżkami edukacyjnymi. Zwiedzający mogą poznać także różne procesy ekologiczne i zjawiska przyrodnicze. W ekspozycji postawiono na nowoczesność. Użyte środki są awangardowe i zaciekawiają niebanalnością oraz różnorodnością form przekazu. Dla głodnych wiedzy ustawiono także kioski multimedialne, czyli komputery z ekranem dotykowym, dzięki którym zaspokoimy swoją ciekawość rozbudzoną przez przewodnika lub opowieści nagrane na audioprzewodniku. Zwiedzać można także stale zmieniające się wystawy czasowe lub wspiąć się na wieżę widokową, aby podziwiać park pałacowy i zarysy Puszczy. Łącznie, Muzeum to aż 2 poziomy wystaw o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Tworzą one jeno z najnowocześniejszych, awangardowych muzeów przyrodniczych w Europie.

Muzeum Przyrodniczo-Leśne im. profesora J. Miklaszewskiego Białowieski Park Narodowy znajduje się na terenie malowniczego parku pałacowego, miejsca spacerów i odpoczynku mieszkańców Białowieży i turystów. Ma siedzibę w nowoczesnym, jak na lata 70. XX wieku budynku. Jest czynne w sezonie, czyli od 16 kwietnia do 15 października, od poniedziałku do piątku od godziny 9 do 16:30, w weekendy i święta do 17. Poza sezonem ekspozycje można zwiedzać od wtorku do niedzieli od 9 do 16. Można wybrać jeden z dwóch sposobów oglądania wystaw: z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem. Bilet normalny obejmujący wszystkie wystawy, zarówno stałą, jak i czasowe oraz wstęp na wieżę widokową kosztuje 13 zł, ulgowy 9 zł. Opłata dodatkowa za przewodnika to 5 zł od osoby. Bilet na wystawy stałe i wieżę kosztuje odpowiednio: 8 i 4 zł. Obowiązuje dodatkowa opłata za fotografowanie wynosząca 5 zł.

Do Muzeum bezpłatnie mogą wejść dzieci do lat 4, przewodnicy turystyczni oraz mieszkańcy gmin Białowieża i Narewka. Uwaga! Muzeum nie prowadzi sprzedaży biletów wstępu na teren zamkniętego rezerwatu Puszczy Białowieskiej. Na taką wycieczkę można udać się tylko z przewodnikiem z biura turystycznego, np. PTTK.

W Polsce wyznaczone są 23 parki narodowe, 121 ...

Zapraszamy do odwiedzania GALERII SZTUKI "KRESY". Galeria pokazuje ...

Sezon rowerowy i bociany mają coś wspólnego - ...

Pieszo, rowerem lub konno – takie zwiedzanie Puszczy ...

W Puszczy Białowieskiej znajduje się najdłuższa leśna ścieżka ...

Dzisiaj kojarzymy je z reklamą, w której odpoczywają ...

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/1482/tajemnica-puszczy-w-pigulce/