google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kanał Elbląski

Zabytkek Techniki - Kanał w Elblągu

Polska ma do zaoferowania także wiele atrakcji z zakresu obiektów techniki i przemysłu związanych z wodą.  Kanał Elbląski to jedna z najciekawszych Hydro-atrakcji w kraju.

Kanał ElbląskiKanał Elbląski

Pixabay

Ten światowej klasy zabytek sztuki hydrotechnicznej łączy zachodnio-mazurskie jeziora z Zalewem Wiślanym i do dziś stanowi popularną trasę rejsów wycieczkowych.

Kanał zaprojektował inżynier Jakoba Georga Steenke na początku XIX w., był on drogą zapewniającą gospodarcze połączenie Prus Wschodnich z Bałtykiem, a jego budowa trwała od 1844 do 1881 r. Długość całego szlaku wodnego Kanału Elbląskiego wynosi prawie 115,6 km.

Oryginalność kanały polega przede wszystkim na pokonywaniu różnicy poziomów o łącznej wielkości 100 metrów. Odbywa się to przy pomocy systemu śluz i pochylni. Te ostatnie są szynowymi urządzeniami wyciągowymi, które napędzai mechanicznie siła przepływu wody.

Dzięki wykorzystaniu różnicy poziomu wód statek w pięciu miejscach jest przeciągany linami po szynach, na specjalnie skonstruowanym wózku.

Już w 1852 roku na pierwszym odcinku, między Iławą a Elblągiem, zaczął kursować parowiec iławskiego armatora "Reederei Kardinal", po 1927 r. statek "Konrad" zbudowany w stoczni elbląskiej rozpoczął regularne rejsy turystyczne na trasie Ostróda-Elbląg. Po ostatniej wojnie kanał ponownie udrożniono i wznowiono rejsy turystyczne.

Dziś można skożystać z usług wielu operatorów rejsów pasażerskich na Kanale Elbląskim. Dzięki nim turysta może uczestniczyć w niezwykłej przygodzie. Zobaczyć jak "statki pływają po trawie” i poznać oryginalny zabytek techniki.

Żródło:polska.travel

Na turystycznej mapie Mazur pojawiła się nowa atrakcja ...

Powstał przewodnik kajakowy po zachodniej części Mazur i ...

Elbląg nie cieszy się tak wielką popularnością jak ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/1483/kanal-elblaski-zabytki-techniki-atrakcje-turystyczne-elblaga-rejs/