google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich

Nie trzeba wyjeżdżać do Włoch i słynnej Pizy, aby zobaczyć niezwykłą, pochyloną budowlę. Wystarczy pojechać na Dolny Śląsk. Ząbkowice Śląskie mają własną krzywą wieżę.

Krzywa wieża w Ząbkowicach ŚląskichZąbkowice Śląskie, Krzywa Wieża

Agnieszka Banach

 

Przechadzając się uliczkami miasta nagle dostrzegamy, że zza kamienic wystaje niecodzienna budowla – wieża, która niebezpiecznie chyli się ku ziemi. Błąd konstrukcyjny, niedopatrzenie budowniczych, a może zbyt grząskie podłoże? Prawdziwej przyczyny pochylania się wieży w Ząbkowicach Śląskich nie znamy do dzisiaj. Choć ta charakterystyczna krzywizna nie przyniosła jej tak wielkiej sławy jak Torre pendente di Pisa, czyli Krzywej Wieży w Pizie, to śląska budowla nadal pozostaje jedną z najciekawszych w naszym kraju. Śląska Piza ze swoimi 34 metrami wysokości jest również najwyższą wieżą z tego typu defektem w Polsce. Mieszkańcy Ząbkowic Śląskich są tak dumni, że doczekała się ona swojego święta. Co roku, w drugi weekend lipca obchodzone są Dni i Noce Krzywej Wieży. Jaka jest jej historia?

Do dzisiaj badaczom nie udało się ustalić dokładnej daty powstania Krzywej Wieży. Wiadomo tylko, że pochodzi z okresu średniowiecza. Niektórzy twierdzą, że jest pozostałością po zamku, który stał w tym miejscu jeszcze przed lokacją miasta. Jej charakterystyczna konstrukcja wskazuje na to, że niegdyś znajdował się w niej loch głodowy. Świadczy o tym sposób budowy: najniższa, 10-metrowa część wykonana jest z kamienia, a dawne wejście położone jest na wysokości pierwszego piętra. Do wieży można się było więc dostać jedynie przy użyciu drabiny lub wchodząc po zewnętrznych schodkach. Niemiecki historyk i architekt Kurt Bimler przeczy tej teorii. Twierdzi, że budowla pełniła funkcję bramy miejskiej, ponieważ usytuowana jest w najniższym punkcie Starego Miasta. Inni badacze pragnący poznać losy Krzywej Wieży uważają, że zbudowano ją jako dzwonnicę. Taką też rolę pełniła wieża od wieku XV aż do wybuchu II wojny światowej.

Jeszcze większą zagadką jest odchylenie śląskiej Pizy, które w obecnych czasach wynosi 2,12 m. Powszechnie uważa się, że skrzywienie nastąpiło wskutek wstrząsów tektonicznych w 1590 roku, ale niewykluczone, że przyczyną była jakość gruntu.

Krzywa Wieża znacznie ucierpiała w wielkim pożarze miasta w 1858 roku. Mieszkańcy, przyzwyczajeni do budowli, postanowili o jej odbudowaniu. Dzięki temu zyskała ona nowe zwieńczenie w kształcie jaskółczych ogonów, które możemy podziwiać do dziś. Na kopule umieszczono także gałkę z krzyżem, w której złożono okolicznościowe pismo sporządzone przez ówczesnego proboszcza, Johannesa Grundeya oraz medal-pamiątkę wielkiego pożaru. Z biegiem czasu wieża przestała pełnić swoje funkcje i po II wojnie światowej pozostała niezagospodarowana. Jej piękno dostrzegł dopiero pod koniec lat 60. Józef Glabiszewski. Budowlę wyremontowano i oddano do użytku turystycznego. Dzisiaj jest jednym z najlepszych punktów widokowych w mieście i chlubą regionu, ponieważ zbliża go nieco do włoskiej Pizy.

Polska Krzywa Wieża znajduje się w Ząbkowicach Śląskich na Dolnym Śląsku. Opiekuje się nią Izba Pamiątek Regionalnych im. Józefa Glabiszewskiego. Od 1 listopada do 31 marca można ją zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach od 9 do 17, a od 1 kwietnia do 31 października od 9 do 19. Ostatnie wejście jest możliwe na 30 minut przed zamknięciem. Warto przyjechać tutaj w lipcu, kiedy obchodzone jest święto Krzywej Wieży. Nie tylko dla licznych koncertów, wystaw czasowych, pokazów i atrakcji, również dla niezapomnianego widoku po zmierzchu. W ten jeden weekend roku śląska Piza otwarta jest do godziny 24.

W latach II wojny światowej, a dokładniej od ...

W bardzo dawnych czasach, w niedostępnych górach, w ...

Przed zbliżającym się sezonem narciarzom zazwyczaj marzą się ...

Kompleks „Riese” rozciąga się na wiele kilometrów podziemnych ...

Jeśli ktoś jeszcze nie wie, dokąd wybrać się ...

Cottonina Villa & Mineral SPA Resort w Świeradowie-Zdroju ...

nocleg

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1485/krzywa-wieza-w-zabkowicach-slaskich-atrakcje-slaska/