google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie

Atrakcje Warmii i Mazur

Warmia i Mazury kojarzą się przede wszystkim z jeziorami i wodnym szaleństwem. Nie wszyscy wiedzą, że w tym regionie znajduje się też Mazurski Park Krajobrazowy, a w jego centrum – Kadzidłowo. Co szczególnego znajdziemy w tej niewielkiej miejscowości?

Park dzikich zwierząt w KadzidłowiePark zwierząt w Kadzidłowie

Michalina Janyszek

Jeśli lubicie spacerować po lesie i zdarzyło wam się w czasie takich wędrówek dostrzec przemykającego gdzieś zająca lub jelenia, wiecie, jaki urok mają takie spotkania. A co, jeśli w sercu lasu istniałoby miejsce, które nie tylko pomaga tym zwierzętom, ale i pozwala odwiedzającym pogłaskać je lub nakarmić?

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie imienia prof. Benedykta Dybowskiego za cel istnienia postawił sobie głównie umożliwienie poznania miejscowych gatunków zwierząt. Jego położenie pozwala im na bytowanie w warunkach zbliżonych do naturalnych.

Większość dzikich rezydentów jest zaprzyjaźniona z człowiekiem. Pozwala to na ciekawą interaktywną przygodę. Pod opieką przewodnika można bowiem wejść na ich tereny, pogłaskać je i nakarmić. Wycieczka ta sprawi, że łatwiej nam będzie zapamiętać ciekawe szczegóły związane z poszczególnymi gatunkami. Taka lekcja biologii w praktyce szczególnie przyda się dzieciom.

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie istnieje od 1992 r. W 2005 uzyskał statut ogrodu zoologicznego.

Jednak daleko mu do zwykłego parku pełnego klatek. Misją tego miejsca jest nie tylko promowanie wiedzy o mazurskiej faunie. Pracownicy biorą udział w bardzo ciekawym projekcie „born to be free”.

Działanie ma na celu rozmnażanie zagrożonych gatunków i, co najważniejsze, umożliwienie młodym dorastania na wolności.

W parku znajduje się ponad 180 gatunków zwierząt. Dziś w ramach ciekawostki opowiem wam o dwóch szczególnie rzadkich. Do takich właśnie gatunków należą bocian czarny i ryś. Oba objęte są programem „urodzeni, by być wolnymi”.

Bocian czarny jest ptakiem, którego niezwykle trudno rozmnożyć. Na całym świecie co roku rodzi się ich ok 20. W Kadzidłowie można nie tylko zobaczyć tego pięknego ptaka. Park pomaga zwiększyć jego liczebność. W marcu 2008 r. dzięki metodzie „born to be free” kolejne dwa czarne bociany odleciały na wędrówki.

W 2013 r. przyszły na świat dwa małe rysie. Dzięki specjalnym obrożom wiadomo, że umieją już samodzielnie polować, a co około 10 dni odwiedzają swoją matkę, która żyje w niewoli. Przykład ten znakomicie pokazuje, jak działa stosowana przez pracowników metoda. Dzięki temu, że młode mogą korzystać z nieograniczonej przestrzeni, mimo że urodzone w niewoli, mają szansę żyć jak dzikie zwierzęta.

Kadzidłowo to z całą pewnością idealne miejsce na przyrodniczą wycieczkę. W tym miejscu możemy nie tylko poznać gatunki zamieszkujące tereny Mazur, ale też obejrzeć je z bliska. Jeśli znudziły wam się atlasy przyrody lub chcecie pojechać z dzieciakami na praktyczny kurs ekologii, nie ma ciekawszego miejsca.

Słyszeliście o św. Hubercie, patronie myśliwych i leśników? Podobno on pierwszy zobaczył niezwykle rzadkiego jelenia białego. Jeśli wybierzecie się do Kadzidłowa, będziecie mieć podobną okazję.

Od kilku lat na mazurskim szlaku zauważalny jest ...

Nazwa miasta wywodzi się od świętego Mikołaja, opiekuna ...

Mazury to bezsprzecznie jeden z piękniejszych regionów Polski, ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/1487/do-zwierzynca-w-kadzidlowie-atrakcje-mazur-park-zwierzat/