Rogów, Muzeum Lasu i Drewna

Muzeum Lasu i drewna w Rogowie

Wydawałoby się, że las zna każdy. Bywamy w nim na spacerach, grzybobraniach i przecież od dziecka chodziliśmy po nim, szukając pierwszych śladów wiosny lub tropów zwierząt. Czy wiecie jednak, że las ma w Polsce swoje muzeum? Jeśli chcecie poznać jego wszystkie tajemnice, wybierzcie się do Rogowa koło Łodzi. Tam bowiem czekają na was sale muzealne wypełnione leśnymi ciekawostkami. Zajrzyjcie do tego miejsca cała rodziną, a każda kolejna wyprawa w knieje nie będzie już taka sama.

Rogowo to niewielka miejscowość położona w pobliżu Łodzi. Jako miejsce wędrówek przyrodniczych najatrakcyjniejsze jest wiosną i latem, ale i zimą można się tam wybrać na pouczająca wyprawę. Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie podlega Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. Dlatego szczególnie mile widziani są najmłodsi odwiedzający. Co zobaczymy w samym muzeum?

Przede wszystkim bogaty zbiór roślin i zwierząt mieszkających w puszczy. Dzięki opowieściom pracowników obiektu poznamy zwyczaje leśnych mieszkańców i zdobędziemy wiedzę o ich ochronie. Jednak muzeum to dużo więcej. Duża kolekcja owadów i grzybów uświadomi wam, jak wielu mieszkańców lasu pozostaje dla nas niezauważonych albo nic o nich nie wiemy. Czym różni się nastrosz topolowiec od zmrocznika gładysza? I czy to owady, grzyby czy może ptaki? Nie wiecie? Zatem musicie odwiedzić Rogowo. Główną misją ośrodka jest bowiem działalność edukacyjna. W muzeum, prócz sal z eksponatami, znajduje się też duża izba edukacyjna, w której prowadzone są lekcje muzealne. Tutaj zobaczycie też żywe okazy owadów oraz gekony, którymi opiekują się pracownicy. Co ciekawe, wśród zbiorów muzeum znajduje się okazała kolekcja… morskich muszli.

Izba jest również bazą wypadową dla zajęć terenowych, ponieważ tak naprawdę w wizycie w Rogowie najważniejsze są właśnie wędrówki po lesie. A trasa edukacyjna wokół muzeum to dopiero początek.

Po lekcji w muzeum warto przewietrzyć głowę w arboretum lub alpinarium. Cóż to takiego?
Pierwsze to leśny ogród botaniczny. W Rogowie będziecie mieli okazję odwiedzić największy obiekt tego typu w Polsce. alpinarium? To ogród skalny. Ten został założony w latach 50. ubiegłego wieku. Na obszarze prawie 1,5 ha znajdziecie tu ponad czterysta gatunków górskich roślin. Spacer wśród wodnych oczek i strumieni będzie niezapomnianym przeżyciem zwłaszcza latem, kiedy rozkwita większość zebranych tu okazów.

Jeśli jesteście rodziną przyrodników pasjonatów, albo odwrotnie, wasze dzieciaki nigdy nie przepadały za biologią, Rogowo będzie znakomitym pomysłem na wspólną wycieczkę. Zapaleńcom pozwoli poszerzyć wiedzę, a tym którzy za lasem nie przepadają, pomoże przekonać się do wędrówek wśród zieleni.Tylko tu przy okazji spaceru dowiecie się, jak długi języczek ma dzięcioł i ile wilków zostało jeszcze w naszych lasach. Wiedza wejdzie do głowy szybciej na świeżym powietrzu. Żegnając się z ogrodem, przytulcie któreś drzewo, podzieli się z wami pozytywną energią.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(87) "Muzeum Lasu w Rogowie - atrakcje Rogowa, Muzeum Lasu i Drewna, atrakcje Łodzi i okolic" ["meta_desc"]=> string(169) "W Rogowie niedaleko Łodzi znajduje się Muzeum Lasu i Drewna, w którym poznać można tajemnice polskich lasów, jego mieszkańców - dowiedz się więcej na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(18) "Michalina Janyszek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(51.81566170433340090539786615408957004547119140625) ["lng"]=> float(19.888000485511298620622255839407444000244140625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Muzeum Lasu w Rogowie - atrakcje Rogowa, Muzeum Lasu i Drewna, atrakcje Łodzi i okolic

meta_keys:

meta_desc: W Rogowie niedaleko Łodzi znajduje się Muzeum Lasu i Drewna, w którym poznać można tajemnice polskich lasów, jego mieszkańców - dowiedz się więcej na veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Michalina Janyszek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Muzeum Lasu w Rogowie - atrakcje Rogowa, Muzeum Lasu i Drewna, atrakcje Łodzi i okolic

meta_keys:

meta_desc: W Rogowie niedaleko Łodzi znajduje się Muzeum Lasu i Drewna, w którym poznać można tajemnice polskich lasów, jego mieszkańców - dowiedz się więcej na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Michalina Janyszek

meta_desc: W Rogowie niedaleko Łodzi znajduje się Muzeum Lasu i Drewna, w którym poznać można tajemnice polskich lasów, jego mieszkańców - dowiedz się więcej na veturo.pl