google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

W kamiennym kręgu

Kręgi kamienne w Odrach i Węsiorach

Najsłynniejszy europejski kamienny krąg znajduje się południowej Anglii. Mało kto wie, że Polska też ma swój odpowiednik Stonehenge. Znajduje się on na pomorzu.

W kamiennym kręgu

stowarzyszenie badań kamiennych kręgów

Kamienne kręgi w Węsiorach i Odrach to tajemnicze obiekty składające się z kilkunastu kamiennych stel, ustawionych na obwodzie koła. Są charakterystycznym śladem pradziejów Pomorza. Archeolodzy uważają, że postawili je na swoich cmentarzyskach Goci - germański lud przybyły ze Skandynawii, który na Pomorzu przebywał w okresie I - III w. nowej ery.

W Węsiorach, niewielkiej miejscowości w gminie Sulęczyno, ponad pięćdziesiąt lat temu odkryto 4 kamienne kręgi o średnicach od 10 do 30 metrów oraz 20 kurhanów. Wiek obiektu oszacowano na około 4 tys. lat. Jeden z kręgów jest na terenie nie zalesionym, dzięki czemu jest dobrze widoczny, pozostałe umiejscowione są w gęstym lesie. Przed drugą wojną światową było tutaj aż 11 kręgów i ponad 30 kurhanów, jednak do dziś przetrwała tylko część.

W rezerwacie znajdującym się na terenie Leśnictwa Odry, w Nadleśnictwie Czersk również zaobserwować można tajemnicze  obiekty.  Te odkrycia archeologiczne to aż  dziesieć kamiennych kręgów oraz trzydzieści kurhanów - mogił ze stożkowym nasypem ziemnym lub kamiennym, mieszczących jeden lub więcej grobów. Teren rezerwatu w większości porasta sosnowy las.


 Wysoki poziom zaangażowania w odpowiednie zaplanowanie urlopu jest ...

Rower jako środek transportu jest chętnie wybierany nie ...

Planując wakacyjne wyjazdy wiele osób wybiera na urlop ...

Każdego roku do Trójmiasta, w skład którego wchodzą ...

Przedstawiamy sześć miejsc w Sopocie, w których zjecie ...

Są takie miejsca w Sopocie, które musicie zobaczyć. ...

nocleg

gastronomia

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1500/w-kamiennym-kregu-polska-nieznana-atrakcje-turystyczne-polska/