google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzea w Sopocie

Sopot w odróżnieniu od Gdańska i Gdyni, nie może się pochwalić wielością muzeów. Mimo to jakością im dorównuje. Rybackie Mini Muzeum, Grodzisko, Muzeum Sopotu i na koniec nasza kulturowa perełka. Przeczytaj o wyjątkowych muzeach w Sopocie.

Muzea w SopocieSopot

Fotopolska

Muzeum Sopotu powstało w 2001 roku, w zabytkowej willi Claaszenów z 1903 roku. Na parterze znajduje się wystawa stała, na piętrze wystawy zmienne, a w piwnicach restauracja. Wystawa stała zawiera archiwalne zdjęcia, które ukazują wnętrza willi w latach 1904-1924. Na ich podstawie zostaną zrekonstruowane pomieszczenia na parterze. Do dziś pozostały między innymi drewniane żaluzje okienne, drewniana klatka schodowa i sztukateria. W zbiorach muzeum oprócz fotografii  znajdują się również ceramika, malarskie płótna, rzeźby, publikacje i dokumenty. Na piętrze, do końca marca czynna jest wystawa poświęcona dziełom Juliusza Studnickiego. Co ciekawe zostały także pokazane dzieła z prywatnych kolekcji, które wcześniej nie były wystawiane na widok publiczny. Od połowy kwietnia do połowy maja prezentowana będzie kolejna wystawa pod tytułem „Miasto, przestrzeń, sztuka”. Obejrzycie na niej prace 14 artystów, pochodzących z Polski, Łotwy, Czech, Szwajcarii, Portugalii i Niemiec. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 12 kwietnia. Muzeum oferuje również organizację urodzin dla dzieci. Pociechy poznają historię willi, wezmą udział w warsztatach artystycznych, a na końcu udadzą się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dorośli mogą wziąć udział w organizowanych wykładach, spotkaniach autorskich lub wieczorach literackich. Muzeum znajduje się przy ulicy Księcia Józefa Poniatowskiego 8. Koszt biletów to: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł, dzieci i młodzież od 6 do 16 lat 1 zł. Uwaga! W czwartki można zwiedzać muzeum bezpłatnie.  Pamiętajcie również, że w poniedziałki placówka jest nieczynna.

Grodzisko w Sopocie to kolejne miejsce, do którego chętnie wracam. Pierwsze prace w tym miejscu rozpoczęły się w 1885 roku, a od 1907 roku obiekt ten jest zabytkiem. Grodzisko jest własnością Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Badania wykazały, że stały tu dwa grody, pierwszy od VIII do połowy IX wieku, drugi od połowy IX wieku do prawdopodobnie końca X wieku, w tym czasie był trzykrotnie spalony. Podczas wykopalisk odnaleziono tu między innymi kamienne i gliniane przęśliki, ceramikę i żelazne przedmioty oraz bursztynowe paciorki. Obecnie pośród strumyków i bukowego lasu, znajduje się skansen z rekonstrukcjami dawnych chat, palisad, bram, zagród dla zwierząt. W Grodzisku odbywają się pokazy walk rycerskich i tańców celtyckich, warsztaty dawnych rzemiosł, lekcje historii, festyny archeologiczno-historyczne oraz historyczne imprezy plenerowe. To wyjątkowe muzeum znajduje się przy ulicy Haffnera 63, a wstęp do niego kosztuje 6 i 8 złotych.

Rybackie sieci, kleszczka do ich tworzenia lub napraw, szklane kule w nie uwikłane, które służyły jako boje do wyporności sieci, haczyki, ministatek w żarówce, łyżwy i narzędzia do kucia lodu, fragmenty łubisówki, to tylko kilka eksponatów, które zobaczycie w jednym z moich ulubionych sopockich miejsc, Rybackim Mini Muzeum. Prowadzi je doświadczony rybak pochodzący w rybackiej rodziny, Jerzy Piątek. Podczas wizyty w tym miejscu, oprócz obejrzenia eksponatów, poznacie również ich historię i ogólnie historię rybołówstwa. Pan Jerzy lubi snuć opowieści o swym zawodzie, który jest jednocześnie jego pasją. Muzeum znajduje się przy plaży, pod adresem aleja Wojska polskiego 9. Wejście bezpłatne.

Na koniec wspomniana perełka. To wprawdzie nie muzeum, ale jest ono warte zobaczenia na naszym sopockim szlaku historyczno-kulturowym. Państwowa Galeria Sztuki mieści się w Domu Zdrojowym, na Placu Zdrojowym. W ciągu roku tworzy się tu około 250 wystaw dotyczących sztuki zarówno współczesnej, jak i tradycyjnej. Gościli tu między innymi Gunter Gras, Sławomir Mrożek i Czesław Miłosz, a swoje prace wystawiali Franciszek Starowieyski, Marcin Maciejowski czy Teresa Pągowska. Galeria prowadzi również działalność wydawniczą i edukacyjną. Obiekt jest otwarty od 11.00 do 19.00, w poniedziałki – nieczynny. Bilety kosztują od 4 do 10 złotych, a w piątki wstęp jest bezpłatny.

 Wysoki poziom zaangażowania w odpowiednie zaplanowanie urlopu jest ...

Rower jako środek transportu jest chętnie wybierany nie ...

Planując wakacyjne wyjazdy wiele osób wybiera na urlop ...

Każdego roku do Trójmiasta, w skład którego wchodzą ...

Przedstawiamy sześć miejsc w Sopocie, w których zjecie ...

Są takie miejsca w Sopocie, które musicie zobaczyć. ...

nocleg

gastronomia

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1513/przeglad-sopockich-muzeow-atrakcje-sopotu-muzeum-kultura/