google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Jastarnia – co poza kąpieliskami?

Atrakcje Jastarni

Przywykliśmy do myśli, że miejscowości nadmorskie to głównie kąpieliska. Do miast takich jak Jastarnia wybieramy się przeważnie po to, by popływać, rozkoszować się ciepłym piaskiem pod stopami i nabrać jak najwięcej opalenizny. A co jeśli trafimy na niepogodę lub mamy ochotę odwiedzić to miasto poza sezonem? Czy mamy tam czego szukać? Czy jest tam co oglądać?

Jastarnia – co poza kąpieliskami?Jastarnia

Fotolia

Na tle innych nadmorskich miejscowości Jastarnię wyróżnia przede wszystkim wyjątkowe położenie na środku Mierzei Helskiej. Oznacza to między innymi, że kąpieliska są tu ciepłe i spokojne, a plaże dobrze osłonięte przed wiatrem. To sprawia, że nawet poza sezonem sprawdzają się jako miejsce wieczornych spacerów i zabaw dzieci. Jastarnia to także tętniące życiem kurorty i miejsce, w którym można poczuć kaszubski folklor. W sezonie natkniemy się tu na tłumy turystów, nawet w niepogodę. Dlaczego? Okazuje się, że w Jastarni można nie tylko wylegiwać się na plaży i bawić w berka z falami. Można też pozwiedzać.

Pierwszym przystankiem, szczególnie podczas podróży z dziećmi, powinna być tutejsza przystań rybacka. To malownicze miejsce spodoba się małym odkrywcom. Można tu obejrzeć zacumowane statki, przespacerować się po molo i znaleźć łódź, która przewiezie całą rodzinę do Gdyni, Gdańska lub Sopotu.

W Jastarni mieści się także port jachtowy. Miasto ma rozległą historię szkoleń żeglarskich. Można zapisać się tu na kursy i zapoznać z podstawami tego szlachetnego sportu. Miłośnicy marynistyki i mali piraci z pewnością docenią też możliwość obejrzenia „Młodej Gwardii”, niezwykłego żaglowca zakupionego jeszcze przed II wojną światową. W porcie mieści się również baza płetwonurkowa, która jest zarazem idealną bazą wypadową dla fanów zwiedzania wraków znajdujących się na dnie Zatoki Puckiej.

We wschodniej części miasta (Jastarnia-Bóbr) znajduje się natomiast latarnia morska. Ta niebywała atrakcja szczególnie interesująco prezentuje się późnym wieczorem. Podobno jest jednym z ulubionych miejsc zakochanych. A jeśli twardy z ciebie facet i romantyczne rzeczy ci nie w głowie, to z pewnością docenisz torpedownie, które można oglądać na brzegach Juraty. Jedna z nich uległa wprawdzie zniszczeniu i pozostały po niej tylko resztki fortyfikacji, jednak obie są bardzo dobrze widoczne podczas spacerów po plaży.

Jeśli chodzi o muzea – część z nich pozostaje zamknięta poza sezonem. Warto je jednak odwiedzić w razie letniej niepogody. Jednym z najciekawszych jest Muzeum Pod Strzechą, które prezentuje dom rybacki ze sprzętami z XVII – XIX wieku. Znajduje się tu wiele ciekawych przedmiotów związanych zarówno z połowem, jak i gospodarstwem domowym oraz folklorem. Na życzenie turystów właściciel tego prywatnego muzeum oprowadza po własnym warsztacie szkutniczym. Poza Muzeum Pod Strzechą w Jastarni znajduje się też wystawa w bosmanacie portu oraz Chata Rybacka.

Około trzech kilometrów od centrum miasta znajdują się także stare fortyfikacje. Miłośnicy bunkrów docenią ten szereg umocnień, który miał niegdyś chronić Hel od strony lądu. Jeśli nie jesteś fanem militariów i historii wojny, warto żebyś zobaczył przynajmniej jeden z nich, bunkier który znajduje się na plaży i stanowi prawdziwie osobliwy widok.

Częstym przystankiem zwiedzających jest też tutejszy, wyjątkowy kościół. Z zewnątrz wygląda zwyczajnie, ale w środku ozdobiony jest marynistycznymi ornamentami i motywami rybackimi. Najpiękniejszą częścią wystroju jest unikalna ambona w kształcie łodzi unoszonej przez wzburzone fale. Wielbiciele sztuki docenią z pewnością również polichromie w tonacji biało-niebiesko-seledynowej oraz liczne cenne zabytki malarstwa sakralnego, między innymi obraz Trójcy Świętej z XVII wieku.

Miasto jest też idealnym centrum wypoczynkowym. W chłodne dni, kiedy niedostępny jest relaks na plaży, doskonałym miejscem na odpoczynek jest Dom Zdrojowy z parkiem wypoczynkowym. Dostępne są tam wszelkie wygody, a nowoczesne zaplecze apartamentowo-hotelowe dogodzi nawet najbardziej wybrednym turystom.

Na koniec dodam, że Jastarnia znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Helem i Gdynią i do obu miast jest blisko. Jeśli twój urlop z dziećmi zniszczy marna pogoda zawsze możesz wykorzystać jeden dzień na zabranie rodziny do helskiego fokarium, akwarium gdyńskiego albo oceanarium.

Zatopione miasto, stolemy zamienione w głazy, metalowe krzyże ...

Dzikie, miejskie, cieszące się ogromną popularnością i te ...

Uprawianie windsurfingu wiele osób kojarzy z koniecznością wyjazdu ...

Co roku setki Polaków szukają tego cennego pierwiastka ...

Dla wczasowiczów przebywających w nadmorskich miejscowościach Scena Kulturalna ...

Nie, to nie będzie artykuł dla prawdziwych mężczyzn ...

nocleg

gastronomia

atrakcje

https://veturo.pl/article/1515/jastarnia-co-poza-kapieliskami-atrakcje-jastarni-latarnia-muzuem/