google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Gołdap - atrakcje turystyczne

Atrakcje Gołdapi i okolic

Gołdap to mało znana miejscowość w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, której charakter naprawdę was zaskoczy. Przede wszystkim to uzdrowisko mogące się poszczycić najczystszym powietrzem w kraju. W tym miejscu rozegrały się wielkie historyczne dramaty i mieszały kultury. Jeśli macie ochotę przyjrzeć się miastu, które odwiedzały tak wybitne osobowości jak Immanuel Kant, wybierzcie się na Mazury. Może przy okazji uda wam się nabrać pewności co do odmiany kłopotliwej dla wielu Gołdapi.

Gołdap - atrakcje turystyczne

archiwum FRRG

Wizytę w mieście warto zacząć od tego, po co przyjeżdżają tu wszyscy. Gołdap swój status uzdrowiska zawdzięcza nie tylko czystości powietrza. Skorzystać tu też można z niezwykle leczniczych kąpieli borowinowych. Sanatorium „Vital” położone w podmiejskim lesie pomoże każdemu, komu dokucza reumatyzm lub problemy związane z układem oddechowym.

Ciekawa jest historia budynków, z których korzystają obecnie kuracjusze. Część z nich była niegdyś siedzibą Niemieckiego Naczelnego Dowództwa Wojsk Lotniczych (Luftwaffe). Tak jak w przypadku innych obiektów tego typu, w okolicy znajdowały się też solidne schrony i kilka budynków gospodarczych. Kompleks otrzymał nazwę „Robinson”. W październiku 1944 roku został wysadzony. O wydarzeniach z przeszłości przypominają dziś tajemnicze żelbetonowe konstrukcje porozsiewane po tutejszych lasach.

Jednak nie tylko lecznicza borowina może przyciągnąć was do tej mazurskiej miejscowości. Jeśli lubicie piękne widoki i niestraszna wam wspinaczka po schodach, warto zahaczyć o gołdapską wieżę ciśnień. To naprawdę klimatyczna budowla. Wzniesiono ją w 1905 roku z czerwonej cegły. Wieża ma wysokość prawie 50 metrów. Długie lata służyła jako część systemu doprowadzającego wodę mieszkańcom miasta. Zamknięto ja dopiero zimą 1986 roku z powodu awarii.

Dziś dzięki prywatnej inicjatywie za drobną opłatą możemy korzystać z dwóch tarasów widokowych na wieży. Z tego miejsca rozciąga się naprawdę piękny widok na okoliczne lasy. Możemy się tu napić kawy, zaopatrzyć w pamiątki i pooddychać naprawę pełną piersią.

W okolicy Gołdapi jest też ciekawe miejsce, w którym można aktywnie wypocząć. Na południe od miasta, na stokach wzgórz Szeskich znajduje się Centrum Sportowo-Rekreacyjne „Piękna Góra”. To dzięki niemu Gołdap nazywany jest czasem mazurskim Zakopanem. Ten ośrodek narciarski ze sztucznie naśnieżnymi trasami zapewni nam odrobinę białego szaleństwa wśród mazurskich jezior. Ośrodek zależnie od pory roku organizuje imprezy cykliczne. Zimą jest to Narciarski Bieg Jaćwingów, a latem po torze saneczkowym można jeździć na sankorolkach. Smakosze szczególnie chętnie przyjadą tu w sierpniu. Wtedy bowiem organizuje się tu Światowe Centrum Smakoszy Kartaczy. Czemu służy centrum? Oczywiście mistrzostwom świata w jedzeniu tego specjału. Może w tym roku i wy spróbujecie swoich sił?

W czasie spaceru po Gołdapi warto przyjrzeć się też miejscowym cmentarzom i kościołom. Obiekty te ukazują zawiłą historię mieszkańców tych ziem. Znaleźć tu można bowiem i nekropolie ewangelickie, i żydowskie. Jeśli macie ochotę na ciekawą miejską wycieczkę, Gołdap czeka!

Zajazd Jurand położony jest na obrzeżach letniej stolicy ...

Piramida w Rapie to zbudowany w 1811 w ...

Trasy rowerowe w Polsce wschodniej to wyjątkowe, zielone ...

Polski biegun zimna jakoś nie kojarzy się z ...

Puszcza Romincka to unikatowy w skali kraju kompleks ...

Mający trzysta lat dąb Dworzanin jest atrakcją zrewitalizowanego ...

https://veturo.pl/article/1519/goldap-miasto-niespodzianka-atrakcje-goldapi-uzdrowisko-wieza/