google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kamień Pomorski – atrakcje i ciekawostki

Atrakcje Kamienia Pomorskiego

W Kamieniu Pomorskim nikt nie będzie narzekać na nudę. Jedno z najstarszych miast Pomorza urzeka malowniczym położeniem, imponuje zabytkami i przyciąga leczniczym klimatem. A w pobliskim labiryncie można przepaść jak… kamień w wodę.

Kamień Pomorski – atrakcje i ciekawostkiKamień Pomorski

Flickr, Sludge G

Ceglane mury i świątynie, port morski i marina, widoki na zatokę, skarby natury, uzdrowisko oraz sporty wodne – trudno o lepszą propozycję na udany city-break lub niezapomniane wczasy. Zwłaszcza jeśli wszystkie atrakcje dostępne są w obrębie jednego miasta. Ale właśnie taką ofertą kusi turystów Kamień Pomorski, jedno z najciekawszych miasteczek w tej części kraju.

Prawie jak nad morzem

Chociaż od Bałtyku miasto dzieli 8 kilometrów, można się tu poczuć jak nad samym morzem. A to dzięki nietuzinkowemu położeniu. Zaledwie 9-tysięczny Kamień Pomorski rozłożył się na Pobrzeżu Szczecińskim, nad dwiema zatokami Zalewu Kamieńskiego na Dziwnie. Doskonałe warunki naturalne sprawiają, że jest to popularny kierunek dla fanów sportów wodnych, szczególnie żeglarzy, windsurferów i kajakarzy. To także raj wędkarski. Natomiast leczniczy mikroklimat, źródła solanek oraz pokłady torfu czynią z tego miejsca cenione uzdrowisko. Tutejsze sanatoria pomagają zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Leczy się tu m.in. schorzenia reumatyczne, problemy kardiologiczne, nadciśnienie, choroby neurologiczne czy układu oddechowego. Jednak wielu gości przybywa to przede wszystkim dla zabytkowych budowli i ciekawych atrakcji turystycznych.

Uratowany ołtarz

Bez wątpienia najważniejszym zabytkiem Kamienia jest Konkatedra NMP i św. Jana Chrzciciela. Jej najstarsze elementy pochodzą z XII wieku. Trójnawowa bazylika kryje wewnątrz kilka perełek. Uwagę przykuwają barokowe, przepiękne organy. W 1945 roku uległy niemal całkowitej dewastacji, jednak udało się je odbudować i dziś zdobią wnętrza świątyni. Poza tym grają na nich wirtuozi podczas słynnego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Kolejne dzieła sztuki sprowadzono z innych kościołów. Pierwszy z nich to cudowny obraz Jezusa Ukrzyżowanego z Brzozdowic (koło Lwowa), drugi zaś – ołtarz barokowy z kościółka św. Mikołaja w Trzęsaczu. Ołtarz ten sprowadzono do Kamienia Pomorskiego, gdyż obawiano się zawalenia gotyckiej świątyni na klifie. Gdyby nie to, zostałby zniszczony, gdyż z kościółka w Trzęsaczu pozostały jedynie ruiny.

Oprócz bazyliki konkatedralnej warto zobaczyć też kamieński ratusz, gotycki Pałac Biskupi i dworek von Kleista.

Kamienie w Kamieniu

Zgodnie z nazwą, w Kamieniu nie brakuje kamieni. Łatwo się o tym przekonać, spacerując wzdłuż murów miejskich, czyli pozostałości po XIV-wiecznych umocnieniach. Zresztą według jednej z wersji etymologicznych, nazwa miasta ma pochodzić od głazu tkwiącego w wodzie, w pobliżu Wyspy Chrząszczewskiej. Znacznie mniejsze, aczkolwiek równie interesujące okazy można natomiast oglądać w Muzeum Kamieni. Mieści się ono w charakterystycznej, ceglanej Bramie Wolińskiej. Emocje wzbudzają zarówno kamienie szlachetne, szkielety dinozaurów, jak też minerały i fragmenty meteorytów.

Niezwykły labirynt

Zdaje się, iż najciekawszą atrakcją Kamienia Pomorskiego pozostaje obecnie zielony labirynt, usytuowany przy obwodnicy miasta. Założyło go małżeństwo ogrodników. Wyjątkową trasę, wyznaczoną przez drzewka iglaste, niełatwo pokonać, bo to największy tego typu obiekt w Polsce. Co więcej, założyciele planuję rozbudowę (a właściwie rozrost) labiryntu, by stał się największym na kontynencie. Lecz już dziś robi niesamowite wrażenie. No i można się w nim zagubić nie tylko w sezonie, ale nawet zimą (o ile, rzecz jasna, warunki na to pozwalają).

W wakacje marzymy zazwyczaj o wypoczynku nad krystalicznie ...

Czysta, szeroka i piaszczysta plaża. Uzdrowiskowy klimat, pasmo ...

Historia nadmorskiej wąskotorówki zaczęła się 1 lipca 1896 ...

Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu zlokalizowane jest w ...

Podróż do Międzyzdrojów zapewni nam wiele atrakcji. Muzeum ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/1532/kamien-pomorski-atrakcje-i-ciekawostki-/