google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Egipska herbatka

Egipt zdaje się mieć niewiele wspólnego z herbatą. A jednak! Herbata, czyli „shay” jest tu prawdziwym napojem narodowym i pije się zawsze i wszędzie. Nie ważne jaka jest pora dnia, nie ważne czy jesteśmy w domu, w sklepie czy na mieście. Herbata jest dobra w każdej sytuacji, pita koniecznie w szklance!

Egipska herbatkaEgipt

captain.orange

Spacerując po egipskim targu, nie powinieneś być zdziwiony, gdy dostaniesz zaproszenie na herbatę od sklepikarza. W kraju nad Nilem shay pije się wszędzie w pracy, na ulicy, w domu. Jest ona obowiązkowym punktem dnia każdego Egipcjanina. Nie przystoi też, by gości witano innym trunkiem. Niegrzecznie jest też podać niedosłodzoną herbatę. Jeśli zostaniesz przywitany od progu szklaneczką shayu, to niezawodny znak, że jesteś mile widziany w domu swego gospodarza.

Jeśli chodzi o rodzaje pitych w Egipcie herbat, to w zależności od tego, czy jesteśmy w górnej, czy dolnej części kraju, prym wiodła będzie herbata Saidii lub herbata Koshary. Tę pierwszą pije się w Górnym Egipcie. Tradycyjny sposób jej przygotowania jest dość prosty –  listki herbaty gotuje się w metalowym czajniczku na dużym płomieniu przez nie więcej niż pięć minut. Po tym czasie należy dorzucić garść świeżych listków i poczekać aż napar nabierze ciemnego  i wyrazistego koloru. Gdy napój będzie gotowy, smak stanie się bardzo gorzki i intensywny, dlatego nie wolno zapomnieć o dodaniu dużej ilości cukru trzcinowego. Pobudzająca i słodka Saidii to idealna herbata na rozpoczęcie dnia.

Koshary pija się w Dolnym Egipcie. Wielu mieszkańców kraju nad Nilem uważa ten gatunek shay za kompletne przeciwieństwo Saidii. Tym razem liście herbaty jedynie moczy się we wrzątku, a napar ma jasny kolor i delikatny smak. Oczywiście po zaparzeniu należy napój posłodzić. Dla Egipcjanina herbata bez cukru to rzecz nie do pomyślenia. Czasem dodaje się do niej wprawdzie mleko lub miętę, ale cukier uważa się za dodatek absolutnie niezbędny.

W Egipcie herbatę pije się także w upały. Nie przyzwyczajeni do ciepłych napojów turyści chwalą sobie w parne dni przyrządzane przez tubylców napary z mięty. Te jako jedyne podaje się na zimno.

Warto pamiętać, że dla mieszkańca Egiptu nie ma większej obelgi niż odmowa zaproszenia na herbatę. Zaproponowanie naparu herbacianego jest oznaką sympatii i gościnności wobec turystów, którzy często są zaczepiani nawet na ulicach i przy straganach.

 

 

 

 

 

Uderz lekko w białą piłeczkę. Spójrz w górę, ...

Egipt to kraj wyjątkowy, na terenie którego czekają ...

Zamiast spędzić cały pobyt w Egipcie na plaży, ...

Egipt to ulubiony kierunek podróży Polaków. Jeśli i ...

Kair – stolica i największe miasto Egiptu, w ...

https://veturo.pl/article/1535/egipska-herbatka-zwyczaje-Egipt-tradycje-egipskie/