google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Pizza - krzywa wieża

Atrakcje Włoch

Jeśli do Pizy, to na pizzę i pyzy, jak mówi jedna z popularnych piosenek kabaretowych. Z tym włoskim miastem kojarzy się nam przede wszystkim krzywa wieża. Cóż jeszcze, prócz tego symbolu miasta odwiedzanego rokrocznie przez 10 milionów turystów, można zobaczyć w Pizie?

Pizza - krzywa wieżaKrzywa wieża

Flickr, Giovanni

Krzywa wieża

Oczywiście krzywa wieża w Pizie (wł. Torre pendente di Pisa) jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie. I w istocie jest ona dzwonnicą katedralną należącą do kompleksu zabudowań w stylu romańskim. Jako całość nosi on nazwę Campo dei Miràcoli.
Dlaczego jest krzywa? Właściwie nie wiadomo. Wkrótce po rozpoczęciu budowy w 1174 roku budowla zaczęła się przechylać w prawo. Próbowano to korygować, a sama budowa trwała 177 lat. Jak widać wysiłki budowniczych na nic się zdały. Ta stara budowla nadal przechyla się średnio o milimetr rocznie. W 1990 roku powołano nawet specjalną komisję dla przeciwdziałania przechylaniu budowli.

Od 2001 znów mogą do niej wejść turyści. To niewątpliwie gratka przejść się schodami, którymi stąpał podobno Galileusz w czasie swojego słynnego eksperymentu. Ale cóż jeszcze warto zobaczyć w tym uroczym włoskim mieście?

 

Piazza del duomo

Prawie pod bokiem słynnej sąsiadki znajduje się miejsce, które od 1987 roku figuruje na liście zabytków UNESCO. Za niewielką opłatą możemy wejść do niezwykłej romańskiej katedry. Budynek jest przykładem przepięknego połączenia stylu wczesnochrześcijańskiego z motywami islamskimi. Wizyta w pięcionawowym wnętrzu to naprawdę przeżycie. Katedra powstała na przełomie XII wieku.

Piazza dei cavalieri

Następnym godnym uwagi miejscem jest Piazza dei Cavalieri, a właściwie znajdujące się tam muzeum. Możemy w nim obejrzeć przepiękne włoskie rzeźby nierzadko zabrane z fasady katedry dla ochrony. Dosłownie parę kroków dalej znajduje się Museo delle Sinopie, w którym zgromadzono szkice fresków zdobiących Camposanto. Prawdziwy raj dla wielbicieli sztuki.

Camposanto

I na koniec samo Camposanto. Miejsce to reprezentuje rodzaj cmentarza spotykany we Włoszech do końca XIX wieku. Ten w Pizie należy do najbardziej oryginalnych w całej Toskanii. Piękne freski, których szkice mogliśmy oglądać wcześniej, zobaczymy teraz na żywo. Wśród nich warto zwrócić uwagę na cykl Triumf Śmierci pochodzący z XVI wieku. Recenzje internautów zapewniają, że atmosfera tego miejsca jest niepowtarzalna i warta swojej ceny. Wizytę może podobno uprzykrzyć tylko upał. A to nie wszystkie atrakcje miasta. Włochy z wielką historią w tle czekają na turystów.

 Do wakacji jeszcze trochę czasu zostało, ale Ci, ...

Malowniczo ulokowana między Etną, a Morzem Jońskim, Katania ...

Dolomity to niezwykłe góry. Uwielbiamy odwiedzać je zarówno ...

Planując rodzinne wakacje w Polsce, trudno narzekać na ...

Na pewno zasługiwaliśmy na naganę, gdy nie pamiętaliśmy, ...

Wydarzenia turystyczne

https://veturo.pl/article/1560/nie-tylko-wieza-atrakcje-Pizy-ciekawe-miejsca-wlochy/