google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Puszcza kampinowska - zielone płuca Warszawy

Atrakcje Mazowsza

Jej krajobraz jest pełen kontrastów: wydmy piaskowe obok mokradeł, a wszystko zatopione w soczystej zieleni bezkresnego lasu. Puszcza Kampinoska to doskonałe miejsce na relaksujący wypoczynek na łonie natury, które kryje wiele fascynujących zabytków architektury drewnianej, dworków i pomników natury. 

Puszcza kampinowska - zielone płuca WarszawyKampinoski Park Narodowy

Futuredu/Edunews.pl/Foter/CC BY

Puszcza Kampinoska rozciąga się na imponującym obszarze 240 km², z czego większość pokrywa Kampinoski Park Narodowy. Znajduje się w dość nietypowym sąsiedztwie – bezpośrednio na zachód od Warszawy. Rzadko się zdarza, by rezerwat natury tej skali leżał tak blisko aglomeracji miejskiej. Puszcza szczyci się najlepiej zachowanym śródlądowym kompleksem wydm piaskowych, które układają się pasami pomiędzy mokradłami, co sprawia, że spacery po puszczy są równie malownicze, co różnorodne.

Oprócz dziedzictwa naturalnego, region jest bogaty w fascynujące dzieła rąk ludzkich. Większość turystów zechce odwiedzić Żelazową Wolę – miejsce urodzenia Fryderyka Chopina, które później unieśmiertelnił w swoich dziełach – ale niektórzy uważają, że to urokliwe drewniane domy w wiosce Granica zasługują na miano najpiękniejszych w okolicy. Drewniana architektura to także powód, dla którego warto odwiedzić wioskę Kampinos - można tam znaleźć niezwykły kościół w stylu barokowym wykonany z drewna sosnowego.

Ci, którzy zechcą zasmakować nieco szlacheckiego życia mogą zatrzymać się w odnowionym XVIII-wiecznym dworku w Strzyżewie, otoczonym pięknym parkiem krajobrazowym. Natomiast ci, którzy wolą pozostać bliżej natury i przy okazji nieco zaoszczędzić powinni wybrać się do jednego z wielu gospodarstw agroturystycznych w Czosnowie, Kampinosie lub Lesznie.

Puszcza Kampinoska pozwala oddychać pełną piersią krystalicznie czystym powietrzem, cieszyć oczy pięknem otaczającej natury i koić uszy szumem liści wygrywającym szopenowskie mazurki. 

Dolina Biebrzy to teren niezwykle cenny przyrodniczo. Znajdują ...

W wakacje marzymy zazwyczaj o wypoczynku nad krystalicznie ...

W Polsce wyznaczone są 23 parki narodowe, 121 ...

Spędzanie wolnego czasu na łonie przyrody stało się ...

Największe w województwie podlaskim jezioro Wigry wraz z ...

Jak wygląda ryś, żubr i łoś? Jak nazywa ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1562/kampinos-zielone-pluca-warszawy-atrakcje-warszawy-i-okolic/