google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Turystyczne ciekawostki ze świata filmu

Gdzie się kręci polskie i światowe filmy

Przygotowaliśmy listę filmowych miejsc, które warto zobaczyć w te wakacje. Czy wiesz, że niektóre sceny „Opowieści z Narnii” kręcono w Górach Stołowych, a  te z "Listy Schindlera" w Krakowie? Zobacz, gdzie jeszcze powstawały najlepsze, polskie i zagraniczne produkcje filmowe.

Turystyczne ciekawostki ze świata filmuekipa filmowa

Flickr, Sergi Rublo

Produkcje polskie
Zdjęcia do filmu Andrzeja Wajdy „Katyń”, ukazujące obóz jeniecki w Kozielsku, kręcono w zniszczonej i opuszczonej już cerkwii, w Starym Dzikowie. Ci, którzy udadzą się tam, aby ją obejrzeć, w środku zastaną jeszcze filmowe, więzienne prycze.

Wisła w Murzynowie oraz okolice jej przystani w województwie mazowieckim to główne miejsca kręcenia, znanego wszystkim, filmu „Rejs”. W tym miejscu rzeka była najszersza i najgłębsza, dzięki temu było dużo mniejsze ryzyko, niż w innych częściach Wisły, że statek, na którym odbywała się akcja, ugrzęźnie na mieliźnie.

W zamku Ogrodzieniec, w Podzamczu nakręcono filmową adaptację dramatu Fredry „Zemsta”. Na potrzeby produkcji filmowej dobudowano mur i dodatkowe skrzydło budowli. Ciekawe czy zwiedzając zamek będziecie umieli rozpoznać te jego nowe części, jako że ekipa filmowa nie zburzyła ich po zakończeniu zdjęć.

„Popiełuszko. Wolność jest w nas” to filmowa biografia księdza Jerzego Popiełuszki. Akcja filmu toczy się w Dębkach, w województwie pomorskim. Tu bowiem ksiądz przebywał podczas swego urlopu w 1983 roku. Część zdjęć do tej produkcji nagrano również w Bukowinie Tatrzańskiej. Wykorzystano w tym celu wnętrza Domu Parafialnego, oraz plenery nieopodal schroniska „Głodówka”.

Akcja filmu „Pan Wołodyjowski” z 1969 roku, toczy się w kilku miejscach, między innymi nakręcono sceny na zamku w Pieskowej Skale, w cerkwi w Chmielu, w Bieszczadach. Warto wspomnieć także o Rynku Starego Miasta w Warszawie i klasztorze Kamedułów na krakowskich Bielanach, który w filmie został umieszczony w Warszawie. Klasztor Kamedułów w Krakowie zwany jest także Eremem Srebrnej Góry, a jego mnisi stacjonują tam już od 411 lat. Co ciekawe mężczyźni mogą wejść do Eremu codziennie, natomiast kobiety tylko 12 dni w roku.

Zdjęcia do filmu ”Krzyżacy” kręcono głównie w Malborku, na Zamku Krzyżackim. Obecnie obiekt stanowi Muzeum Zamkowe, które możecie odpłatnie zwiedzać. Co roku odbywa się tu również widowiskowa rekonstrukcja oblężenia Malborka, a także pokaz „Krzyżem i Mieczem. Światło i dźwięk na zamku w Malborku”. Warto przypomnieć, że w mieście tym kręcono zdjęcia do serialu „Pan Samochodzik i templariusze” oraz filmów „Król Olch”, „Wiedźmin” i „Sztos”.

Produkcje zagraniczne
Dramat wojenny „Lista Schindlera” dostał aż siedem oskarów, w tym za najlepszy film, reżyserię, scenariusz, muzykę, montaż, zdjęcia oraz scenografię i dekoracje wnętrz. Dwa ostatnie zdobyli Polacy. Tu się jednak nie kończy związek Polski z filmem, jako że zagrali w nim także nasi rodacy, a kilka scen do niego nakręcono w Krakowie. Koniecznie zatem musicie zobaczyć most Piłsudskiego, Rynek Główny i Fabrykę Naczyń Emaliowanych Oskara Schindlera.

„Lew, czarownica i stara szafa” oraz „Książę Kaspian” to dwie pierwsze części uwielbianej przez dzieci i dorosłych książki „Opowieści z Narnii”. Niewielu z was oglądając w kinach filmową ich adaptację rozpoznało polskie miejsca gdzie nakręcono kilka scen. Zatem podpowiadamy, że do zdjęć wykorzystano jezioro Siemianówka, Błędne Skały w Parku Narodowym Gór Stołowych oraz Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie.

Pamiętacie film „Lektor”? Sceny do niego nagrywano w Polsce tylko przez dwa dni. Gdy się dobrze niektórym z nich przyjrzycie, zobaczycie dawny obóz koncentracyjny na Majdanku, w Lublinie.

Roman Polański zdjęcia do filmu „Pianista” nagrywał między innymi na ulicach Żelaznej,  Konopackiej i Stalowej w Warszawie, jak również na warszawskiej Pradze i Krakowskim Przedmieściu.

Bollywood również wykorzystało uroki naszego kraju na potrzeby własnych produkcji. Sceny do „Fanaa” nakręcono w Dolinie Chochołowskiej, Gubałówce i w Nowym Targu, natomiast w „Kick” zapewne rozpoznaliście w Warszawie Plac Konstytucji, Pałac Kultury, Nauki i Most Gdański, ulice Piękną i Marszałkowską.

Jeszcze jedna indyjska produkcja miała swoje sceny w Polsce. Myślimy o filmie „Bangistan”, który kręcono w Krakowie, zobaczycie zatem Rynek Główny i Barbakan. Ciekawostką jest to, że w tej produkcji grali również polscy aktorzy tacy jak Marta Żmuda-Trzebiatowska,Tomasz Karolak, Cezary Pazura, Jacek Lenartowicz i Bilguun Ariunbaatar.

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1564/turystyczne-ciekawostki-ze-swiata-filmu-atrakcje-krakowa-warszawy/