google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kupujemy ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne

Wybór ubezpieczenia turystycznego jest równie ważny jak nocleg czy transport do wybranego przez nas miejsca wypoczynku. Niestety często o tym fakcie zapominamy. Poniżej przestawiamy różne rodzaje ubezpieczeń i podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas zakupu turystycznej polisy.

Kupujemy ubezpieczenie turystyczne

Pedrosimoes7/Foter/CC BY

EKUZ

Podstawowym ubezpieczeniem turystycznym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Listę placówek, w których można ją odebrać znajdziemy na stronach NFZ dużych miast. Warunkiem jej zdobycia jest złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku (dostępny na stronie NFZ i EKUZ) oraz przedstawienie dokumentu ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia. Tu jednak również nie bez znaczenia jest data wystawienia pokwitowania takiego ubezpieczenia.

Najlepiej gdyby był on potwierdzeniem opłaty składki za ostatni miesiąc. Uwaga! Nie łudźmy się, że w NFZ  tak jak u lekarza, pokażemy dowód osobisty i osoby tam pracujące same sprawdzą elektronicznie, czy jesteśmy uprawnieni do korzystania z bezpłatnej służby zdrowia. Jeśli nie przedstawimy dowodu ubezpieczenia w formie papierowej, nie otrzymamy EKUZ. Dlatego należy mieć ze sobą na przykład odcinek ostatniej emerytury czy renty, druki RMUA, RZA, RCA, ZCNA lub dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Karta, o której mowa, uprawnia nas do skorzystania z bezpłatnego leczenia na terenie 28 państw członkowskich Unii Europejskiej w takim samym stopniu, w jakim pomoc uzyskują mieszkańcy tych państw. Ale kolejny haczyk jest taki, że możemy z niej skorzystać tylko w sytuacji, jak określa NFZ, w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia. Co to jest zakres niezbędny? O tym zadecyduje lekarz, który nas przyjmie. My podpowiemy, że zazwyczaj są to przypadki nagłe, ostre, jak na przykład złamanie kończyny lub wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Pamiętajmy zatem, że leczenie planowe bądź kontynuacja leczenia rozpoczętego w Polsce nie wchodzi w zakres Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Dlatego przed wyjazdem warto zabezpieczyć się w odpowiednie leki u lekarza rodzinnego. Jeszcze mała dygresja, jeśli stale zażywamy jakieś leki i planujemy podróż samolotem, warto poprosić lekarza o wystawienie dokumentu dla służb celnych informujących o tym fakcie. Lekarze wystawiają taką informację w języku polskim i angielskim. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek na lotnisku. Ważne też, by pamiętać, że udając się do lekarza za granicą musimy mu pokazać kartę EKUZ oraz dowód tożsamości, najlepiej paszport.

Jeśli mamy ubezpieczenie zdrowotne w Polsce, ale nie wyrobimy przed wyjazdem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, musimy sami opłacić rachunki za leczenie. Po powrocie do kraju możemy jednak w NFZ ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów (oczywiście tylko za opiekę podstawową i konieczną), składając odpowiedni wniosek oraz przedstawiając opłacone rachunki.

Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne

Zarówno Towarzystwa Ubezpieczeniowe, jak i sam Narodowy Fundusz Zdrowia radzi, aby wykupić dodatkowe turystyczne ubezpieczenie zdrowotne, tak abyśmy nie ponosili innych, niespodziewanych kosztów leczenia, np. dojazdu karetką z miejsca zdarzenia do szpitala (ta opcja w wielu krajach nie należy do podstawowego pakietu ubezpieczeń).

Co oferują nam prywatne ubezpieczalnie? To zależy od konkretnego ubezpieczyciela. Zazwyczaj jest to nie tylko natychmiastowa pomoc medyczna, ale także między innymi stomatologiczna (ta opcja nie wchodzi już na przykład w ofertę EKUZ), leczenie szpitalne i rehabilitacyjne, pomoc tłumacza oraz telefonicznych konsultantów, którzy pomogą zorganizować nam pomoc medyczną.

Jeśli planujemy wyjazd w góry, warto także zwrócić uwagę na to, czy w polisie gwarantują nam bezpłatną pomoc ratownictwa górskiego, a nad morzem wodnego. Tak samo warto sprawdzić czy ubezpieczenie pokrywa skutki wypadku podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Duża liczba polis oferuje także pokrycie części (a czasem i w całości) kosztów lekarstw, ubezpieczenie OC (kiedy to my wyrządzimy szkodę drugiej osobie), ubezpieczenie bagażu czy też pomoc prawną.

Pamiętajmy także, że bilet na samolot nie zawiera ubezpieczenia nas ani naszego bagażu.

ISIC oraz EURO26

To dwa rodzaje ubezpieczenia dla osób młodych, które oferują pomoc zarówno Polsce, jak i za granicą. Karta ISIC przeznaczona jest dla studentów, karta Euro26 osobom od 5. do 30. roku życia. W zależności od tego, kórą kartę wybierzemy, mamy możliwość ubezpieczenia się między innymi od nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia, ochrony cywilnej, kosztów transportu i ratownictwa, wypadku podczas uprawiania sportów ekstremalnych czy pomocy assistance na przykład finansowej. Karty, oprócz ubezpieczenia, zapewniają nam także liczne zniżki w polskich sklepach, kinach oraz europejskich muzeach i obiektach kulturalnych.

Wybór ubezpieczenia zależy przede wszystkim od celu naszej podróży. Jego koszt? Od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od wybranej przez nas opcji. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest bezpłatnie. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że żadne TU, jak również NFZ nie pokryje kosztów leczenia lub szkody jeśli okaże się, że byliśmy pod wpływem alkoholu. Wybierając ubezpieczenie warto skorzystać z internetowych wyszukiwarek i porównywa rek, poczytać opinie innych podróżników na forach. Dzięki temu łatwiej nam będzie się zdecydować na konkretną polisę.

Paryż to jedna z tych europejskich stolic, którą ...

Serwis YouTube z roku na rok staje się ...

Dlaczego właściwie ten szlak zyskał miano najbardziej niebezpiecznego ...

Dotychczas wszystkie te osoby z Polski, które zainteresowane ...

Tak, w końcu! W końcu nadszedł ten czas, ...

Są stabilne i nadają się do ustawienia również ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/1565/kupujemy-ubezpieczenie-zdrowotne-ubezpieczenia-ekuz-isic-euro26/