google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Koszalin – miasto festiwali, skansenów i muzeów

Atrakcje Koszalina

Czy wymienicie choć jeden koszaliński festiwal? Nie? To czas nadrobić zaległości. Koszalin jest bowiem miastem wyjątkowo lubianym przez artystów – muzyków, kabareciarzy czy młodych filmowców. Znajdziecie tu też miejsca ciekawe historycznie. Jeśli drogi waszych wycieczek sięgną zachodniopomorskiego, warto odwiedzić Górę Chełmińską czy zerknąć na płomienne ptaki Hasiora. Chcecie wiedzieć więcej?

Koszalin – miasto festiwali, skansenów i muzeówKoszalin

RCIT Koszalin

Zacznijmy od jednego z najbardziej znanych festiwali w Koszalinie. Impreza „Młodzi i film” ma wspaniałe, długie tradycje. Według pierwotnej formuły w czasie konkursu prezentowali swoje filmy debiutujący twórcy przed młodą publicznością. Istniała też przestrzeń do popokazowej dyskusji. W 1973 roku pierwszą nagrodę zdobyła „Iluminacja” Zanussiego. W Koszalinie debiutowali też Agnieszka Holland i Krzysztof Kieślowski. Festiwal został zawieszony w 1989 roku, jednak po 10 latach, dzięki staraniom koszalinian imprezę reaktywowano. Od 2007 roku spotkania odbywają się w pierwotnej formie: w czerwcu do Koszalina przybywają młodzi zapaleńcy i filmowa śmietanka.

Czas teraz wyjaśnić, czym są tajemnicze płomienne ptaki. Wjeżdżając do miasta od strony Stawna nie można przeoczyć monumentalnego ciągu metalowych konstrukcji. Ich autorem jest znany rzeźbiarz Władysław Hasior. Płomienne ptaki stanęły samotnie na wzgórzu za rogatkami miasta w 1977 roku. Dziś są symbolem nowoczesnego Koszalina. W tle pomnika znajdują się obecnie budynki Politechniki Koszalińskiej. Warto zwrócić uwagę na te nietypowe rzeźby. Ich twórca wykorzystał do ich budowy resztki przedmiotów codziennego użytku. W pracy łączył też elementy rzeźbiarstwa z fachem kowala. Niewielu twórców mu współczesnych mogło pochwalić się takimi umiejętnościami.

Hasior czerpał inspiracje ze sztuki ludowej. W Koszalinie możemy zobaczyć rekonstrukcję jednej z polskich enklaw słowiańskich. Skansen kultury jamieńskiej zasługuje na szczególną uwagę bowiem wsie Jemno i Łabusz wzbogaciły i zachowały swoją specyficzną słowiańską kulturę w zalewie ludności niemieckiej. W 1945 roku potraktowano ją jak ludność niemiecką i przesiedlono. Pozostała po nich jednak specyficzna zabudowa i sprzęty. Zadbano o te pamiątki i dziś, dzięki pracom archeologicznym i badaniom antropologicznym, możemy sporo dowiedzieć się o ich niezwykłej kulturze.

W okolicy znajduje się też miejsce, któremu dawni mieszkańcy przypisywali szczególną moc. To Święta Góra Chełmska. Na najwyższym wzniesieniu Pomorza Środkowego od zawsze znajdował się cmentarz. Obecnie jest także kaplica. Był to ważny punkt topograficzny i orientacyjny. Jednak nie tylko to przyciąga tu pielgrzymów. Na Górze znajduje się Sanktuarium Przymierza. W czerwcu 1991 roku kaplicę i znajdujący się w niej obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej poświęcił Jan Paweł II. Całość otoczona jest różańcem z 59 głazów pochodzących z dawnej kaplicy, połączonych ozdobnym łańcuchem tworzących strefę ciszy i modlitwy. Z niezwykłych właściwości kontemplacyjnych tego miejsca możecie więc skorzystać i wy.

Prócz tego Koszalin ma jeszcze w zanadrzu kilka niespodzianek. Przystań jachtowa czy muzeum pewnego znanego pieśniarza to tylko niektóre z miejsc, jakie możecie odkryć w Koszalinie.

Najstarszym zabytkiem Koszalina jest katedra z XIV w. ...

Park Wodny Koszalin to najnowocześniejszy aquapark na Pomorzu ...

Uzupełniając cykl „Rodzinny weekend  w…” szukaliśmy atrakcji w ...

Dla wczasowiczów przebywających w nadmorskich miejscowościach Scena Kulturalna ...

nocleg

https://veturo.pl/article/1566/koszalin-miasto-festiwali-skansenow-muzeow-atrakcje-koszalina/