google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ojcowski Park Narodowy - atrakcje turystyczne

Parki narodowe w Małopolsce

Najmniejszy park narodowy w Polsce, gdzie niegdyś skrył się najniższy z polskich władców i uniknął śmierci dzięki małemu owadowi - Ojcowski Park Narodowy wydaje się hołdować zasadzie, że małe jest piękne, co nie umniejsza ogromu piękna jego krajobrazu i dziedzictwa kulturalnego.

Ojcowski Park Narodowy - atrakcje turystyczneOjcowski Park Narodowy

Flickr MSZ

Oddalony zaledwie 16 km od Krakowa, Ojcowski Park Narodowy jest pełen atrakcji. Rozsławiły go jego wąwozy, ostańce i igły skalne, każdy ze swoją własną legendą wyjaśniającą ich fantastyczny kształt. Park jest również pełen dzieł rąk ludzkich, takich jak ruiny zamku w Ojcowie i zamek na Pieskowej Skale, jak również osławiona kaplica “Na Wodzie” - prawdziwe świadectwo polskiej pomysłowości i upartości, wybudowana nad rzeką Prądnik w celu obejścia carskiego zakazu ”budowania na ojcowskiej ziemi”.

Kaplica jest doskonałym przykładem stylu architektonicznego unikalnego dla Ojcowa, czarującego miasteczka leżącego wewnątrz parku, którego zabytkowe wille wręcz zapraszają do spacerów.

Tych, których wymyślna architektura nie przekonuje zainteresować może ciemniejsza strona Ojcowskiego Parku Narodowego. Jego setki jaskiń kryją całą różnorodność gatunków nietoperzy oraz są środowiskiem naturalnym najbardziej jadowitego pająka w Polsce - meta menardi. Pająki i jaskinie grają ważną rolę w lokalnych legendach. To w tutejszej jaskini schronić się miał przed pościgiem Władysław Łokietek.

Legenda głosi, że został uratowany przez pająka, który utkał sieć w wejściu do jaskini i w ten sposób zmylił pościg. Inny pościg miał zmylić sam Stwórca, który zakrył własną dłonią wejście do Jaskini Ciemnej, gdzie chowali się pobliscy mieszkańcy przed tatarskimi najeźdźcami i w ten sposób uchronił ich od niechybnej śmierci. Na pamiątkę tego wydarzenia w tym miejscu została wielka skała w kształcie dłoni, dziś zwana Rękawicą. Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna są otwarte dla zwiedzających, obydwie są punktami obowiązkowymi podczas zwiedzania parku, nie tylko ze względu na legendy, ale również przez ich szczególne podziemne piękno.

Ojcowski Park Narodowy to doskonały pomysł dla tych, którzy chcą odpocząć od miejskiego zgiełku Krakowa. Pięknu jego krajobrazu dorównuje jedynie znaczenie jego kulturalnego i historycznego dziedzictwa.

Dolina Biebrzy to teren niezwykle cenny przyrodniczo. Znajdują ...

W wakacje marzymy zazwyczaj o wypoczynku nad krystalicznie ...

W Polsce wyznaczone są 23 parki narodowe, 121 ...

Spędzanie wolnego czasu na łonie przyrody stało się ...

Największe w województwie podlaskim jezioro Wigry wraz z ...

Jak wygląda ryś, żubr i łoś? Jak nazywa ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1573/Maly-park-wielkie-piekno-atrakcje-malopolski/