Przemyśl

Przemyśl – atrakcje

Jeśli szukacie specyficznego klimatu starego miasta i lubicie wędrować stromymi uliczkami wśród urokliwych zabytków, Przemyśl na pewno was zauroczy. Należy bowiem do grupy najstarszych i najpiękniejszych miast Polski. Ta turystyczna stolica Podkarpacia to też wygodna baza wypadowa dla wypraw w Bieszczady, Karpaty czy do Lwowa.  

Jednak nie tylko jedzenie przyciąga turystów na jarmark. W tym samym czasie w Przemyślu odbywają się Przełajowy Wyścig Kolarski nad brzegiem Sanu oraz zawody wędkarskie. Tuż obok mają też okazję wystąpić okoliczne zespoły muzyczne. Jest więc gdzie spalić kalorie.

Przemyśl to jednak przede wszystkim niezwykłe miasto z historią i ciekawostkami. Jedną z nich jest znana każdemu mieszkańcowi miasta postać Stanisława Orzechowskiego. Ten żyjący w XVI wieku szlachcic zgodnie z wolą ojca został księdzem. Jego poglądy dotyczące uprzywilejowania szlachty i reform w kościele nie pozwalały mu jednak żyć spokojnie. Do dziś znany jest z pisania przepięknych wierszy miłosnych. Jego pociąg do płci przeciwnej i poglądy sprawiły, że stanął w końcu na ślubnym kobiercu (za co został obłożony klątwą. Nie wisiała nad nim długo, ale to już inna historia). Jeśli chcecie obejrzeć budynek nazywany Dworkiem Orzechowskiego, znajdziecie go na ulicy Zamkowej w Przemyślu.

To nie wszystkie atrakcje miasta. Jeśli lubicie wizyty w muzeum, ta może być szczególnie ciekawa. W Przemyślu jest bowiem Muzeum Dzwonów i Fajek.

Nie wszyscy wiedzą, że pierwsze przemyskie fajki zaczęto produkować ponad 150 lat temu. Teraz są zabytkiem poszukiwanym na całym świecie. Fajka-walatówka, od nazwy twórcy Ludwika Walata, to dziś cenny kolekcjonerski nabytek. Nic dziwnego, niektóre fajki pochodzące z tego właśnie miasta to prawdziwe dzieła sztuki. Szczególnie piękne są te rzeźbione przez Ryszarda Kulpińskiego.
W czasie wizyty w muzeum będziecie mogli obejrzeć również miejscowe fajki gliniane i te znalezione w Twierdzy Przemyśl. W Muzeum znajduje się też spora kolekcja dzwonów z XVII i XVIII wieku i współczesnych. Jesteście ciekawi, jak odlewa się dzwon? Dowiecie się tego w czasie zwiedzania.

Poznaliście tylko niektóre atrakcje tego podkarpackiego miasta. Zarówno jego historia, jak i malownicze położenie sprawiają, że warto odwiedzić Przemyśl chociaż raz. Nie zastanawiajcie się więc długo – czym prędzej obierzcie kierunek na Podkarpacie!

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(19) "Atrakcje Przemyśla" ["meta_title"]=> string(62) "Atrakcje Przemyśla - ciekawe miejsca w Przemyślu - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(149) "Przemyśl to pięknie położone miasto na Podkarpaciu, kóre warto odwiedzić ze względu na bogatą historię i pyszną kuchnię - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(33) "Bieszczady - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(18) "Michalina Janyszek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.77487890091909861212116084061563014984130859375) ["lng"]=> float(22.7526855437102000223603681661188602447509765625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje Przemyśla

meta_title: Atrakcje Przemyśla - ciekawe miejsca w Przemyślu - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Przemyśl to pięknie położone miasto na Podkarpaciu, kóre warto odwiedzić ze względu na bogatą historię i pyszną kuchnię - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Bieszczady - atrakcje turystyczne

author: Michalina Janyszek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Atrakcje Przemyśla - ciekawe miejsca w Przemyślu - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Przemyśl to pięknie położone miasto na Podkarpaciu, kóre warto odwiedzić ze względu na bogatą historię i pyszną kuchnię - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Michalina Janyszek

meta_desc: Przemyśl to pięknie położone miasto na Podkarpaciu, kóre warto odwiedzić ze względu na bogatą historię i pyszną kuchnię - poleca veturo.pl