google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Przemyśl - turystyczna stolica Podkarpacia

Atrakcje Przemyśla

Jeśli szukacie specyficznego klimatu starego miasta i lubicie wędrować stromymi uliczkami wśród urokliwych zabytków, Przemyśl na pewno was zauroczy. Należy bowiem do grupy najstarszych i najpiękniejszych miast Polski. Ta turystyczna stolica Podkarpacia to też wygodna baza wypadowa dla wypraw w Bieszczady, Karpaty czy do Lwowa.

 

Przemyśl - turystyczna stolica Podkarpacia

Grzegorz Karnas, Urząd Miejski Przemyśl

Położone wśród czystej przyrody miasto przyciąga też miłośników wędkarstwa czy sportów wodnych. Co warto zobaczyć lub zrobić w Przemyślu wiosną? Przyjrzyjmy się tej miejscowości nieco bliżej.

Ci, którzy lubią próbować regionalnej kuchni na najwyższym poziomie, powinni odwiedzić Przemyśl już na początku maja. Wtedy właśnie pod Hotelem Gromada w Przemyślu odbywa się Podkarpacki Jarmark Turystyczny. Ze względu na małą liczbę restauracji regionalnych w regionie może to być niepowtarzalna okazja do spróbowania miejscowych specjałów. Kuchnia kresowa jest nie tylko przepyszna, ale i zaskakująca. Jeśli traficie na jarmark, szukajcie stoisk miejscowych kół gospodyń wiejskich. Wtedy na pewno będziecie mieli okazję spróbować na przykład pysznych bałabuch. Cóż to takiego? To małe kulki z ciasta drożdżowego nadziewane makiem, konfiturą lub serem, które na pewno zaostrzą wasz apetyt. A potrzeba go sporo, by spróbować gołąbków z ziemniaków czy faszerowanej kaczki, która jest tutejszą specjalnością. Potrzebujecie jeszcze zachęty? Tajemnicze kryżałki, papatacze i prozioki czekają na odkrycie.

Jednak nie tylko jedzenie przyciąga turystów na jarmark. W tym samym czasie w Przemyślu odbywają się Przełajowy Wyścig Kolarski nad brzegiem Sanu oraz zawody wędkarskie. Tuż obok mają też okazję wystąpić okoliczne zespoły muzyczne. Jest więc gdzie spalić kalorie.

Przemyśl to jednak przede wszystkim niezwykłe miasto z historią i ciekawostkami. Jedną z nich jest znana każdemu mieszkańcowi miasta postać Stanisława Orzechowskiego. Ten żyjący w XVI wieku szlachcic zgodnie z wolą ojca został księdzem. Jego poglądy dotyczące uprzywilejowania szlachty i reform w kościele nie pozwalały mu jednak żyć spokojnie. Do dziś znany jest z pisania przepięknych wierszy miłosnych. Jego pociąg do płci przeciwnej i poglądy sprawiły, że stanął w końcu na ślubnym kobiercu (za co został obłożony klątwą. Nie wisiała nad nim długo, ale to już inna historia). Jeśli chcecie obejrzeć budynek nazywany Dworkiem Orzechowskiego, znajdziecie go na ulicy Zamkowej w Przemyślu.

To nie wszystkie atrakcje miasta. Jeśli lubicie wizyty w muzeum, ta może być szczególnie ciekawa. W Przemyślu jest bowiem Muzeum Dzwonów i Fajek.

Nie wszyscy wiedzą, że pierwsze przemyskie fajki zaczęto produkować ponad 150 lat temu. Teraz są zabytkiem poszukiwanym na całym świecie. Fajka-walatówka, od nazwy twórcy Ludwika Walata, to dziś cenny kolekcjonerski nabytek. Nic dziwnego, niektóre fajki pochodzące z tego właśnie miasta to prawdziwe dzieła sztuki. Szczególnie piękne są te rzeźbione przez Ryszarda Kulpińskiego.
W czasie wizyty w muzeum będziecie mogli obejrzeć również miejscowe fajki gliniane i te znalezione w Twierdzy Przemyśl. W Muzeum znajduje się też spora kolekcja dzwonów z XVII i XVIII wieku i współczesnych. Jesteście ciekawi, jak odlewa się dzwon? Dowiecie się tego w czasie zwiedzania.

Poznaliście tylko niektóre atrakcje tego podkarpackiego miasta. Zarówno jego historia, jak i malownicze położenie sprawiają, że warto odwiedzić Przemyśl chociaż raz. Nie zastanawiajcie się więc długo – czym prędzej obierzcie kierunek na Podkarpacie!

W Przemyślu udostępniono zwiedzającym odrestaurowane podziemia archikatedry.

W naszym parku robali Parkus Gigantus dowiecie się ...

Ogród-kolekcja arcydzieł stworzonych przez przyrodę. Nieopodal Przemyśla, niemalże ...

Bieszczady to miejsce magiczne, dziewicze i fascynujące – ...

Kiedy ostatnio widziałeś gwiazdy? Jaki kolor ma niebo ...

Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka od lat ...

sport

https://veturo.pl/article/1578/przemysl-turystyczna-stolica-podkarpacia-ciekawe-miejsca-przemysl/