google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ziemia Lubuska - atrakcje turystyczne

Atrakcje Ziemi Lubuskiej

Ziemia lubuska - winnice, szlaki kajakowe, rowerowe, dla miłośników militarów – Międzyrzecki Rejon Umocniony. Dowiedz się dlaczego warto odwiedzić ten region.

Ziemia Lubuska - atrakcje turystycznerzeka, kajaki

Flickr, MSZ

Międzyrzecki Rejon Umocniony

Międzyrzecki Rejon Umocniony to imponujący system fortyfikacji i tuneli zbudowanych przez Niemców w 1934–1944 dla obrony wschodnich granic Trzeciej Rzeszy. MRU rozciąga się na długości ok. 100 km i stanowi największe podziemne fortyfikacje na świecie.

Podczas wycieczek z przewodnikiem odwiedzający mogą zejść w jego ponure tajemnicze korytarze i na własne oczy przekonać się o rozmachu tego projektu. Dzięki swojemu unikalnemu mikroklimatowi, Międzyrzecki Rejon Umocniony stał się również rezerwatem nietoperzy. Szacuje się że ponad 30 tys. osobników 12 gatunków zimuje w jego przepastnych wnętrzach.

Park Mużakowski

Znajdujący się na samej granicy Park Mużakowski jest największym ogrodem w stylu angielskim zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, i zajmuje zasłużone miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jedno z najznamienitszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodnictwa, zaprojektowane jako harmonijna kombinacja roślinności i architektury. Największymi atrakcjami parku są arboretum, ogrody tarasowe, park zamkowy i park górski wyglądający na wioskę Bad Muskau. Wejście do zarówno polskiej, jak i niemieckiej części jest darmowe, a park otwarty jest 24h na dobę.

Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Jednych zachwyca, dla innych to synonim kiczu - jednak jedno jest pewne - jej ogrom jest imponujący. Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata góruje nad Świebodzinem i ściąga do niego pielgrzymki z całego świata. Przypomina słynną figurę w Rio de Janeiro, ale mierzy 36 m co oznacza, że jest wyższa od pierwowzoru o 6 m.

Łagów

O Łagowie mówi się “perła Ziemi Lubuskiej”. Choć to tylko małe miasteczko, nie brakuje tu atrakcji. Turyści znajdą tu malowniczo położony gotycki zamek z imponującą wieżą z której rozpościerają się cudowne widoki na kręte jezioro Łagów otulone zielenią lasów, nie wspominając o doskonałej infrastrukturze do uprawiania sportów wodnych i o czarujących restauracyjkach rybnych doskonałych na ukoronowanie dnia.

Zielona Góra

Miasto, którego nazwa nie kłamie. Zgodnie z ostatnimi danymi połowa Zielonej Góry jest pokryta lasem, a w samym sercu miasta wyrasta Winne Wzgórze pokryte winoroślą. Zielona Góra to spokojne miasto pełne zieleni, ale także centrum akademickie, pełne życia studenckiego, szczycące się doskonałą sceną kabaretową. Każdego roku we wrześniu podczas winobrania miasto zamienia się w wielką imprezę plenerową z koncertami, wydarzeniami artystycznymi i oczywiście degustacją wina. To prawdziwa celebracja bogatych tradycji enologicznych Ziemi Lubuskiej jako najbardziej wysuniętego na północ regionu winiarskiego w Europe.

Paradyż

Imponujące budynki byłego zakonu cysterskiego wyrastają nagle pośród zabudowań sennej lubuskiej wioski. Dziś w tych monumentalnych barokowych budynkach mieści tu się seminarium dla księży, a jego mury tchną spokojem, porządkiem i atmosferą zadumy. Wycieczka z przewodnikiem zabiera odwiedzających po zabudowaniach klasztornych, ogrodach i zabytkowym kościele.

Jeziora

Ziemia Lubuska jest często nazywana krainą pięciuset jezior, choć w rzeczywistości jest ich pond sześćset! W sumie pokrywają obszar 13,4 ha. Największe z nich jest Jezioro Sławskie, a zaraz za nim plasują się popularne jeziora Łagowskie, Niesłysz i Dąbie. Mnogość rzek regionu stwarza doskonałe warunki do kajakarstwa, a czyste wody jezior to prawdziwa gratka dla wędkarzy i entuzjastów żeglarstwa.

Winnice

Jeśli Bachus kiedyś zstąpiłby z Olimpu by odwiedzić Polskę, w Lubuskiem czułby się jak w domu, ponieważ Ziemia Lubuska to polska kraina wina. Od maja do października lokalne winnice zapraszają wszystkich na Lubuski Szlak Wina i Miodu. Zwiedzanie winnicy naturalnie wiąże się z degustacją wina i szansą na zakup lokalnych specjałów. Przede wszystkim jest to okazja do spotkania i posłuchania lokalnych producentów wina, którzy są absolutnymi fascynatami zarówno winiarstwa, jak i lokalnych tradycji i historii.  

Park Narodowy Ujście Warty

Raj dla wielbicieli ptactwa. Rozpościerający się na powierzchni 8000 ha, Park Narodowy Ujście Warty to obszar pokryty łąkami, mokradłami i pastwiskami jest jednym z najważniejszych siedzisk ptaków wodnych w Polsce. Żyje tu ponad 270 gatunków ptaków, włączając wspaniałe niezwykle rzadkie orły bieliki czy pełne gracji żurawie.

Szlak Kościołów Drewnianych

Jedną z najlepszych rzeczy na Ziemi Lubuskiej są jej malownicze wioski ukryte w zielonych kątach województwa. By zasmakować ich uroku, warto podążyć 23 km Szlakiem Kościołów Drewnianych, który prowadzi przez Chlastawę, Klępsk i Kosieczyn, gdzie znaleźć można prawdziwe perełki architektury ludowej, w których najstarsza belka datowana jest na rok 1345!

Co ma wspólnego grecki bóg wina z Zieloną ...

W województwie lubuskim powstaje największa samorządowa winnica w ...

Zielona Góra nie kojarzy wam się z winobraniem? ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/1580/warto-odwiedzic-ziemie-lubuska-atrakcje-lubuskiego/