google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Szwajcaria kaszubska - atrakcje turystyczne

Atrakcje Kaszub

Czyste, zarybione jeziora, dom na głowie, pogańskie obrzędy, energia nadprzyrodzona, wąchanie tabaki - tym wszystkim kusi Pojezierze Kaszubskie. Od dawna nazywane Kaszubską Szwajcarią, gdyż bardzo przypomina tę prawdziwą, europejską.

Szwajcaria kaszubska - atrakcje turystyczneKaszuby

Flickr, Tomasz PRzechlewski

W wieku szkolnym miałam okazję mieszkać wśród rodowitych Kaszubów. Najbliższą dużą miejscowością było Władysławowo, ale tam niestety nie umiałam nawet chleba sobie kupić. Większość mieszkańców, kupców, właścicieli sklepów, kina, dyskotek mówiła po kaszubsku, czyli dla mnie w języku obcym. Oni zazwyczaj wiedzieli czego od nich potrzebuję, gorzej było w drugą stronę. Złośliwość ludzka, skoro nie chcieli odpowiadać po polsku? Nie sądzę. Raczej chorobliwa chęć, w początkach demokracji, aby tak zwani „inni”, którzy zamieszkali na tych terenach, dostosowali się do życia jakie panowało w tym regionie. Miały temu służyć między innymi lekcje języka kaszubskiego prowadzone przez pewien czas przez panią świetliczankę w szkole Jastrzębiej Górze, nauka tradycyjnej pieśni kaszubskiej, a także nagrody książkowe za dobre sprawowanie i pozytywne wyniki w nauce, również w języku kaszubskim. Czy znam zatem ten język? Nie, jedyne co pamiętam z lekcji to „jo”, które oznacza „tak”, oraz słowa „…to je króci, to je dłudzi… to kaszubsko stoleca…”

Dziś, w czasie wolnym chętnie jeżdżę po Pojezierzu Kaszubskim, szukając nowych atrakcji, ciekawych miejsc godnych polecenia, poznając kaszubską kulturę i zwyczaje.

Krótko o kulturze Kaszub

Zacznijmy zatem od języka – tak bardzo niezrozumiałego dla mieszkańców innych regionów Polski. Wielu naukowców prowadziło badania dotyczące tego, skąd się ten język wywodzi. Doszli do wniosku, że jest to język przejściowy, pomiędzy tym jakiego teraz używamy a językami używanymi kiedyś, które już wymarły. Kaszubski ma kilkadziesiąt odmian zwanych gwarami, używanych w zależności od regionu.

Jeden jest natomiast hymn kaszub – Marsz Kaszubski. Budzi wiele kontrowersji. Dotyczą one zwłaszcza wydarzeń historycznych w nim ujętych. Bardziej znana Polakom jest tradycyjna pieśń Kaszubskie nuty zapisana na pięciolinii za pomocą nie nut, a rysunków. Jej nauka mogłaby się zdawać łatwa, ponieważ melodia szybko wpada w ucho, niestety zderzenie z rzeczywistością jest dość bolesne, a śpiewanie idzie (przynajmniej mnie) jak po grudzie. Dużo łatwiej się tańczy. Niektóre figury taneczne przypominają bowiem pracę szewca czy zbieranie słomy.

Ciekawe miejsca i atrakcje

Pojezierze Kaszubskie z racji swojego krajobrazu, przypominającego jedno z państw europejskich, nazwane zostało Szwajcarią Kaszubską. Miłośników przyrody i obcowania z naturą ucieszy duża liczba jezior, łąk, pagórków i lasów. Wędkarzy cieszy duża ilość żyjących tu ryb, młode kobiety chętnie uczą się od gospodyń wiejskich ceramiki, pieczenia chleba, kiszenia ogórków czy robienia śledzi po kaszubsku, a miłośnicy biżuterii chętnie wybierają się na poszukiwania bursztynu.

Dla mnie największą atrakcją Kaszub są Węsiory, w których znajdują się kamienne kręgi. Nie do końca wiadomo skąd się wzięły i jaką rolę pełniły. Badacze tego miejsca snują rozmaite hipotezy, między innymi taką, że zbudowali je Goci, olbrzymy, istoty pozaziemskie, że było to miejsce spotkań plemiennych, a także obserwatorium astronomiczne. Jaka jest prawda? Nie wiemy. Jedno jest pewne – daje się tu wyczuć dziwną energię, która przyprawia turystów o gęsią skórkę. I choć nie wierzę, aby tego typu legendy były prawdą, to z samoładującym się telefonem, położonym na jednym z kurchanów, nie będę dyskutować. Okoliczni mieszkańcy opowiadają, że choć gołym okiem zjawisk nadprzyrodzonych w tym miejscu nie widać, to można je dostrzec potem na zrobionych przez turystów zdjęciach. Na próżno jednak przyglądałam się swoim fotkom i niestety nic niezwykłego nie zauważyłam. Mimo to zachęcam to odwiedzenia tego miejsca, szczególnie podczas Nocy Kupały. W tę wyjątkową noc poznacie pogańskie obrzędy. Tańce przy wielkich ogniskach i puszczanie wianków na jeziorze to tylko dwa z nich.

Naładowana pozytywną energią jadę do Łapalic podziwiać niedokończony zamek z końca XX wieku. Jeśli myślicie, że miał w nim mieszkać kolejny polski król, to się mylicie. Miał tu mieszkać jeden z gdańskich rzemieślników. Niestety, problemy prawne i brak środków finansowych zmusiły go do zaniechania przedsięwzięcia, a wypadki wśród turystów i wandalizm ze strony młodzieży doprowadziły do braku możliwości zwiedzania niedokończonego obiektu od wewnątrz. Podziwiać można go z lotu ptaka i z zewnątrz, ponad wysokim ogrodzeniem.

Punktem obowiązkowym wizyty w Szwajcarii Kaszubskiej jest odwrócony do góry nogami dom w Szymbarku. Odwiedzając go chodziłam po suficie, a z podłogi zwisały nade mną stół i krzesła. Prawdziwe wyzwanie dla mojego błędnika. Dodatkową atrakcją jest wyposażenie wnętrza. Znajdują się tu meble i akcesoria domowe z czasów PRL-u.

Jeśli swój pobyt na Pojezierzu Kaszubskim planujecie w okresie letnim, koniecznie weźcie udział w Mistrzostwach Polski w Zażywaniu Tabaki. To bowiem główna używka rodowitego Kaszuba – może zrezygnować z papierosa, alkoholu, ale nie tabaki. Dlatego jeśli gospodarz was nią poczęstuje, nie wolno wam odmówić – będzie to odebrane jako zniewaga i odrzucenie przyjaznej dłoni. 

Od kowalstwa po kaszubską kuchnię – Wdzydze oferuje ...

Na rzece Słupi działa elektrownia wodna - jedna ...

Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda prawdziwe życie na ...

Kartuzy, których nazwa może nie wszystkim jest znana, ...

Blisko 700 jezior, ponad 50 rezerwatów, dwa parki ...

Historię i wojskowe dziedzictwo Kaszub odkryje przed tobą ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/1584/odkryj-kaszuby-atrakcje-kaszub-ciekawe-miejsca-na-pomorzu/