Kaszuby

Agroturystyka na Kaszubach

Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda prawdziwe życie na wsi - zapraszamy na Kaszuby. Nauczycie się tu regionalnego języka, lepienia glinianych garnków, wciągania tabaki, dojenia krów i podbierania kurom jajek. Kuchnia kaszubska odkryje przed wami swoje tajemnice. Zobacz co oferują gospodarstwa pięciu kaszubskich okręgów.

Pierwszy wyjazd tego typu, dla osoby całe życie mieszkającej w mieście, może być szokiem kulturowym. I nie chodzi o spartańskie warunki, raczej o zupełnie inny cykl życia. Warto jednak poznać typowe, wiejskie życie. Nagrodą będą nowe doświadczenia i eliminacja nagromadzonego w organizmie stresu.

Agroturystyka na Kaszubach

Kaszuby to jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju. Dzieli się na pięć okręgów, które różnią się nie tylko kulturą, ale także dialektem. Uprawia się tu głównie żyto, ziemniaki, rośliny pastewne, a w lasach zbiera grzyby i jagody. Stąd także pochodzą, znane w całej Polsce, truskawki kaszubskie. Trzeba zaznaczyć, iż kaszubskie gospodarstwa słyną także z hodowli bydła i trzody chlewnej.
Pobyt w jednym z gospodarstw agroturystycznych na Kaszubach na pewno przybliży barwną kulturę tego regionu, jej wzornictwo, język, muzykę, plecionkarstwo, malarstwo na szkle, ludową rzeźbę czy choćby siedmiokolorowy haft z motywami kwiatów, wiśni, słońca i pszczół. Ten region Polski słynie również z wiekowej tradycji jaką jest rogarstwo, czyli produkcja tabakier z bydlęcych rogów. Niestety, ta sztuka powoli zanika.

Jeśli mamy ochotę spróbować prawdziwie wiejskich doświadczeń, kaszubskie gospodarstwa umożliwiają turystom sprawdzenie się przy dojeniu krów (większość miastowych zapomniała lub po prostu nie zna smaku ciepłego mleka, prosto od krowy), czyszczeniu koni, karmieniu zwierząt, podbieraniu kurom jajek, jeździe kombajnem, siewie i zbiorze żniw, wędzeniu mięs i wędlin. Uczą wdychania tabaki i zachęcają do uczestnictwa w spotkaniach kaszubskich kół ludowych.

Region Kaszub i dodatkowe atrakcje, które oferują gospodarze:

Nordapowiat pucki i wejherowski najczęściej oferuje piesze wędrówki, możliwość pływania na skuterach i nartach wodnych, rejsy żaglowe, wędkarstwo i spływy kajakowe.

Westrzódk – w powiecie kartuskim proponowane jest wędkowanie, jazda konno, wordic walking, piesze wędrówki po lasach, grzybo- i jagodobrania. Znajduje się tu 7 gospodarstw ekologicznych, z czego 3 to ekofarmy. To również region, który słynie z plantacji truskawek i wyrobów ceramicznych.

Pôłnié – część powiatów kościerskiego, chojnickiego i tucholskiego oferuje przede wszystkim rybactwo w stawach hodowlanych i naturalnych.

Zôpôd – powiaty lęborski i częściowo bytowski oferują wędzenie i suszenie grzybów, które sami nazbieracie, spływy kajakowe, rowery wodne, wycieczki rowerowe.

Trzëgard, czyli Trójmiasto, oferuje przede wszystkim naukę jazdy konnej.

Oferty są do siebie bardzo podobne ze względu na ukształtowanie terenu, obecność dużej liczby jezior i lasów na całym obszarze Kaszub.

Ceny w kaszubskich gospodarstwach agroturystycznych są zróżnicowane. Zaczynają się od 20 złotych za osobę/za noc, dochodząc do 160, a nawet 200 złotych. Wpływ na cenę ma wyżywienie oraz oferta gospodarstwa.

Jeśli chcecie spędzić niezapomniane chwile w kaszubskich gospodarstwach agroturystycznych, dokładnie sprawdźcie czy na pewno specjalizują się one w tej formie wypoczynku. Dlaczego? Duża część ofert w tym regionie, nie ma nic wspólnego z agroturystyką. Atrakcje typu duży ogród, grill, plac zabaw dla dzieci, nie przybliżą do życia w zgodzie z naturą. Szukajcie zatem ofert, w których zaznaczone jest, że gospodarze przygotowując posiłki korzystają z własnych upraw, a także zachęcają, aby goście uczestniczyli w pracy na roli lub przy karmieniu zwierząt, wędkowaniu, polowaniach, codziennych wiejskich obowiązkach domowych, a skutery wodne czy wspólne grillowanie to tylko dodatkowe atrakcje. Wystrzegajcie się również ofert „agroturystycznych” które oferują tylko wypożyczenie domków letniskowych na wsi, domu jednorodzinnego lub apartamentu.  Agroturystyka to przecież nie tylko„wyjazd na działkę”, ale pewien sposób spędzania czasu. Cały urok pobytu na wsi to przecież obserwowanie i uczestnictwo w lokalnym życiu. I próbowania lokalnej kuchni, oczywiście. Bez tego ani rusz!

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(15) "Atrakcje Kaszub" ["meta_title"]=> string(101) " Agroturystyka na Kaszubach - atrakcje Kaszub, agroturystyka na Kaszubach, ciekawe miejsca na Pomorzu" ["meta_desc"]=> string(99) "Co oferują gospodarstwa agroturystyczne na Kaszubach? Dowiedz się i skorzystaj - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(30) "Kaszuby - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(14) "Beata Dymarska" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(53.70190852612589793579900288023054599761962890625) ["lng"]=> float(16.699218747677999630241174600087106227874755859375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje Kaszub

meta_title: Agroturystyka na Kaszubach - atrakcje Kaszub, agroturystyka na Kaszubach, ciekawe miejsca na Pomorzu

meta_keys:

meta_desc: Co oferują gospodarstwa agroturystyczne na Kaszubach? Dowiedz się i skorzystaj - poleca veturo.pl

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places: Kaszuby - atrakcje turystyczne

author: Beata Dymarska

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Agroturystyka na Kaszubach - atrakcje Kaszub, agroturystyka na Kaszubach, ciekawe miejsca na Pomorzu

meta_keys:

meta_desc: Co oferują gospodarstwa agroturystyczne na Kaszubach? Dowiedz się i skorzystaj - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: Beata Dymarska

meta_desc: Co oferują gospodarstwa agroturystyczne na Kaszubach? Dowiedz się i skorzystaj - poleca veturo.pl