Z psem w pociągu

Nie wyobrażasz sobie podróży bez najbliższego przyjaciela, a ma on cztery łapy? Dowiedz się, jakie zasady obowiązują u przewoźników i ile trzeba zapłacić za wyprawę z psem w nieznane.

Podróżowanie z psem pociągiem wcale nie musi być skomplikowane. Wystarczy tylko być za niego odpowiedzialnym i pilnować, aby nikomu nie przeszkadzał. Warto mieć przy sobie książeczkę zdrowia. Konieczna będzie także smycz i kaganiec. Jeśli nasz czworonożny przyjaciel jest grzeczny, na pewno nie sprawi nikomu kłopotu i bezpiecznie, bez żadnych komplikacji dotrzecie razem do celu. Tam wystarczy tylko cieszyć się swoim towarzystwem. Podpowiadamy, jakie zasady panują u krajowych przewodników i ile trzeba zapłacić za przejazd z psem.

PKP Intercity

Zanim wyruszymy w podróż pociągiem z naszym czworonożnym przyjacielem, powinniśmy zadbać o jego szczepienia, ponieważ są one wymagane podczas przejazdu PKP Intercity. Właściciel musi zabrać ze sobą książeczkę zdrowia psa. Warunkiem jest też trzymanie zwierzęcia na smyczy i założenie mu kagańca. Jeśli nikt ze współpasażerów nie zgłosi sprzeciwu, możemy zająć wykupione miejsce. Kiedy znajdzie się jednak przeciwnik psich podróży, nic straconego. Konduktor powinien wskazać nam wtedy miejsce, gdzie nie będziemy przeszkadzać innym. Zasada ta nie obowiązuje w wagonach bezprzedziałowych, gdzie nie musimy uzyskać zgody współpasażerów. Każdy dorosły podróżny może przewieźć tylko jednego psa w wagonie pierwszej lub drugiej klasy, we wszystkich kategoriach pociągów. Zwierząt nie można trzymać na siedzeniach, miejscach do leżenia lub przedziałach sypialnianych. Jeśli jednak planujemy podróż w pociągu z miejscami przeznaczonymi do spania lub leżenia, a chcemy podróżować z naszym pupilem, musimy wykupić wszystkie miejsca. Opłata za podróżowanie z psem wynosi 15,20 zł. Nie musimy jej wnosić, jeśli przewozimy zwierzę w specjalnym pojemniku, np. transporterze, koszu lub klatce. Pamiętajmy, że odpowiadamy za czystość miejsca, w którym przebywamy z naszym pupilem. Zasady te obowiązują w pociągach EIC, EX i TLK. Powyższe zasady nie dotyczą psów przewodników osób niewidomych.

Przewozy regionalne

Psy mogą z nami podróżować, jeśli nie są uciążliwe dla współpasażerów. Istnieje przepis mówiący, że możemy zostać wyproszeni z pociągu, jeśli nie znajdzie się dla nas miejsce, w którym nie będziemy przeszkadzać innym. Drobnym pocieszeniem jest to, że częściowo lub całkowicie niewykorzystany bilet podlega zwrotowi. Konduktor powinien postarać się jednak najpierw znaleźć nam odpowiednie miejsce w przedziale. Pies powinien być na smyczy i w kagańcu, a mniejsze zwierzęta (w tym również małe psy) umieścić musimy w przeznaczonych do ich transportu pojemnikach. Jeśli nasz pies jest większy i nie zmieści się do transportera, musi podróżować na smyczy i w kagańcu. Za podróż z pupilem zapłacimy 4,50 zł. Powyższe zasady dotyczą pociągów REGIO, interRegio i REGIOekspres.

Koleje Mazowieckie

Najprzystępniejsze zasady panują w Kolejach Mazowieckich, gdzie również obowiązuje limit jednego psa na jedną dorosłą osobę, ale istnieją żadne dodatkowe opłaty za czworonożnego podróżnika. Nasi pupile pojadą więc z nami za darmo. Właściciele powinni tylko pilnować, aby nie wyrządziły żadnych szkód i nie przeszkadzały innym.

Koleje Śląskie

W Kolejach Śląskich warto zastanowić się nad wykupieniem miejsca w przedziale dla osób z większym bagażem. Nie musimy wtedy pytać innych podróżnych o zgodę na jazdę z psem. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na to rozwiązanie, musimy liczyć się z tym, że w innych przedziałach możemy komuś przeszkadzać. Przy braku szczęścia konduktor nie znajdzie dla nas miejsca i wyprosi z pociągu na najbliższej stacji. Przysługuje nam wtedy zwrot pieniędzy za bilet, ale przyjemność wyprawy z czworonożnym pupilem już nie jest tak duża, kiedy musimy zastanawiać się nad innym transportem w środku drogi. Za przewóz psa zapłacimy w Kolejach Śląskich 2 zł.

Koleje Dolnośląskie

Na Śląsku także istnieje zasada, że jeśli pies przeszkadza reszcie podróżnych, konduktor może wskazać inne miejsce lub nawet poprosić nas o opuszczenie pociągu. Opłata wynosi jedynie 4,50 zł. Jeśli zwierzę umieścimy w pojemniku, nie musimy za nie płacić.

Koleje Wielkopolskie

Obowiązują tutaj zasady podobne do tych, które znane nam są z regulaminu Przewozów Regionalnych. Za psa zapłacimy 4,50, czyli taką opłatę, jaka obowiązuje za bagaż podręczny. Jeśli nasz przyjaciel jest niewielkich rozmiarów, umieśćmy go w transporterze lub koszu i postawmy nad lub pod fotelem, na którym siedzimy. Nie będziemy musieli wtedy uiszczać opłaty.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(94) "Z psem w pociągu - zasady podróżowania z psem w pociągu, pies w pociągu - warto wiedzieć" ["meta_desc"]=> string(157) "Zanim wyruszycie z psem w podróż pociągiem, dowiedzcie się jakich zasad należy przestrzegać zabierając go do tego środka lokomocji - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.380963104744097336151753552258014678955078125) ["lng"]=> float(18.896484372367499560141368419863283634185791015625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Z psem w pociągu - zasady podróżowania z psem w pociągu, pies w pociągu - warto wiedzieć

meta_keys:

meta_desc: Zanim wyruszycie z psem w podróż pociągiem, dowiedzcie się jakich zasad należy przestrzegać zabierając go do tego środka lokomocji - poleca veturo.pl

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places:

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Z psem w pociągu - zasady podróżowania z psem w pociągu, pies w pociągu - warto wiedzieć

meta_keys:

meta_desc: Zanim wyruszycie z psem w podróż pociągiem, dowiedzcie się jakich zasad należy przestrzegać zabierając go do tego środka lokomocji - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Zanim wyruszycie z psem w podróż pociągiem, dowiedzcie się jakich zasad należy przestrzegać zabierając go do tego środka lokomocji - poleca veturo.pl