Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Licheń – bazylika

Jeśli zdecydujecie się na urlop w Wielkopolsce, jest pewne miejsce położone 16 km od Konina, którego nie możecie pominąć. Licheń Stary to niewielka, na pozór nie wyróżniająca się niczym miejscowość. Jednak jest ona znana każdemu, kto choć przez chwilę myślał o pielgrzymowaniu. W połowie XX wieku mieszczące się tu Sanktuarium Maryjne rozsławili księża Marianowie, w latach 1994 – 2004 zbudowano tu największy kościół w Polsce. To na stałe zapisało Licheń na listę najciekawszych obiektów sakralnych.Dlaczego akurat tu powstał ten niesamowity kompleks? To ciekawa historia.

Jednak Licheń to nie tylko przepiękny kościół. Całość kompleksu to prawie 100 hektarów. Na tym terenie znajdują się też dwa inne warte obejrzenia kościoły i Golgota. Ta prawie 25-metrowa kamienna góra została zbudowana po części z kamieni przyniesionych przez pokutników. Niewątpliwie jest to miejsce sprzyjające wyciszeniu i autorefleksji. Wejście na szczyt droga krzyżową to także okazja do zobaczenia przydrożnych kapliczek i grot.

W Licheniu zatrzymała się też najważniejsza osoba dla każdego katolika. W czerwcu 1999 roku księża Marianie gościli Jana Pawła II. Owocem tej wizyty jest utworzenie w Licheniu Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. Dziś w sezonie pielgrzymkowym można zwiedzić pokoje, które zajmował w czasie wizyty papież. Jest też muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. Możecie tam zobaczyć cenne rzeczy, które po latach powróciły do Polski.

Licheń to miejsce, do którego pielgrzymują co roku tysiące ludzi. Przepiękne sanktuarium, ale i czysta, malownicza natura czyni go miejscem prawdziwego odpoczynku. Jeśli i wy myśleliście kiedyś o takiej pieszej wyprawie, warto wybrać się właśnie tam. W Licheniu odbywają się prowadzone przez zakonników rekolekcje.

Bez względu na to, czy będziemy szukać wsparcia, czy po prostu wypoczynku, wyjedziemy z Lichenia zadowoleni. Szczególnie latem, gdy łatwiej poruszać się w terenie, warto rozejrzeć się po okolicy. Jeśli nadal interesuje nas sacrum, 7 kilometrów od Lichenia znajduje się malowniczy kościół w Ślesinie. Jeśli szukacie czegoś innego, warto zajrzeć do Konina i jego parku makiet.

Tak czy inaczej miejsce to warte jest odwiedzenia. Przypomina, jak piękna jest natura Wielkopolski i jak wspaniale można tu odpocząć. 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(21) "Atrakcje Wielkopolski" ["meta_title"]=> string(107) "Licheń – refleksja i relaks - atrakcje Wielkopolski, ciekawe miejsca w Wielkopolsce, sanktuaria w Polsce" ["meta_desc"]=> string(128) "Licheń zasłynął największym kościołem w Polsce. Zobacz co jeszcze ciekawego można zobaczyć w okolicy - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(35) "Wielkopolska - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(18) "Michalina Janyszek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.3149033950549977589616901241242885589599609375) ["lng"]=> float(18.353691098510299894996933289803564548492431640625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje Wielkopolski

meta_title: Licheń – refleksja i relaks - atrakcje Wielkopolski, ciekawe miejsca w Wielkopolsce, sanktuaria w Polsce

meta_keys:

meta_desc: Licheń zasłynął największym kościołem w Polsce. Zobacz co jeszcze ciekawego można zobaczyć w okolicy - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Wielkopolska - atrakcje turystyczne

author: Michalina Janyszek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Licheń – refleksja i relaks - atrakcje Wielkopolski, ciekawe miejsca w Wielkopolsce, sanktuaria w Polsce

meta_keys:

meta_desc: Licheń zasłynął największym kościołem w Polsce. Zobacz co jeszcze ciekawego można zobaczyć w okolicy - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Michalina Janyszek

meta_desc: Licheń zasłynął największym kościołem w Polsce. Zobacz co jeszcze ciekawego można zobaczyć w okolicy - poleca veturo.pl