google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Licheń – refleksja i relaks

Atrakcje Wielkopolski

Jeśli zdecydujecie się na urlop w Wielkopolsce, jest pewne miejsce położone 16 km od Konina, którego nie możecie pominąć. Licheń Stary to niewielka, na pozór nie wyróżniająca się niczym miejscowość. Jednak jest ona znana każdemu, kto choć przez chwilę myślał o pielgrzymowaniu. W połowie XX wieku mieszczące się tu Sanktuarium Maryjne rozsławili księża Marianowie, w latach 1994 – 2004 zbudowano tu największy kościół w Polsce. To na stałe zapisało Licheń na listę najciekawszych obiektów sakralnych.
Dlaczego akurat tu powstał ten niesamowity kompleks? To ciekawa historia.

Licheń – refleksja i relaks

Archiwum biura prasowego Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej

Licheń - śmiało można powiedzieć, że podwaliny pod powstanie dzisiejszego sanktuarium dały wydarzenia dziejące się jeszcze na początku XIX wieku. Pierwszego okolicznego objawienia doświadczył umierający na polu bitwy Tomasz Kłossowski. Według podań w czasie próśb o życie, w agonii objawiła mu się Matka Boska i obiecała że wróci do domu. Po powrocie miał odnaleźć jej wizerunek i pokazać go ludziom. Żołnierz przeżył. Spełnił też prośbę Maryi. poszukiwania obrazu zajęły mu 23 lata. Znalazł go w przydrożnej kapliczce pod Częstochową. Dopiero po wielu perypetiach, w 1852 roku ten niewielki wizerunek trafił do Lichenia. Dziś w monumentalnej oprawie mogą go podziwiać wszyscy.
Ciekawostką dotyczącą ikony jest fakt, że Matka Boska w koronie na głowie tuli na nim do serca białego orła. W biegu historii było to źródłem niejednego konfliktu.

Jednak Licheń to nie tylko przepiękny kościół. Całość kompleksu to prawie 100 hektarów. Na tym terenie znajdują się też dwa inne warte obejrzenia kościoły i Golgota. Ta prawie 25-metrowa kamienna góra została zbudowana po części z kamieni przyniesionych przez pokutników. Niewątpliwie jest to miejsce sprzyjające wyciszeniu i autorefleksji. Wejście na szczyt droga krzyżową to także okazja do zobaczenia przydrożnych kapliczek i grot.

W Licheniu zatrzymała się też najważniejsza osoba dla każdego katolika. W czerwcu 1999 roku księża Marianie gościli Jana Pawła II. Owocem tej wizyty jest utworzenie w Licheniu Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. Dziś w sezonie pielgrzymkowym można zwiedzić pokoje, które zajmował w czasie wizyty papież. Jest też muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. Możecie tam zobaczyć cenne rzeczy, które po latach powróciły do Polski.

Licheń to miejsce, do którego pielgrzymują co roku tysiące ludzi. Przepiękne sanktuarium, ale i czysta, malownicza natura czyni go miejscem prawdziwego odpoczynku. Jeśli i wy myśleliście kiedyś o takiej pieszej wyprawie, warto wybrać się właśnie tam. W Licheniu odbywają się prowadzone przez zakonników rekolekcje.

Bez względu na to, czy będziemy szukać wsparcia, czy po prostu wypoczynku, wyjedziemy z Lichenia zadowoleni. Szczególnie latem, gdy łatwiej poruszać się w terenie, warto rozejrzeć się po okolicy. Jeśli nadal interesuje nas sacrum, 7 kilometrów od Lichenia znajduje się malowniczy kościół w Ślesinie. Jeśli szukacie czegoś innego, warto zajrzeć do Konina i jego parku makiet.

Tak czy inaczej miejsce to warte jest odwiedzenia. Przypomina, jak piękna jest natura Wielkopolski i jak wspaniale można tu odpocząć. 

Dawne opactwo Cystersów w Krzeszowie, dolnośląska perła baroku, ...

Położone w sercu Kaszub Wejherowo jest jedną z ...

W województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, niemalże 6 ...

Do świątyni w Wambierzycach prowadzą monumentalne, kamienne schody ...

Wybitnym dziełem gotyckiej architektury na Śląsku jest fara ...

Był to jeden z pierwszych w Polsce kościołów ...

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1588/lichen-refleksja-i-relaks-atrakcje-wielkopolski-sanktuaria-polski/