google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kręgi kamienne i inne dziwy

Atrakcje Gór Świętokrzyskich

Świętokrzyskie czaruje” – tak brzmi slogan promujący ten magiczny region. Nic dziwnego - nie ma w naszym kraju drugiego takiego województwa. Obrosło legendami i pełne jest zagadkowych miejsc mocy. Proponujemy więc niecodzienną wyprawę do krainy czarownic.

Kręgi kamienne i inne dziwykościół

Flickr, MSZ

Bogata kultura i historia, geologiczne osobliwości, wielowiekowe ośrodki kultu i fascynujące zabytki. W otoczeniu najstarszych polskich gór można znaleźć niespotykane atrakcje. Gdzie szukać świętokrzyskich czarownic? Jak dotrzeć do enklaw spokoju oraz potężnej energii? Odpowiedzi znajdziecie w tym miniprzewodniku.

Na początek Kręgi Kamienne. To szczególny rezerwat, w którym przyroda spotyka się z religią, a geologia – z archeologią. Dotrzemy tam, kierując się do miejscowości Tumlin w gminie Miedziana Góra, niedaleko Kielc. Zobaczymy tu nie tylko piaskowce sprzed 250 mln lat (jedyne w Polsce odsłonięcia osadów wydmowych) czy też ślady po dawnych strumieniach i jeziorkach. Kręgi Kamienne to także pogańskie miejsce kultu, o czym świadczą częściowo zachowane wały z kamienia.

Plemię, zamieszkujące niegdyś ten teren, miało tutaj oddawać cześć swoim bogom. Nie sposób się zatem dziwić, że wokół tego miejsca narosło mnóstwo legend i fantastycznych opowieści. Jedna z nich mówi, że na szczycie Góry Grodowej stał obronny wczesnośredniowieczny gród, a tuziemcy – wojując z nieprzyjacielem – ładowali swoją broń kaszą, gdy zabrakło im amunicji. Jednak już sama rdzawoczerwona barwa skał nadaje Kręgom Kamiennym wystarczającej niesamowitości.

Kolejnym miejscem mocy, w którym można spotkać się oko w oko z historią i legendami, jest Łysa Góra. Jeden z najwyższych szczytów Gór Świętokrzyskich pozostaje wizytówką regionu dzięki znajdującemu się na nim opactwu, zbudowanemu przez benedyktynów. Legendarny klasztor na Świętym Krzyżu to najstarsze sanktuarium w kraju. Tradycja przypisuje jego powstanie Bolesławowi Chrobremu, lecz historycy opowiadają się za Bolesławem Krzywoustym.

W sanktuarium, będącym od wieków popularnym celem pielgrzymek, przechowuje się relikwie Krzyża Świętego, sprowadzone do Polski przez królewicza Emeryka, syna pierwszego króla Węgier. Ponadto w podziemnej krypcie można zobaczyć sienkiewiczowskiego Jaremę, czyli zmumifikowane szczątki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Niemniej słynąca z klasztoru i skalnych rumowisk Łysa Góra wciąż kojarzona jest przede wszystkim z sabatami czarownic.

Czarodziejskie uczty zwykle odbywały się w miejscach trudno dostępnych. To tam odprawiano tajemnicze rytuały i przekazywano sobie sekretną wiedzę. Całe pasmo świętokrzyskich Łysogór przesiąknięte jest dziś niesamowitymi opowieściami. Dlaczego? Po pierwsze sama Łysa Góra uchodziła za główny ośrodek działalności miejscowych zielarek, które w mrocznych wiekach częstokroć posądzano o czary i kontakty z diabłem. Po drugie liczne przekazy wskazują, iż w średniowieczu funkcjonował tu ośrodek pogańskiego kultu, czego dowodem ma być długi na blisko 2 km zagadkowy wał kamienny. Poza tym nieprzystępne okolice sprzyjały również rozmaitej maści zbójom.

Aby dotrzeć do następnego miejsca mocy, nie należy opuszczać pasma Łysogór. Wyprawa na Łysicę powinna naładować was uzdrawiającą energią. To najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich (612 m n.p.m.), a zarazem najniższy w Koronie Gór Polski. Słynie z dwóch wierzchołków i cudownego ponoć źródełka św. Franciszka, które znajduje się u stóp wzniesienia. Dodatkowo znawcy geomantycznej aktywności Ziemi przekonują, iż Łysica to ważny punkt potężnej siatki energetycznej, oplatającej cały masyw Gór Świętokrzyskich. Nic więc dziwnego, że podania mówią o istniejącej tu niegdyś pogańskiej świątyni, którą miał zastąpić klasztor bernardynek.

Kto chce podreperować zdrowie, powinien odwiedzić Busko-Zdrój. Świętokrzyskie uzdrowisko z kaplicą św. Anny i parkiem zdrojowym gwarantuje łagodny klimat, sprzyjający słonecznym dniom. Natomiast z okolicznych atrakcji warto zajrzeć chociażby do Stopnicy czy Wiślicy (kolegiata ze słynną płytą posadzkową).

Nie należy też zapominać o sanktuarium w Kałkowie-Godowie, znanym z intrygującej golgoty, upamiętniającej najtragiczniejsze wydarzenia w dziejach Polski. To swoisty labirynt pomników, wobec którego trudno przejść obojętnie.

Z kolei na fanów dinozaurów czeka Bałtów, nieopodal Ostrowca Świętokrzyskiego. Właśnie tam znajduje się Jura Park, największy w kraju kompleks prezentujący prehistoryczną faunę w malowniczej scenerii.

A gdyby tak odkryć świętokrzyskie miejsca mocy na rowerze? Nic trudnego! Szlak dla cyklistów obejmuje aż 27 obiektów i jest oznakowany żółtym symbolem roweru wraz z logiem kościoła. To najlepsza opcja dla tych, którzy chcą połączyć aktywny wypoczynek z kontemplacją w obiektach sakralnych, naznaczonych natchnioną atmosferą.

Przyglądałeś się kiedyś porcelanowej filiżance? Ciekawa myśl: jak ...

Mazowiecki hotel Manor House SPA w X Edycji ...

Dotknij średniowiecznych rzemiosł Gór Świętokrzyskich. Poczuj magię średniowiecza ...

Pięknie odrestaurowany Pałac w Kielcach wydaje się być ...

Z jednej strony – Łysa Góra, miejsce owiane ...

Zamek w Kurozwękach co roku przyciąga turystów z ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/1591/kamienne-kregi-i-inne-dziwy-atrakcje-gor-swietokrzyskich/