google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Toruń – inspirujące miasto

Atrakcje Torunia

Jak przystało na rodzinne miasto tego który “zatrzymał Słońce i poruszył Ziemię”, Toruń porusza - intelektualnie, kulturalnie i kulinarnie.

Toruń – inspirujące miasto

Flickr, Dariusz Sieczkowski

Historia Torunia sięga roku 1233, a jego imponujące gotyckie Stare Miasto, szczęśliwie ocalone od zniszczeń II wojny światowej, zapewniło mu miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gotycką elegancję Torunia pięknie odzwierciedla Dom Mikołaja Kopernika, miejsce narodzin słynnego astronoma i siedziba poświęconego mu muzeum. Piętra budynku wypełnione są eksponatami ukazującymi życie i osiągnięcia Mikołaja Kopernika i rozwój Torunia przez wieki, natomiast w podziemiach króluje najsmaczniejszy aspekt toruńskiego dziedzictwa - piernik.

Ze swoją 700-letnią historią produkcji piernika, Toruń ma wszelkie prawa do tytułu światowej stolicy tego przysmaku. Odwiedzający podziemne muzeum mają okazję zrobić ciasto na piernik, dodać miodu, kardamonu i symbolicznej szczypty pieprzu, umieścić je w fantazyjnie wykonanych formach i wysłuchać piernikowych legend, podczas gdy ich własne dzieła pieką się w starodawnym piecu.

Po zaspokojeniu głodu na słodycze, można wyruszyć na toruńskie Stare Miasto w poszukiwaniu strawy duchowej. Toruń jest pełen architekturalnych klejnotów, świadectw polskiego i niemieckiego dziedzictwa miasta: Dwór Artusa, wielkie gotyckie katedry, wspaniały gotycki Ratusz Staromiejski, ruiny pierwszego Krzyżackiego Zamku w Polsce, średniowieczne bramy i fortyfikacje, nie zapominając o ulubionej przez turystów Krzywej Wieży.

Ale Toruń to nie tylko  historia - jego nowoczesna strona jest równie atrakcyjna. W hołdzie dla najbardziej znamienitego mieszkańca Torunia, miasto założyło własne Planetarium wyposażone w interaktywne wystawy i modele, gdzie można nauczyć się wiele o kosmosie, lub po prostu pobujać w obłokach i zapatrzeć się w gwiazdy.

Dla wciąż spragnionych wiedzy Toruń oferuje wizytę w Młynie Wiedzy, nowoczesnym muzeum nauki, które oprócz wielu fascynujących wystaw szczyci się najdłuższym w Polsce - wysokim na całe osiem pięter - wahadłem Foucault’a.

Zatem niczym jego osławione pierniki - jednocześnie słodkie i pieprzne - Toruń jest przyjemnym połączeniem nowoczesności i historii, polskich i niemieckich wpływów, legend i nauki.

Toruń kojarzy się przede wszystkim z piernikami. Są ...

Toruń, podobnie jak Kraków, należy do miast bardzo ...

W województwie kujawsko-pomorskim, na Równinie Inowrocławskiej, leży miasto ...

Toruń – miasto kojarzone z piernikami i Kopernikiem ...

Nuta miodu i korzennych przypraw: tłuczonego kardamonu, kory ...

Z przyjemnością informujemy, że od dnia 20 czerwca ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/1592/torun-inspirujace-miasto-atrakcje-torunia-planetarium/