google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Tajemnicze ogrody Dobrzycy

Któż z nas po obejrzeniu filmu „Tajemniczy ogród” nie zapragnął, tak jak główni bohaterowie, zanurzyć się w zieleń liści i traw, otulić wonią kwiatów? To marzenie możemy spełnić w Dobrzycy koło Koszalina, odwiedzając kompleks Ogrodów Tematycznych Hortulus.

Tajemnicze ogrody DobrzycyOgrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy

Ogrody Hortulus, mat. promocyjne

Dziecięce marzenia niekiedy odzywają się w nas i domagają się spełnienia. Spacerowanie po bajkowych ogrodach daje poczucie beztroski i wolności. Zespół 28 Ogrodów tematycznych Hortulus to 5 hektarów czystej sztuki ogrodniczej. Ich początki sięgają 1992 roku, ale kompleks do dziś wciąż się rozwija. Świadczy o tym otwarcie w 2013 roku Ogrodu Hortulus Spectabilis, gdzie czeka na zwiedzających 30 hektarów wspaniałych ogrodów, wieża widokowa i największy na świecie labirynt.

Bogactwo wyobraźni

Twórcy ogrodów prześcigają się w pomysłach, dzięki czemu w kompleksie można podziwiać ogrody o różnej stylistyce, inspirowane naturalnym krajobrazem, np. skalny, leśny i wodny lub kulturą różnych narodów, m.in. Japonii, Francji, czy Anglii. Ogrodnicy realizują również swoje autorskie projekty. W ogrodach kolorystycznych poznamy różne odcienie barw. Bogactwo zapachów otuli nas w ogrodach ziołowych i rosariach. Najmłodsi zapewne najbardziej zainteresowani będą baśniowymi ogrodami Baby Jagi i trolli.

Rozwój różnych rzadko spotykanych roślin możliwy jest dzięki szczególnemu położeniu kompleksu Hortulus. Klimat w Dobrzycy charakteryzuje się łagodnymi zimami oraz dużą liczbą opadów, co umożliwia uprawę egzotycznych gatunków. Dzięki temu w kapryśnej Polsce możemy podziwiać m.in. sośnicę japońska, mamutowca olbrzymiego, metasekwoję chińską, cypryśnika błotnego, cedr, miłorząb japoński oraz kasztana jadalnego.

Ogrody Tematyczne Hortulus szczególną wagę przywiązują do edukacji przyrodniczej oraz propagowania wiedzy z zakresu ogrodnictwa. Organizatorzy pragną zaszczepić w zwiedzających miłość do przyrody oraz chęć życia zgodnego z naturą, proponują więc zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz pokazy w ogrodach użytkowych: warzywnym i ziołowym. Ponadto w skład kompleksu wchodzi Centrum Ogrodnicze oraz market „Ogród i Galeria”, gdzie można kupić tysiące oryginalnych artykułów do dekoracji wnętrz i ogrodów, jak również kilka tysięcy gatunków roślin.

W labiryncie

Szczególnej uwagi wymaga Ogród Hortulus Spectabilis, czyli Ogród Magii Energii, Czasu i Przestrzeni. To kolejna perełka, którą może pochwalić się Dobrzyca. W zeszłym roku w uroczystości otwarcia, pod patronatem Wiceministra Stanisława Gawłowskiego oraz Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Jarosława Rzepy, udział wzięło ponad 400 osób.

Tutaj będzie można zgubić się i odnaleźć w największym labiryncie grabowym na świecie. Ma on powierzchnię 1 hektara. Długość jego ścian wynosi 3,2 km, a wysokość 2m. W centrum wijących się ścieżek ustawiono wysoką na 20 m wieżę, z której rozciąga się przepiękny widok na ogród i całą okolicę. Podobno można zobaczyć z niej nawet Morze Bałtyckie.

Labirynt i wieża widokowa to niejedne tajemnice Ogrodu Hortulus Spectabilis. W czerwcu zwiedzającym udostępniony zostanie również kamienny krąg i dolmen, czyli budowla z kamieni, przypominająca prehistoryczny celtycki grobowiec. Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników sztuki ogrodniczej. Ucieszy ich ogród „Cztery Pory Roku”, angielskie rabatki bylinowe, rosarium z parterami bukszpanowymi i ogrody węzłowe. W planach jest stworzenie jeziora z plażą, ogrodu saun z grotą energetyczną, ogrodu orientalnego, muzycznego i zmysłów, jak również wrzosowiska, ogrodu skalnego i narodowej kolekcji różnych gatunków roślin. Można mieć wrażenie, że kreatywność i pomysłowość ogrodników z Hortulusa nie zna granic i nie raz zaskoczą oni wielbicieli przyrody. Na odpoczynek w Dobrzycy co roku decyduje się około 150 tysięcy turystów. Zwiedzanie Ogrodów Hortulus możliwe jest przez cały rok z wyjątkiem stycznia i lutego. Bilet ulgowy kosztuje 8 zł, normalny 12 zł. Mamy muszą pamiętać o zakazie wprowadzania wózków dziecięcych. Odkrywanie tajemnic ogrodów Hortulus to bajkowa przygoda, uczta dla zmysłów i okazja do wyciszenia się po ciężkich chwilach.

Wyjazd nad morze, zwłaszcza z całą rodziną, ale ...

Najstarszym zabytkiem Koszalina jest katedra z XIV w. ...

Wyjeżdżając na wakacje najczęściej wybieramy miejsca, które oferują ...

Park Wodny Koszalin to najnowocześniejszy aquapark na Pomorzu ...

Wyrusz na szerokie wody i przeżyj niezapomnianą przygodę ...

Poznaj z Veturo.pl 10 najciekawszych miejsc Kołobrzegu - ...

nocleg

sport

https://veturo.pl/article/16/ogrody-w-dobrzycy/