google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Do Szklarskiej na narty!

Malownicze wodospady, rzadkie minerały, tajemniczy Walonowie i grasujący po szlakach Duch Gór – Szklarska Poręba to miejsce o fascynującej historii i folklorze, ale przede wszystkim centrum sportów zimowych, gdzie doskonałe warunki klimatyczne łączą się ze świetną infrastrukturą i doskonałą atmosferą.

Do Szklarskiej na narty!Polana Jakuszycka

Flickr, MSZ

Szklarska Poręba jest największym ośrodkiem narciarskim w polskich Karkonoszach i jednym z największych w Sudetach. Narciarze mają do dyspozycji prawie 15 km tras i 14 wyciągów narciarskich oraz linowych kolei krzesełkowych. Większość jest na stokach górującej nad miastem Szrenicy. Skiarena Szrenica to ponad 12 km tras zjazdowych i stoków slalomowych. Wytrawni narciarze powinni udać się na tzw. ścianę, której nachylenie stoku wynosi miejscami nawet 50%, natomiast długodystansowcom spodoba się na Lolobrygidzie – najdłuższej trasie w okolicy (4400 m). Początkujący i nocne marki mają do dyspozycji łagodnego Puchatka, który oferuje jazdy aż do godziny 22:00.

Szklarska to również doskonałe miejsce dla miłośników nart biegowych. Bliskość największego ośrodka nart biegowych w Polsce – Polany Jakuszyckiej sprawia, że miasteczko to idealna baza wypadowa dla tych, którzy chcą się zmierzyć z kultową trasą przez „Samolot”, popodziwiać malowniczą dolinę rzeki Izery czy zawitać do legendarnej Osady Orle czy schroniska Chatka Górzystów.

Nowością są szlaki do skituringu, swoistego połączenia biegówek i nart zjazdowych. Dzięki nartom o specjalnych wiązaniach skiturowcy mogą najpierw swobodnie wędrować po górach, a następnie zwyczajnie zjechać. Jest to niejaki powrót do korzeni narciarstwa, do czasów kiedy nie było wyciągów, a zjazd był formą nagrody za wysiłek podejścia. Karkonoski Park Narodowy przygotował 200 tabliczek do oznakowania szlaków w Karkonoszach, m.in. w okolicy Łabskiego Szczytu, Hali Szrenickiej i Kopy.

W przerwie między szusowaniem warto odszukać grób Karkonosa – Ducha Gór i symbolu Karkonoszy, zobaczyć malownicze wodospady Szklarka czy Kamieńczyk, wybrać się do Muzeum Ziemi, by przekonać się dlaczego miasteczko nazywane jest mineralogiczną stolicą Polski, lub zajść do Chaty Walońskiej i odkryć losy dawnych poszukiwaczy kamieni szlachetnych. Szklarska nie pozwoli się nudzić nikomu!

Garść najważniejszych informacji przydatnych dla turystów - rodzin ...

Jeśli narty biegowe mają w Polsce stolicę, są ...

Huta Julia w Piechowicach jest jedną z najbardziej ...

Region karkonoski jest bardzo zróżnicowany pod względem    ukształtowania ...

Widok pociągu wijącego się dolinami i przejeżdżającego przez ...

Polska pełna jest naprawdę urokliwych miejsc. Nasze góry ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1603/Do-szklarskiej-na-narty-atrakcje-szklarskiej-poreby-narty/