
Rzeszów – atrakcje turystyczne
Inny punkt widzenia, czyli najciekawsze pomniki i rzeźby
Najbardziej rozpoznawalny – a przy tym także kontrowersyjny – jest Pomnik Czynu Rewolucyjnego, stojący u zbiegu Alei Łukasza Cieplińskiego i Alei Józefa Piłsudskiego. Pomysłodawcą awangardowego przedstawienia Rewolucji był I sekretarz KW PZPR w Rzeszowie, Władysław Kruczek.
Pracę nad projektem rozpoczęto w 1967 roku, a budowę w 1971 roku. W ten sposób powstał pomnik, przedstawiający dwa liście laurowe, w kompozycji których umieszczono rzeźbę Nike oraz żołnierza, chłopa i robotnika. Dlaczego Pomnik Czynu Rewolucyjnego znalazł się na liście najciekawszych? Ponieważ każdy na własne oczy musi zobaczyć pomnik, budzący tak wielkie kontrowersje oraz – humorystyczne lub te trochę mniej grzeczne – skojarzenia.
Na uwagę zasługuje również rzeźba autorstwa scenografa teatralnego, Józefa Szajny pt. Przejście w III Tysiąclecie, stojąca na Placu Cichociemnych. Odsłonięto ją w 2002 roku. Przedstawia człowieka wyłaniającego się lub raczej wyciętego z czarnego prostokąta. Pomnik miał być symbolem czasu, kiedy przeszłość zostawiamy za sobą, a przed nami mamy przyszłość. Idąc dalej, w trzecie tysiąclecie, doświadczamy zderzenia starego z nowym, ale powinniśmy pogodzić się z takim stanem rzeczy. Miejsce, w którym stanęła rzeźba także jest znaczące dla wymowy całości. Upamiętnia ono oddziały walczące podczas II wojny światowej. „Przejście” przypomina więc nieustannie o tym, że mimo iż ciągle podążamy dalej, w przyszłość, nie powinniśmy zapominać o tym, z czego wyszliśmy, powstaliśmy.
Zupełnie inne znaczenie ma pomnik stojący na ulicy 3 maja. Przedstawia charyzmatycznego bluesmana pochodzącego z okolic Rzeszowa – Tadeusza Nalepę. To właśnie w tym podkarpackim mieście zaczynały grupy muzyczne, które zakładał, czyli Blackout i Breakout. Rzeźbę na cześć muzyka odsłonięto w samym centrum miasta w 2009 roku. Docenić należy nie tylko chęć upamiętnienia artysty, ale także sam projekt: wydaje się, jakby Nalepa nadal przemierzał ulice Rzeszowa. Z rozwianymi włosami, skórzanej kurtce – taki, jakiego pamiętają go fani.
Rzeszów dla kibica, czyli Hala Podpromie
Stolica województwa podkarpackiego może pochwalić się jedną z największych i najnowocześniejszych hal sportowo-widowiskowych w Polsce. Hala Podpromie, która powstała w 2002 roku, to obowiązkowy punkt dla każdego kibica. Dumnie staje w szranki z najlepszymi tego typu miejscami np.: Atlas Areną w Łodzi, katowickim Spodkiem, Ergo Areną w Gdańsku, Halą Stulecia we Wrocławiu czy Halą Łucznika w Bydgoszczy. Znajduje się w samym centrum miasta, nieopodal tzw. bulwarów i parku Olszynki. Odbywały się tutaj mecze siatkówki mężczyzn i kobiet, koszykówki oraz zawody łucznicze.
Na łonie przyrody
Zmęczeni zwiedzaniem i klimatem miejskim szukamy spokoju w naturze. Rzeszów dysponuje wieloma parkami, w których odpoczywają mieszkańcy. Idąc za ich przykładem, można np. odwiedzić Park Kultury i Wypoczynku z Olszynkami, który znajduje się między dwoma mostami: Lwowskim i Karpackim. To największy park miejski Rzeszowa. Szczęściarze być może trafią na jakiś klimatyczny koncert na małej estradzie koncertowej.
Ciszy można poszukać także w Ogrodzie Miejskim imienia Solidarności, czyli najstarszym parku miasta, zlokalizowanym przy ulicach: Dąbrowskiego, Chrzanowskiej i Langiewicza. Spokoju strzegą tutaj cztery rzeźby pór roku. Można wybrać się także do XIX-wiecznego zespołu dworsko-pałacowego w Słocinie, położonego we wschodniej części Rzeszowa, na stoku Pogórza Dynowskiego.
Oprócz fauny i flory można tutaj obejrzeć eklektyczny dworek rodziny Chłapowskich i Branickich.
Na terenie miasta wyznaczono również ścieżkę przyrodniczą imienia Władysława Szafera.
Jeśli zamiast zamków, muzeów i zabytkowych kościołów wolimy oglądać skarby natury, powinniśmy wyruszyć na wycieczkę dziewięcioma przystankami. Trasa wiedzie od Starego Cmentarza do przeprawy na wyspie przez: Olszynkę, Park Kultury i Wypoczynku, Zaporę, Niżej Zespołu Szkół Elektronicznych, ujęcie wody przy WSK, Lisią Górę i skarpę lessową. Jednym z najciekawszych przystanków jest ten, który zatrzymuje się przy rezerwacie przyrodniczym Lisia Góra.
Ten chroniony obszar położony jest na sztucznie utworzonym w 1973 roku Zbiorniku Rzeszowskim. Na licznych wysepkach podziwiać można las łęgowy oraz cenne stare dęby. Miejsce to jest także domem dla około 176 gatunków ptaków.
Wszystkie pola:
array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(81) "Rzeszów - ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne - Podkarpacie- poleca Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(94) "Rzeszów - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Rzeszowie na Podkarpaciu poleca veturo.pl " ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(33) "Bieszczady - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.0380909419294965800872887484729290008544921875) ["lng"]=> float(22.011108395372399826328546623699367046356201171875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }key_words:
meta_title: Rzeszów - ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne - Podkarpacie- poleca Veturo.pl
meta_keys:
meta_desc: Rzeszów - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Rzeszowie na Podkarpaciu poleca veturo.pl
watermark:
interesting_places: Bieszczady - atrakcje turystyczne
author: Agnieszka Banach
latlng: Array
highlight_search:
is_news:
is_home_page_title:
is_poradnik:
is_sprzet:
is_outwear:
use_video:
video:
show_map: 1
Pola do umieszczenia w nagłówku
meta_title: Rzeszów - ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne - Podkarpacie- poleca Veturo.pl
meta_keys:
meta_desc: Rzeszów - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Rzeszowie na Podkarpaciu poleca veturo.pl
Pola do umieszczenia w treści
watermark:
watermark:
author: Agnieszka Banach
meta_desc: Rzeszów - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Rzeszowie na Podkarpaciu poleca veturo.pl