google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Rzeszów - atrakcje turystyczne

Odwiedzając Rzeszów po raz kolejny warto zejść z popularnych turystycznych ścieżek i spojrzeć na stolicę Podkarpacia z innej, mniej znanej strony. Zobacz co nietypowyego można zwiedzić w Rzeszowie.

Rzeszów - atrakcje turystyczneRzeszów

Mateusz Grochocki

Inny punkt widzenia, czyli najciekawsze pomniki i rzeźby

Najbardziej rozpoznawalny – a przy tym także kontrowersyjny –  jest Pomnik Czynu Rewolucyjnego, stojący u zbiegu Alei Łukasza Cieplińskiego i Alei Józefa Piłsudskiego. Pomysłodawcą awangardowego przedstawienia Rewolucji był I sekretarz KW PZPR w Rzeszowie, Władysław Kruczek.

Pracę nad projektem rozpoczęto w 1967 roku, a budowę w 1971 roku. W ten sposób powstał pomnik, przedstawiający dwa liście laurowe, w kompozycji których umieszczono rzeźbę Nike oraz żołnierza, chłopa i robotnika. Dlaczego Pomnik Czynu Rewolucyjnego znalazł się na liście najciekawszych? Ponieważ każdy na własne oczy musi zobaczyć pomnik, budzący tak wielkie kontrowersje oraz – humorystyczne lub te trochę mniej grzeczne – skojarzenia.

Na uwagę zasługuje również rzeźba autorstwa scenografa teatralnego, Józefa Szajny pt. Przejście w III Tysiąclecie, stojąca na Placu Cichociemnych. Odsłonięto ją w 2002 roku. Przedstawia człowieka wyłaniającego się lub raczej wyciętego z czarnego prostokąta. Pomnik miał być symbolem czasu, kiedy przeszłość zostawiamy za sobą, a przed nami mamy przyszłość. Idąc dalej, w trzecie tysiąclecie, doświadczamy zderzenia starego z nowym, ale powinniśmy pogodzić się z takim stanem rzeczy. Miejsce, w którym stanęła rzeźba także jest znaczące dla wymowy całości. Upamiętnia ono oddziały walczące podczas II wojny światowej. „Przejście” przypomina więc nieustannie o tym, że mimo iż ciągle podążamy dalej, w przyszłość, nie powinniśmy zapominać o tym, z czego wyszliśmy, powstaliśmy.

Zupełnie inne znaczenie ma pomnik stojący na ulicy 3 maja. Przedstawia charyzmatycznego bluesmana pochodzącego z okolic RzeszowaTadeusza Nalepę. To właśnie w tym podkarpackim mieście zaczynały grupy muzyczne, które zakładał, czyli Blackout i Breakout. Rzeźbę na cześć muzyka odsłonięto w samym centrum miasta w 2009 roku. Docenić należy nie tylko chęć upamiętnienia artysty, ale także sam projekt: wydaje się, jakby Nalepa nadal przemierzał ulice Rzeszowa. Z rozwianymi włosami, skórzanej kurtce – taki, jakiego pamiętają go fani.

Rzeszów dla kibica, czyli Hala Podpromie

Stolica województwa podkarpackiego może pochwalić się jedną z największych i najnowocześniejszych hal sportowo-widowiskowych w Polsce. Hala Podpromie, która powstała w 2002 roku, to obowiązkowy punkt dla każdego kibica. Dumnie staje w szranki z najlepszymi tego typu miejscami np.: Atlas Areną w Łodzi, katowickim Spodkiem, Ergo Areną w Gdańsku, Halą Stulecia we Wrocławiu czy Halą Łucznika w Bydgoszczy. Znajduje się w samym centrum miasta, nieopodal tzw. bulwarów i parku Olszynki. Odbywały się tutaj mecze siatkówki mężczyzn i kobiet, koszykówki oraz zawody łucznicze.

Na łonie przyrody

Zmęczeni zwiedzaniem i klimatem miejskim szukamy spokoju w naturze. Rzeszów dysponuje wieloma parkami, w których odpoczywają mieszkańcy. Idąc za ich przykładem, można np. odwiedzić Park Kultury i Wypoczynku z Olszynkami, który znajduje się między dwoma mostami: Lwowskim i Karpackim. To największy park miejski Rzeszowa. Szczęściarze być może trafią na jakiś klimatyczny koncert na małej estradzie koncertowej.

Ciszy można poszukać także w Ogrodzie Miejskim imienia Solidarności, czyli najstarszym parku miasta, zlokalizowanym przy ulicach: Dąbrowskiego, Chrzanowskiej i Langiewicza. Spokoju strzegą tutaj cztery rzeźby pór roku. Można wybrać się także do XIX-wiecznego zespołu dworsko-pałacowego w Słocinie, położonego we wschodniej części Rzeszowa, na stoku Pogórza Dynowskiego.

Oprócz fauny i flory można tutaj obejrzeć eklektyczny dworek rodziny Chłapowskich i Branickich.
Na terenie miasta wyznaczono również ścieżkę przyrodniczą imienia Władysława Szafera.

Jeśli zamiast zamków, muzeów i zabytkowych kościołów wolimy oglądać skarby natury, powinniśmy wyruszyć na wycieczkę dziewięcioma przystankami. Trasa wiedzie od Starego Cmentarza do przeprawy na wyspie przez: Olszynkę, Park Kultury i Wypoczynku, Zaporę, Niżej Zespołu Szkół Elektronicznych, ujęcie wody przy WSK, Lisią Górę i skarpę lessową. Jednym z najciekawszych przystanków jest ten, który zatrzymuje się przy rezerwacie przyrodniczym Lisia Góra.

Ten chroniony obszar położony jest na sztucznie utworzonym w 1973 roku Zbiorniku Rzeszowskim. Na licznych wysepkach podziwiać można las łęgowy oraz cenne stare dęby. Miejsce to jest także domem dla około 176 gatunków ptaków.

Rzeszów i jego okolice obfitują w sakralne zabytki. ...

Siatka połączeń lotniska w Jasionce poszerzy się o ...

Już wkrótce będzie można zobaczyć od lat nie ...

Rzeszów – miasto będące centrum administracyjnym województwa podkarpackiego ...

Rzeszowska podziemna trasa turystyczna kryje w sobie liczne ...

Ogród-kolekcja arcydzieł stworzonych przez przyrodę. Nieopodal Przemyśla, niemalże ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/1614/nietypowy-rzeszow-atrakcje-rzeszowa-rzeszow-ciekawe-miejsca/