google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Stambuł atrakcje

Stambuł to liczące aż 12 milionów mieszkańców, największe miasto w Turcji. Ta ogromna aglomeracja dzieli się na część europejską i azjatycką, dzięki czemu stanowi swoiste połączenie tradycyjnej kultury arabskiej z nowoczesną, liberalną cywilizacją. Aby otrzymać doskonały obraz miasta, zwiedzając Stambuł warto odwiedzić obie części metropolii, zarówno tą zabytkową jak i tą współczesną.

Stambuł atrakcje„Exterior of Sultan Ahmed I Mosque in Istanbul,

Moonik

Śladami starożytnej Grecji

Największym symbolem historii Stambułu są Mury Teodezjusza, znane również jako Mury Konstantynopola. Kiedyś broniły miasto Konstanynopol (dzisiejszy Stambuł), stolicę Wschodniego Cesarstwa Rzymskiego. Gdy budowa murów została zakończona, w 410 roku naszej ery, konstrukcja liczyła prawie 7 kilometrów długości, około 40 metrów wysokości i posiadała 96 wież, niktóre wysokie na 12 pięter. W 1894 roku katastroficzne trzęsienie ziemi zniszczyło część ścian, na szczęście większość z nich nadal stoi i jest dostępna dla turystów.

U stóp Wielkiego Kościoła

Hagia Sophia to jeden z największych przykładów żyjącej biznatyjskiej kultury. Monumentalna bazylika poświęcona Mądrości Bożej, zostła wzniesiona w latach 532 - 537. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków świątynia została przemioniona na meczet i dobudowano do niej cztery minarety. Obecnie w bazylice znajduję się muzeum, które zdecydowanie warto odwiedzić, chociażby dla wspaniałych mozaiek, marmurowych kolumn i wykładzin które zdobią wnętrze. Obcowanie z kulturą.

W poszukiwaniu dobrej rozrywki warto wstąpić do Atatürk Cultural Center, nazywane często AKM (skrót pochodzi od tureckiej nazwy Atatürk Kültür Merkezi). To popularne wielofunkcyjne centrum kultury w Stambule, jest jednym z czterech ośrodków pod opieką Najwyższej Rady Kultury, Języka i Historii Ataturk. W olbrzymim budynku znajduje się teatr, sala koncertowa, opera, kino oraz biblioteka licząca ponad 60,000 egzemplarzy książek i czasopism. Centrum Kulturowe Ataturk współpracuje z różnymi fundacjami oraz z zagranicą, dzięki czemu można zobaczyć w nim występy czy wystawy z całego świata. Ośrodek AKM mieści się na Taksim Meydanı, w europejskiej części Stambułu.

Czas na targowanie

Na liście miejsc obowiązkowych do odwiedzenie, zdecydowanie nie powinno zabraknąć Grand Bazaar, znanego równiez jako ‘Kapalicarsi’. Grand Bazaar,największy kryty market na świecie,
z 60 ulicami na których znajduje się aż 5 tysięcy sklepów, przyciąga między 250 000 a 400 000 odwiedzających dziennie. Na bazarze można znależć rónorodne produkty od tureckich dywanów
po wyroby z glazury, ceramiki, miedzi i mosiądzu, odzież ze skóry, bawełny i wełny, zdobione fajki, alabastrowe podpurki pod książki i popielniczki. Odwiedzając Kapalicarsi obowiązkowo trzeba nabyć "Sherazat", pięknie wykonaną, turecką chustę i koniecznie nie można zapomnieć o targowaniu, w tym tkwi cała sekret zakupów.

Meksykiem nie sposób się nie zachwycić. Każdy kto ...

Meksyk jest czternastym pod względem wielkości krajem na ...

Żadna podróż do Meksyku nie może się odbyć ...

Barcelona - historyczna stolica Katalonii, miasto położone nad ...

Grecja przyciąga turystów nie tylko pięknymi widokami, smacznym ...

Jeśli zastanawiasz się dokąd zabrać swoją przyszłą (lub ...

https://veturo.pl/article/1626/stambul-turcja-atrakcje-ciekawe-miejsca/