tawerna nad wodą

Grecka kuchnia

Grecja przyciąga turystów nie tylko pięknymi widokami, smacznym jedzeniem, ale również tym, że miejscowe potrawy można jeść pod gołym niebem. Posiłek spożywany na plaży tuż przy krystalicznie czystej wodzie, sam staje się atrakcją.  

Kuchnia grecka ma już ponad 300 lat. Jest uważana za bardzo zdrową, a posiłki łatwe w przygotowaniu. Ze względu na położenie geograficzne, w potrawach można odczuć wpływ smaków Wschodu i Zachodu. Grecy nie lubią gorących posiłków, dlatego turyści często odnoszą wrażenie, że danie, które właśnie otrzymali jest zimne. Warto więc zamawiać coś, co przygotowywane jest na bieżąco tj. szaszłyki z jagnięciny. Przed godziną 14 nie jest łatwo znaleźć w menu typowo grecką potrawę, ponieważ mieszkańcy główny posiłek jedzą bardzo późnym wieczorem.

W miejscach odwiedzanych przez turystów, lunch je się około godziny 13, natomiast kolację ok. 19, kiedy to otwieranych jest większość restauracji. O tej porze można w nich spotkać jedynie cudzoziemców, ponieważ Grecy ostatni posiłek spożywają ok. 21. Później idą na kawę i zdarza się, że na deser, choć tych wybór jest niewielki.Największą popularnością wśród greckich przekąsek cieszy się pasta z ikry dorsza (taramosalata) oraz coraz częściej podawany w Polsce jogurt z ogórkiem i czosnkiem (tsatsyki). Jednak najbardziej znanym daniem jest mousaka – czyli zapiekane pod beszamelem ziemniaki, bakłażany i mięso mielone. Równie często jada się ryby. W menu greckich restauracji zazwyczaj napisane jest czy dana ryba jest świeża, czy zmrożona. Podaje się również mięso – głównie jagnięcinę.

Najchętniej pitym trunkiem jest tu uzo. Podaje się do niego wodę, aby przepłukać gardło. Można ją również zmieszać, wtedy napój nabiera białego, mętnego koloru. Wielu greków do posiłku pije piwo. Można tu znaleźć europejskie marki tj. Heineken i Amstel, jednak furorę robi rodzimy Mythos o lekkim, orzechowym smaku. W Grecji podaje się również bardzo mocną kawę bez mleka, za to ze szklanką wody…

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(51) "Grecja atrakcje Grecji - grecka kuchnia - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(109) "Grecka kuchnia znana na całym świecie. Dowiedz się co smacznego trzeba zjeść w Grecji - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(36.21591482513080251237624906934797763824462890625) ["lng"]=> float(24.34570312161149985286101582460105419158935546875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "GRC" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Grecja atrakcje Grecji - grecka kuchnia - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Grecka kuchnia znana na całym świecie. Dowiedz się co smacznego trzeba zjeść w Grecji - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Grecja atrakcje Grecji - grecka kuchnia - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Grecka kuchnia znana na całym świecie. Dowiedz się co smacznego trzeba zjeść w Grecji - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Grecka kuchnia znana na całym świecie. Dowiedz się co smacznego trzeba zjeść w Grecji - poleca veturo.pl