Bory Tucholskie

Bory Tucholskie – atrakcje

Północno-zachodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to prawdziwy raj dla tych, którzy na urlopie szukają relaksu w kontakcie z naturą. Właśnie w tym miejscu znajduje się bowiem jeden z największych kompleksów leśnych w naszym kraju. Bory zajmują tu prawie 120 tys. hektarów. Nic więc dziwnego, że właśnie do Tucholi zjeżdżają ci, którzy lubią zaszyć się w gęstwinie choć na parę wolnych od pracy dni. Co jeszcze prócz świeżego powietrza i relaksującej ciszy czeka nas w czasie wizyty w przepięknych Borach Tucholskich?

Ostoja dzikiej przyrody

Oczywiście w miejscu tak związanym z naturą nie mogłoby zabraknąć rezerwatów. Park Narodowy Bory Tucholskie istnieje od 1996 roku. Na jego terenie spotkać można rzadkie gatunki roślin, a dziki, sarny czy jelenie to stały element tutejszego krajobrazu. Rezerwat Bagno Grzybna to zaś ostoja zagrożonego w naszym kraju żurawia popielatego. W okolicy nie ma parkingu, więc aby tam dotrzeć trzeba wybrać się na dłuższy spacer. Ale czy tak naprawdę nie jest to atut? Prócz tego na terenie Borów znaleźć można ponad 900 jezior! Co prawda są to w większości niewielkie oczka wodne, zagubione w leśnej gęstwinie, są jednak niesamowicie urokliwe.

Spływy kajakowe

Brda to rzeka płynąca przez teren Borów Tucholskich, która znakomicie nadaje się do spływów kajakowych. Nie jest trudna, choć w kilku miejscach możemy spodziewać się urozmaiceń. Instruktorzy polecają ją jednak zarówno amatorom, jak i całym rodzinom, które chcą spędzić trochę czasu „na wodzie”. Ciekawostką jest, że tą właśnie trasą płynął jeszcze jako młody ks. Karol Wojtyła. Wspominał potem tę rzekę jako niezwykle urokliwą.

Na koniec warto zaznaczyć, że spływ Brdą na najpopularniejszej trasie zajmie nam ok. 8 godzin. Jeśli jednak chcielibyśmy zwiedzić wszystkie boczne odnogi, na rzece możemy spędzić nawet dwa tygodnie.

Ciekawe miejsca

Będąc w Tucholi na pewno warto zobaczyć akwedukt w Fojutowie. Jest to najdłuższa i najbardziej masywna budowa tego typu w Polsce. Ma 75 metrów szerokości i ideą nawiązuje do rzymskich budowli tego typu. Można ją znaleźć na trasie Tuchola-Czersk. Innym miejscem wartym odwiedzenia jest rezerwat przyrody Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego. Patron tego miejsca był wybitnym polskim malarzem i w latach 1926 – 1935 spędził tu mnóstwo czasu szkicując przepiękne stare drzewa. Miejsce to jest objęte ochroną od 1827 roku, dzięki czemu nadal możemy obserwować to niezwykłe skupisko drzew w stanie nienaruszonym przez człowieka. I jeszcze jedna ciekawostka dla tych, którzy oczekują od urlopu także zastrzyku pozytywnej energii. Kamienne kręgi w Odrach to największe skupisko kręgów w kraju. Najprawdopodobniej znajdowało się tu cmentarzysko Gotów z I i II wieku. Wielu uważa, że jest to miejsce święte ze szczególnie dobroczynną energią. Chronione również ze względu na 86 gatunków rzadkich porostów, które odkryto w tym właśnie miejscu.

Bory Tucholskie są znakomitym pomysłem, jeśli w czasie urlopu chcecie uciec od miejskiego gwaru i tłumów turystów. Znajdziecie tu wygodne i dobrze oznaczone trasy turystyczne, zaplecze agroturystyczne i wszystko co potrzebne, by odpocząć w komfortowych warunkach. Kojący szum lasu, długie spacery i świeże powietrze to wszak marzenie niejednego mieszczucha. Bory Tucholskie zapraszają!

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(45) "Atrakcje Kujaw, Park Narodowy Bory Tucholskie" ["meta_title"]=> string(93) "Bory Tucholskie czekają! - atrakcje Kujaw, parki narodowe w Polsce, Bory Tucholskie atrakcje" ["meta_desc"]=> string(143) "Bry Tucholskie to jedno z największych skupisk leśnych w Polsce. Poznaj jego urokliwe zakątki i miejsca warte odwiedzenia - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(29) "Kujawy - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(18) "Michalina Janyszek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(53.6988597800334019893853110261261463165283203125) ["lng"]=> float(17.933464047788600481680987286381423473358154296875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje Kujaw, Park Narodowy Bory Tucholskie

meta_title: Bory Tucholskie czekają! - atrakcje Kujaw, parki narodowe w Polsce, Bory Tucholskie atrakcje

meta_keys:

meta_desc: Bry Tucholskie to jedno z największych skupisk leśnych w Polsce. Poznaj jego urokliwe zakątki i miejsca warte odwiedzenia - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Kujawy - atrakcje turystyczne

author: Michalina Janyszek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Bory Tucholskie czekają! - atrakcje Kujaw, parki narodowe w Polsce, Bory Tucholskie atrakcje

meta_keys:

meta_desc: Bry Tucholskie to jedno z największych skupisk leśnych w Polsce. Poznaj jego urokliwe zakątki i miejsca warte odwiedzenia - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Michalina Janyszek

meta_desc: Bry Tucholskie to jedno z największych skupisk leśnych w Polsce. Poznaj jego urokliwe zakątki i miejsca warte odwiedzenia - poleca veturo.pl