google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Nietypowe muzea na Dolnym Śląsku

Atrakcje Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to region tłumnie odwiedzany przez turystów. Prócz wciąż powstających parków rozrywki czy zajmujących tras turystycznych znajdziemy tu też ciekawe muzea, zwłaszcza te o nietypowej tematyce. Poznajcie najciekawsze, a często i najdziwniejsze kolekcje, które można zobaczyć tylko na Dolnym Śląsku.

Nietypowe muzea na Dolnym ŚląskuŻaba

Olgierd Rudak, flickr

Muzeum Żaby w Kudowie Zdroju

Muzeum szybko się rozrasta, a to za sprawą apeli miasta o przekazywanie do Kudowy przedmiotów z wizerunkiem żaby. Do muzeum trafia wszystko, co związane jest z płazami. Królową jest żaba. Nieprzypadkowo w regionie występuje ich wyjątkowo wiele odmian. Muzeum zajmuje się też edukacją ekologiczną, przyczyniając się do ochrony miejscowych płazów. Obecnie w Muzeum Żaby obejrzeć możecie ponad 3000 eksponatów. Może chcecie coś dorzucić?

Muzeum Tanich Win w Szklarskiej Porębie

W czasie wizyty w tym ciekawym muzeum dowiecie się nie tylko kiedy i gdzie wymyślono popularną alternatywę dla win gronowych. Poznacie też tajniki produkcji trunków z dolnej półki. Jednak największą atrakcją Starej Chaty Wolskiej, bo tam znajduje się muzeum, jest pokaźna kolekcja butelek i etykiet nieśmiertelnych „jaboli”.

Skąd ta nazwa? Wzięła się od owoców, z których produkuje się ten niedrogi alkohol – w tym przypadku jabłek. Surowcem dla wina mogą być też jagody, maliny, truskawki czy inne owoce sezonowe. Te i inne informacje zdobędziecie w czasie wizyty w muzeum. A przy okazji obejrzycie butelki lub etykiety takich win, jak: „Maryś osiemnastka mocne przeżycie”, „Belzebub” czy najsłynniejsze w kolekcji wino marki „Wino”.

Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu

Nieprzypadkowo muzeum to powstało właśnie w Lubomierzu. To urokliwe miasteczko stało się bowiem scenerią kultowego dziś filmu „Sami swoi”, a później następnych jego części. Najpierw zaowocowało to stworzeniem pisma „Sami Swoi”, którego redakcja zbierała pamiątki związane z filmem. Dziś można obejrzeć je wszystkie w tym właśnie nietypowym muzeum. Powstało ono w 1995 roku przy wsparciu mieszkańców miasta i ówczesnego burmistrza. Budynek znajduję się blisko Lubomierskiego Rynku – Placu Wolności. Pomieszczenia muzealne mieszczą się w jednym z najstarszych budynków w mieście, tzw. Domu Płucienników, który sam w sobie jest atrakcją turystyczną.

Przed muzeum mieści się Zaułek filmowy, który nie jest częścią muzeum, ale stanowi jego uzupełnienie. Znajdują się w nim tablice pamiątkowe poświęcone ludziom filmu związanym nie tylko z filmem „Sami swoi, ale także z innymi produkcjami filmowymi realizowanymi w tym mieście.

Garść najważniejszych informacji przydatnych dla turystów - rodzin ...

Jeśli narty biegowe mają w Polsce stolicę, są ...

Huta Julia w Piechowicach jest jedną z najbardziej ...

Malownicze wodospady, rzadkie minerały, tajemniczy Walonowie i grasujący ...

Region karkonoski jest bardzo zróżnicowany pod względem    ukształtowania ...

Widok pociągu wijącego się dolinami i przejeżdżającego przez ...

nocleg

gastronomia

sport

https://veturo.pl/article/1635/nietypowe-muzea-na-dolnym-slasku-atrakcje-dolnego-slaska/