google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Baranów Sandomierski

Baranów Sandomierski atrakcje

Bastionowy biały zamek w Baranowie Sandomierskim z rdzawym dachem i zielonymi hełmami wież, zamek, ozdobiony zachwycającą attyką został zbudowany  w latach 1591 - 1606. Jadąc drogą, do czasu gdy zza zielonych koron drzew nie wyłoni się, attyka baranowskiego zamku, nie wiemy jakąż to perłę renesansu za chwilę będziemy oglądać.

Baranów Sandomierski zamek w Baranowie Sandomierskim

źródło: wikipedia

Renesansowa rezydencja w Baranowie Sandomierskim, na nizinie dolnej Wisły, powstała w miejscu piętnastowiecznego prostego zamku obronnego. Zakup posiadłości przez Leszczyńskich w 1569 roku dał asumpt do przebudowy twierdzy podług renesansowej mody. Na zewnątrz „szalał" artystycznie Santo Gucci, wewnątrz talentem popisywał się Giovanni Battista Falconi.

W XVII stuleciu zamek w Baranowie wszedł w posiadanie rodu Lubomirskich. To za ich sprawą zyskał barokową szatę i imponujący ogród. Droga wśród uporządkowanych alejek, równo przyciętych drzewek i geometrycznych żywopłotów, do dzisiaj prowadzi na arkadowy dziedziniec. Kolumny rzeźbione maszkaronami, kunsztowne tralki i te schody na salony. Sklepienia wnętrz zamkowych zdobią herby. W wieku XIX zamek strawił pożar, po którym odbudową zamku kierował Tadeusz Stryjeński. Wtedy kaplica zamkowa zyskała rys krakowskiej secesji. Witraże projektował Józef Mehoffer, a obraz ołtarzowy wyszedł spod pędzla Stanisława Wyspiańskiego.

W salach zamkowych nietrudno spotkać mieszkańców przy codziennych czynnościach. Panna hoża list pisze przy fikuśnym biureczku, kawaler galant próbuje serce wybranki poezją zdobyć. Z dziedzińca dobiega dźwięk szabel skrzyżowanych w pojedynku. Zamek w Baranowie Sandomierskim zaprasza na lekcje żywej historii.

Do tego ekskluzywny hotel i restauracja. Ślub na zamku w Baranowie Sandomierskim ma moc niezłamanej przysięgi.

W Baranowie Sandomierskim leżącym nad Wisłą i jej prawym dopływem – Babulówką, mieście, które na kartach historii pojawiło się już w 1135 roku, jest późnorenesansowy kościół, fundacja Rafała Leszczyńskiego. Kościół zdobi wysoka, czworoboczna wieża. Wewnątrz jednonawowej, murowanej świątyni, zamkniętej od wschodu węższym i niższym prezbiterium jest obraz Świętej Rodziny, kopia słynnego dzieła Rafaela. Ściany świątyni strojne są secesyjną polichromią. Na jej tle bogato się prezentuje barokowa chrzcielnica kamienna z 1669 roku i późnobarokowe rzeźby.


źródło: polska.travel
www.baranowsandomierski.pl

Zamiast spędzać czas w domu przed telewizorem, warto ...

Przedmiotem kultu w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej jest ...

Historia Koprzywnicy nierozerwalnie związana jest z zakonem cystersów, ...

Kościół św. Jakuba to jedna z najstarszych budowli ...

Sandomierz posiada metrykę starszą niż piastowskie państwo. W ...

Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem to instytucja ...

nocleg

https://veturo.pl/article/1636/baranow-sandomierski-atrakcje-ciekawe-miejsca-w-polsce-veturo/