google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Nieborów i Arkadia

Nie ma chyba w Polsce miejsca bardziej romantycznego niż Arkadia nieopodal Łowicza. Będąc w łódzkim, po prostu nie można nie odwiedzić Arkadii i Nieborowa.

 

 

Nieborów i ArkadiaNieborów

http://commons.wikimedia.org

Do kreacji ogrodów piękna w Arkadii zatrudnieni zostali światowej sławy architekci. Głównym projektantem Arkadii był Szymon Bogumił Zug. Autorami pozostałych części projektów Arkadii byli: Jan Piotr Norblin, uważany za ojca polskiego malarstwa rodzajowego oraz Aleksander Orłowski, malarz pełen temperamentu, ten sam, o którym pisali Mickiewicz i Puszkin.

Księżna Helena Radziwiłłowa „bawiła" się upiększaniem ogrodu od 1778 roku aż do końca swego życia, w 1821 roku. W ciągu tych 43. lat zbudowano Grotę Sybilli, Domek Gotycki, Dom Murgrabiego, co wygląda jak kasztel, a wejście do niego prowadzi przez łuk wzorowany na łukach greckich. Jest w Arkadii nadwodna Świątynia Diany z plafonem Jana Piotra Norblina zatytułowanym Jutrzenka, jest dwupoziomowy akwedukt, przybytek arcykapłana z płaskorzeźbą G. Staggi Nadzieja karmiąca Chimerę. Jest też w Arkadii mur z hermami i cyrk.

Nieborów, jako przysiółek, istniał już u schyłku XII wieku. W założonej później wsi, kościół erygowano w 1314 roku. Na początku XVI wieku drewniany dwór w Nieborowie zastąpiono gotycko - renesansowym. W 1694 roku na jego zrębach wybudowano barokowy pałac według projektu architekta Tylmana z Gameren. W latach 1766-1768 wnętrz pałacowe urządzono w stylu rokokowym. U schyłku XVII wieku, pałac zyskał otoczenie ogrodu barokowego. Wiek XVII nie znał jeszcze finezji stylu angielskiego. Ta moda miała dopiero nadejść. Park w Nieborowie jest geometrycznie uporządkowany. Dominują w nim rodzime gatunki drzew, z okazałymi dwoma platanami z roku 1770.

Zgodnie z założeniami francuskiej szkoły ogrodowej Nieborów, przed południową elewacją pałacu, ozdobę stanowią partery kwiatowe i niskie labirynty bukszpanowe. Droga przez nieborowski park prowadzi szeroką aleją lipową z trawnikiem dywanowym. Aleję ozdabiają symetrycznie rozplanowane gabinety i boskiety tworzone przez szpalery grabów i lip.

Od strony zachodniej ogród zamyka kanał o kształcie węgielnicy, tuż za nim, roztacza swe wdzięki park krajobrazowy. Od końca XVIII wieku w ogrodzie znajdziemy: oranżerię, stajnię, wozownię oraz domki dworzan. W pawilonie myśliwskim dziś można przenocować.

W Nieborowie jest jeszcze dwukondygnacyjny pałac. Już na klatce schodowej uderzy nas widok holenderskich kobaltowych płytek ceramicznych z około 1700 roku. Gdy pójdziemy schodami na piętro patrzeć na nas z płócien będą królowie: Stanisław August Poniatowski i Jan III Sobieski. Z boku przyglądać się będzie Maria Kazimiera Sobieska z synem Jakubem. Schody pałacowe „obsiadły" wesołe amorki z alabastru.

www.nieborow.art.pl

źródło: polska.travel

Bzura – rzeka średniej wielkości, zmierzająca przez niziny ...

Rawka – to jedna z nielicznych prawdziwie dzikich ...

Miłośnicy kajaków wcale nie muszą jechać na Mazury, ...

Wakacyjna przygoda obfitująca w ciszę i sporą dawkę ...

Bolimów jest osadą o bardzo starych tradycjach garncarskich. ...

Nazwisko Chopin lub jego spolszczona wersja Szopen jest ...

gastronomia

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1639/nieborow-arkadia-ciekawe-miejsca-atrakcje-w-polsce-veturo/