Sejny

Sejny – atrakcyjne uroki kresów

Sejny to najmniej zaludnione miasto w Polsce. A jednak nie brak tu przedniej urody zabytków i wielokulturowego bogactwa. Odwiedźcie stolicę „Małej Litwy” i dajcie się porwać niezwykłej atmosferze pogranicza.

Atrakcje Sejn można policzyć na palcach: bazylika z klasztorem podominikańskim, klasycystyczny ratusz, dwie synagogi. Nie zabytki są tutaj jednak najważniejsze, tylko klimat odległych kresów, budowany przez wieki, tworzony na styku różnych narodów i religii. Do dziś, wychowani w sztuce dialogu, żyją tu Polacy oraz Litwini. A niezmącona niczym przyroda sprawia, iż warto odwiedzić to miejsce, bo drugiego takiego nie znajdziecie!

Miasto leży malowniczo nad rzeką o nieobcej nazwie Marycha. Administracyjnie należy do województwa podlaskiego, niemniej uchodzi za swoistą stolicę Sejneńszczyzny, nie bez kozery nazywanej również „Małą Litwą” – i to nie tylko dlatego, że bliżej stąd do Wilna niż do Warszawy… Do granicy polsko-litewskiej pozostaje zaledwie 10 kilometrów.

Tłumów tu nie spotkacie. W końcu to najsłabiej zaludnione miasto w naszym kraju. Sejny zamieszkuje nieco ponad 5,5 tysiąca mieszkańców. Poza tym dojechać też nie jest łatwo. Zapewniam was jednak, że warto – o czym przekonacie się czytając ten tekst!

W oczy rzuca się XII-wieczny układ urbanistyczny, wręcz zatrzymany w czasie. Właściwie wszystkie najistotniejsze obiekty leżą przy głównej ulicy miasta – marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaczynamy od XIX-wiecznego domu talmudycznego (synagogi), w którym za czasów PRL-u produkowano… kapcie. Budynek, zbudowany w miejscu starej synagogi, został zdewastowany w trakcie II wojny światowej. Później zmieniał funkcje, stając się m.in. magazynem zboża. Z uwagi jednak na fakt, iż dom talmudyczny zmienił się następnie w zakład obuwniczy, mieszkańcy do dziś nazywają go „papuciarnią”. Obecnie jest tutaj dom kultury. Podobną rolę przyjął zresztą gmach Białej Synagogi w Sejnach, leżący tuż obok.

Biała Synagoga powstawała w latach 1860 – 1870. Jej styl trudno jednoznacznie określić. Miesza się w niej neogotyk i styl neoklasycystyczny. Wbrew pozorom to nie II wojna światowa przyniosła największą dewastację budynku, ale lata powojenne, kiedy to żydowski dom modlitw stawał się remizą strażacką, magazynem, a nawet zajezdnią. Odremontowany w okresie 1978 – 1987 budynek od 1988 roku przejął Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”. Trudno o lepsze miejsce na spektakle, wystawy czy koncerty, poświęcone przenikającym się wpływom na kresach. Aktualne wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej ośrodka.

Wędrując wzdłuż ulicy Piłsudskiego, natrafimy na Urząd Miasta mieszczący się w niewysokim, lecz eleganckim i odrestaurowanym ratuszu z 1846 roku. Stąd czeka nas już prościutka droga do największego – dosłownie i w przenośni – zabytku Sejn.

Barokowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny zaczęto budować jeszcze w 1610 roku, niemniej swój obecny wygląd uzyskał znacznie później. Obecnie posiada rangę bazyliki mniejszej, zaś jej największym skarbem jest figurka Matki Bożej Sejneńskiej z Dzieciątkiem. Rzeźba, powstała najprawdopodobniej w XV wieku, to prawdziwy unikat. Należy do nielicznych figur szafkowych Madonny na świecie. I słynie z łask. W 1973 roku papież Paweł VI pozwolił przyozdobić misterną rzeźbę w lipowym drewnie koronami papieskimi. Można ją podziwiać w kaplicy Matki Boskiej.

Do sejneńskiej świątyni przylega ponadto solidnych rozmiarów klasztor podominikański. Bo właśnie dominikanom, a nie Polakom czy Litwinom, miasto zawdzięcza swój rozkwit. Zakonnicy pojawili się w Sejnach z początkiem siedemnastego stulecia. Walcząc z herezją, wybudowali kościół Nawiedzenia NMP oraz klasztor, do złudzenia przypominający zamek. Imponujący, czworoboczny budynek wieńczą narożne bastiony, natomiast pośrodku znajduje się rozległy dziedziniec.

Chociaż nie ma już w Sejnach ani dominikanów, ani wyznawców judaizmu, wspomnienia o niedawnych przecież sąsiadach wciąż jeszcze są obecne w życiu sejnian. Zwłaszcza podczas listopadowych zaduszek, organizowanych co roku przez Ośrodek Pogranicze. Międzynarodową i międzykulturową odsłonę Sejn można także zobaczyć w czasie Juniores Priores, czerwcowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Balic Satelid. Ale Sejny czarują o każdej porze roku. Wystarczy przyjechać!

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(14) "Sejny atrakcje" ["meta_title"]=> string(64) "Suwalszczyzna aktrakcje Suwalszczyzny-ciekawe miejsca w Sejnach " ["meta_desc"]=> string(175) "Urokliwe miasteczko na Suwalszczyźnie kusi intymną atmosferą, licznymi zabytkami i wielokulturowym bogactwem. Poznaj największe atrakcje turystyczne Sejn. Poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(36) "Suwalszczyzna - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(15) "Przemysław Kot" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(54.10321407645449909296075929887592792510986328125) ["lng"]=> float(23.35144042643850070817279629409313201904296875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Sejny atrakcje

meta_title: Suwalszczyzna aktrakcje Suwalszczyzny-ciekawe miejsca w Sejnach

meta_keys:

meta_desc: Urokliwe miasteczko na Suwalszczyźnie kusi intymną atmosferą, licznymi zabytkami i wielokulturowym bogactwem. Poznaj największe atrakcje turystyczne Sejn. Poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Suwalszczyzna - atrakcje turystyczne

author: Przemysław Kot

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Suwalszczyzna aktrakcje Suwalszczyzny-ciekawe miejsca w Sejnach

meta_keys:

meta_desc: Urokliwe miasteczko na Suwalszczyźnie kusi intymną atmosferą, licznymi zabytkami i wielokulturowym bogactwem. Poznaj największe atrakcje turystyczne Sejn. Poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Przemysław Kot

meta_desc: Urokliwe miasteczko na Suwalszczyźnie kusi intymną atmosferą, licznymi zabytkami i wielokulturowym bogactwem. Poznaj największe atrakcje turystyczne Sejn. Poleca veturo.pl