Zakochaj się w Gruzji

Znakomite czerwone wino, niesamowite widoki, pyszne jedzenie i przygoda na wyciągnięcie ręki – Gruzja to wspaniały miejsce by spędzić nietypowe wakacje i zapisać w pamięci dziesiątki cudownych wspomnień, których z pewnością nie dostarczy nawet pięciogwiazdkowy egipski hotel…

Gruzja, która dopiero niedawno uwolniła się spod panowania sowieckiego, rodzi wiele emocji. Wielu osobom może wydawać się, że kraj ten jest niebezpieczny i dziki. Przerażenie wzbudzają wojny, w których Gruzja brała udział, a także obecna, napięta sytuacja polityczna w Osetii Południowej i Abchazji. Prawda zawarta w barwnych opowieściach osób, które odwiedziły to malownicze państwo, jest jednak zupełnie inna.

Gruzja zachwyca niesamowitymi i różnorodnymi widokami (szczególnie dla miłośników wspinaczki wysokogórskiej), wspaniałą gościnnością mieszkańców, pysznym winem oraz lokalnymi potrawami.

Start – Tbilisi

Przygodę w Gruzji warto rozpocząć od zwiedzenia Tbilisi, największego miasta oraz stolicy tego państwa. Po zakwaterowaniu się w mieście warto skierować swoje kroki na pierwszą pieszą wycieczkę – do klasztoru Mamadawiti usytuowanego na stokach góry Mtacminda. Po zwiedzaniu klasztoru oraz chwilach zadumy nad cudowną panoramą miasta, koniecznie trzeba udać się obok i zobaczyć z bliska 20-metrowy posąg Matki Gruzji (Kartis Deda), która doskonale oddaje charakter tego państwa i w jednej ręce dzierży symboliczny miecz przeciwko wrogom oraz w drugiej – puchar wina dla przyjaciół.

Po długiej wycieczce trzeba koniecznie usiąść w jednej z klimatycznych restauracji i zakosztować tradycyjnych gruzińskich potraw – przepysznie doprawionej zupy charczo, placków z serem chaczapuri czy pierogów nadziewanych mięsem i… bulionemchinkali. Całość warto wzbogacić o wspaniałe, czerwone wino. Jeśli już mowa o jedzeniu, to powinniście zapamiętać, żeby podczas całego pobytu wziąć udział w tradycyjnej gruzińskiej uczcie (supra) prowadzonej przez szefa stołu (tamada).

Co po jedzeniu? Cóż, w Tbilisi koniecznie odwiedzić trzeba Stare Miasto i wnoszącą się nad nim twierdzę Narikala czy też aleję Szoty Rustawelego z licznymi sklepikami.

Na koniec znowu czas na odpoczynek – tym razem najlepiej w ogrodzie botanicznym i następnie w tradycyjnych gruzińskich łaźniach, które poznacie po charakterystycznych okrągłych kopułach.

Gruzja to kraj stworzony dla miłośników podróży na własną rękę, szczególnie trekkingu, wypraw rowerowych oraz wspinaczki wysokogórskiej. Wymarzoną trasą do takiej przygody jest Gruzińska Droga Wojenna, która zaczyna się w Tbilisi, a kończy Stepansminda (Kazbegi). Wszystkim, którym starczy czasu i chęci na taką wyprawę, polecamy poszukiwania na forach internetowych, gdzie podróżnicy z chęcią dzielą się wszystkimi informacjami na temat tej trasy.

Koszty i terminy

Tak jak w każdym innym przypadku, im wcześniej zarezerwujemy lot do Gruzji, np. Tbilisi, tym mniej za niego zapłacimy. Im bliżej terminy wyjazdu – ceny będą rosnąć więc warto już teraz zastanowić się nad zakupem. Dobrym sezonem na podróż do Gruzji jest czerwiec wrzesień, kiedy średnia dzienna temperatura wynosi powyżej 30°C, temperatura wody morskiej od 25°C do nawet 30°C, a wilgotność względna powietrza – nawet 90%. Choć charakterystycznym zjawiskiem pogodowym dla tego okresu są dość gwałtowne burze, to drugiej strony przynoszą one odrobinę wytchnienia od upału.

Powered by GetYourGuide

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(14) "Travel Channel" ["meta_title"]=> string(87) "Gruzja atrakcje Gruzji - ciekawe miejsca w Gruzji - warto zobaczyć w Gruzji- veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(116) "Polacy darzą Gruzinów szczególną sympatią. Poznaj największe atrakcje tego urokliwego kraju. Poleca veturo.pl " ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(41.6302254865668004413237213157117366790771484375) ["lng"]=> float(42.05566405665219775755758746527135372161865234375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "GRU" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Travel Channel

meta_title: Gruzja atrakcje Gruzji - ciekawe miejsca w Gruzji - warto zobaczyć w Gruzji- veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Polacy darzą Gruzinów szczególną sympatią. Poznaj największe atrakcje tego urokliwego kraju. Poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Gruzja atrakcje Gruzji - ciekawe miejsca w Gruzji - warto zobaczyć w Gruzji- veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Polacy darzą Gruzinów szczególną sympatią. Poznaj największe atrakcje tego urokliwego kraju. Poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Polacy darzą Gruzinów szczególną sympatią. Poznaj największe atrakcje tego urokliwego kraju. Poleca veturo.pl