Częstochowa z lotu ptaka

Jasna Góra – klasztor OO. Paulinów

Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze stanowi jedno z głównych centrów pielgrzymkowych współczesnego świata chrześcijańskiego. Paulini osadzeni zostali na Jasnej Górze w 1382 roku przez księcia Władysława Opolczyka. Umieszczony w klasztorze cudowny obraz Matki Boskiej od XV stulecia przyciąga wielką liczbę pielgrzymów, początkowo z różnych regionów Polski, później także z innych krajów Europy i świata.  

Skarbiec, w którym zwiedzającym udostępniono jako ekspozycję część skarbów i wotów o wysokiej wartości artystycznej, ofiarowanych Jasnej Górze przez królów, szlachtę, magnatów, biskupów, papieży i prosty lud, przez ludzi sławnych i ludzi nieznanych. Najstarsze pamiątki znajdujące się w Skarbcu, pochodzą z początku XV wieku. Największa część zbiorów pochodzi z XVII stulecia. Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się szaty i naczynia liturgiczne, obrazy i blachy wotywne, a także przedmioty użytku świeckiego – biżuteria, ordery, medale i militaria.

Biblioteka – podzielona jest na dwie części – starą i nową. W starej bibliotece zgromadzono ok. 8 tysięcy starodruków oraz średniowieczne rękopisy iluminowane w tym unikalne egzemplarze z królewskich zbiorów Jagiellonów. Księgi przechowywane są w drewnianych futerałach oprawionych w skórę ze złoconymi wytłoczeniami. Ozdobą biblioteki są również wspaniałe szafy biblioteczne i intarsjowane stoły – dzieło paulina, brata Grzegorza Woźniakowica.

Muzeum 600-lecia – prezentuje ekspozycję podzieloną tematycznie na trzy części: historię zakonu, kult obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz rzemiosło artystyczne i instrumenty muzyczne; w tym ryngrafy, portrety trumiennei epitafijne. Zgromadzono tu także dary ofiarowane przez więźniów obozów koncentracyjnych i ludzi internowanych w latach osiemdziesiątych. Są to wota o niezwykle głębokiej wymowie religijnej i patriotycznej, m.in. wielkie wotum Prezydenta II Rzeczpospolitej.

Bastion Świętego Rocha i „Panorama oblężenia Klasztoru Jasnogórskiego” Bastion Świętego Rocha został odkryty w latach 90-tych XX w. Obecnie jest miejscem ekspozycji militariów i pamiątek zrywów narodowych. We wnętrzu bastionu udostępniono do zwiedzania mury i trasę prowadzącą przez kazamaty artyleryjskie, z których prowadzona była obrona fortyfikacji w okresie potopu szwedzkiego. Dla uczczenia obchodów Jubileuszu 350-lecia Obrony Jasnej Góry została tu ustawiona makieta „Panorama oblężenia klasztoru jasnogórskiego” autorstwa Romana Gustawa Woźniaka, krakowskiego artysty. Makieta mierzy 12 metrów długości, blisko 2 metry wysokości, ozdobiona jest ponad 900 postaciami – uzupełniona grą świateł i dźwięku – przenosi oglądającego ją w rok 1655.

Ponadto na terenie klasztoru zwiedzić można Salę Rycerską, Wały Jasnogórskie z Drogą Krzyżową, Bastiony, Wieżę oraz obejrzeć Golgotę Jasnogórską Jerzego Dudy-Gracza.

 

opłata dobrowolna

 

Więcej informacji na: www.jasnagora.pl

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(21) "Częstochowa atrakcje" ["meta_title"]=> string(63) "Częstochowa atrakcje - Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze" ["meta_desc"]=> string(155) "Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze przyciąga nie tylko pielgrzymów ale również turystów z całego świata. Poznaj to święte miejsce z Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(34) "Małopolska - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(14) "czestochowa.pl" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.81231298340480151409792597405612468719482421875) ["lng"]=> float(19.097242352684698829534681863151490688323974609375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Częstochowa atrakcje

meta_title: Częstochowa atrakcje - Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze

meta_keys:

meta_desc: Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze przyciąga nie tylko pielgrzymów ale również turystów z całego świata. Poznaj to święte miejsce z Veturo.pl

watermark:

interesting_places: Małopolska - atrakcje turystyczne

author: czestochowa.pl

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Częstochowa atrakcje - Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze

meta_keys:

meta_desc: Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze przyciąga nie tylko pielgrzymów ale również turystów z całego świata. Poznaj to święte miejsce z Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: czestochowa.pl

meta_desc: Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze przyciąga nie tylko pielgrzymów ale również turystów z całego świata. Poznaj to święte miejsce z Veturo.pl