google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Jasna Góra - klasztor OO. Paulinów

Częstochowa atrakcje

Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze stanowi jedno z głównych centrów pielgrzymkowych współczesnego świata chrześcijańskiego. Paulini osadzeni zostali na Jasnej Górze w 1382 roku przez księcia Władysława Opolczyka. Umieszczony w klasztorze cudowny obraz Matki Boskiej od XV stulecia przyciąga wielką liczbę pielgrzymów, początkowo z różnych regionów Polski, później także z innych krajów Europy i świata.

 

Jasna Góra - klasztor OO. Paulinów Częstochowa z lotu ptaka

czestochowa.pl

Skarbiec, w którym zwiedzającym udostępniono jako ekspozycję część skarbów i wotów o wysokiej wartości artystycznej, ofiarowanych Jasnej Górze przez królów, szlachtę, magnatów, biskupów, papieży i prosty lud, przez ludzi sławnych i ludzi nieznanych. Najstarsze pamiątki znajdujące się w Skarbcu, pochodzą z początku XV wieku. Największa część zbiorów pochodzi z XVII stulecia. Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się szaty i naczynia liturgiczne, obrazy i blachy wotywne, a także przedmioty użytku świeckiego – biżuteria, ordery, medale i militaria.

Biblioteka – podzielona jest na dwie części – starą i nową. W starej bibliotece zgromadzono ok. 8 tysięcy starodruków oraz średniowieczne rękopisy iluminowane w tym unikalne egzemplarze z królewskich zbiorów Jagiellonów. Księgi przechowywane są w drewnianych futerałach oprawionych w skórę ze złoconymi wytłoczeniami. Ozdobą biblioteki są również wspaniałe szafy biblioteczne i intarsjowane stoły – dzieło paulina, brata Grzegorza Woźniakowica.

Muzeum 600-lecia – prezentuje ekspozycję podzieloną tematycznie na trzy części: historię zakonu, kult obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz rzemiosło artystyczne i instrumenty muzyczne; w tym ryngrafy, portrety trumiennei epitafijne. Zgromadzono tu także dary ofiarowane przez więźniów obozów koncentracyjnych i ludzi internowanych w latach osiemdziesiątych. Są to wota o niezwykle głębokiej wymowie religijnej i patriotycznej, m.in. wielkie wotum Prezydenta II Rzeczpospolitej.

Bastion Świętego Rocha i „Panorama oblężenia Klasztoru Jasnogórskiego” Bastion Świętego Rocha został odkryty w latach 90-tych XX w. Obecnie jest miejscem ekspozycji militariów i pamiątek zrywów narodowych. We wnętrzu bastionu udostępniono do zwiedzania mury i trasę prowadzącą przez kazamaty artyleryjskie, z których prowadzona była obrona fortyfikacji w okresie potopu szwedzkiego. Dla uczczenia obchodów Jubileuszu 350-lecia Obrony Jasnej Góry została tu ustawiona makieta „Panorama oblężenia klasztoru jasnogórskiego” autorstwa Romana Gustawa Woźniaka, krakowskiego artysty. Makieta mierzy 12 metrów długości, blisko 2 metry wysokości, ozdobiona jest ponad 900 postaciami - uzupełniona grą świateł i dźwięku - przenosi oglądającego ją w rok 1655.

Ponadto na terenie klasztoru zwiedzić można Salę Rycerską, Wały Jasnogórskie z Drogą Krzyżową, Bastiony, Wieżę oraz obejrzeć Golgotę Jasnogórską Jerzego Dudy-Gracza.

 

opłata dobrowolna

 

Więcej informacji na: www.jasnagora.pl

 

Szlak Kultury Żydowskiej działa od 2005 roku. Szlak ...

Częstochowa jakiej nie znacie! Bliskie spotkanie z historią ...

Częstochowa inwestuje w mobilny przewodnik po mieście. Dzięki ...

https://veturo.pl/article/1707/czestochowa-jasna-gora-klasztor-ciekawe-miejsca-atrakcje/