google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Pieniężno -Fabryka maszyn, odlewnia żeliwa i tartak Schirrmacher

Fabryka maszyn w Pieniężnie, a jednocześnie odlewnia żeliwa, mieszcząca się przy ul Dworcowej (Bahnhofstraße), została otwarta w 1877r. Założycielem był August Schirrmacher. Później dołączono do niej tartak parowy.  W fabryce produkowano sieczkarnie, kieraty, szarpaki do buraków i inne maszyny i urządzenia.

Pieniężno -Fabryka maszyn, odlewnia żeliwa i tartak SchirrmacherSkansen maszyn rolniczych

Wydział Promocji w Pieniężnie

W 1939r. Paul Lohmann i Wilhelm Pieper,  wspólnie nabyli fabrykę maszyn Schirrmacher. Budynki wykorzystali do utworzenia nowej fabryki maszyn, którą nazwali „Maschinenfabrik Ermland” /tł. Fabryka Maszyn Warmia/. Do roku 1944 zakład zatrudniał ok. 100 pracowników i prosperował dość dobrze.

Dziś nielicznie zachowane maszyny można oglądać w Skansenie Maszyn Rolniczych „Uchronić od zapomnienia” w oddalonych dwa kilometry od miasta Łajsach oraz w skansenie w Naterkach. Wszystkie maszyny, które można zobaczyć w skansenie zostały kupione i ofiarowane przez okolicznych gospodarzy. Zazwyczaj stały zapomniane i zarośnięte w krzakach czy pokrzywach, skansen uratował je od zezłomowania.

Skansen w Pieniężnie otwarty jest cały rok, opiekunem skansenu jest mieszkaniec Łajs – Stanisław Chorążyczewski, lokalny rzeźbiarz i pasjonat historii.

 

Dowiedz się więcej o gminie Pieniężno

Frombork to prawdziwy klejnot ukryty nad Zalewem Wiślanym ...

Chcesz połączyć wypoczynek z przygodą i historią? Odwiedź ...

W wieży zamku we Fromborku od 1510 roku ...

Elbląg nie cieszy się tak wielką popularnością jak ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/1716/pieniezno-atrakcje-ciekawe-miejsca-skansen-maszyn/