google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Cudze chwalicie, swego nie znacie…

Travel Channel

Na liście atrakcji turystycznych Polski jest wiele zabytkowych i zadziwiających miejsc…

Cudze chwalicie, swego nie znacie…

Flickr, Francisco Manzano

Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie mają turystom wiele do zaoferowania. Będąc tam koniecznie należy zobaczyć Jaskinię Raj, Zamek Królewski w Chęcinach oraz największe drzewo w Polsce – Dąb Bartek. Na szczególną uwagę zasługuje najwyższy szczyt – Łysica, Puszcza Jodłowa oraz Muzeum Wsi Kieleckiej i Skansen w Tokarni, gdzie dostrzec można pozostałości budownictwa wiejskiego oraz małomiasteczkowego Ziemi Kieleckiej.

Góry Świętokrzyskie to idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. W północno-zachodniej części województwa świętokrzyskiego, w powiecie koneckim do dyspozycji mieszkańców i turystów jest około 250 km szlaków pieszych oraz 120 km znakowanych szlaków rowerowych. Trasy są bardzo zróżnicowane. Niektóre prowadzą przez ścieżki leśne, małe wioski oraz malownicze, przepiękne punkty widokowe. Ich łączna długość wynosi ponad 1500 km. Główny szlak to Gołoszyce - Kuźniaki, o długości 105 km.

Jura Krakowsko–Częstochowska

W Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest wiele ciekawych miejsc oraz atrakcji. Głównymi symbolami regionu są liczne, średniowieczne zamki, Ojcowski Park Narodowy czy też legendarna Maczuga Herkulesa. Planując wycieczkę na Jurę na pewno nie można pominąć Szlaku Orlich Gniazd. To jedna z ciekawszych tras turystycznych w Polsce. Jej długość wynosi 169 km i ciągnie się od Krakowa do Częstochowy. Można tu zobaczyć wiele malowniczych ruin zamków, warowni i strażnic. Część z nich pochodzi z XVI wieku, zostały wybudowane przez Kazimierza Wielkiego jako system obronny mający na celu zabezpieczenie granic.

Nietypowa nazwa „Orle gniazda” pochodzi od usytuowania tych budowli - obiekty wznoszą się na szczytach wapiennych wzgórz, na wysokości nawet 30 metrów.

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce to jedyny obiekt górniczy na świecie działający nieprzerwanie od średniowiecza aż do dziś. Jej zwiedzanie rozpoczyna się w szybie Daniłowicza. Pierwotnie studnia ta służyła głównie do transportu soli na powierzchnię, z czasem stała się szybem komunikacyjnym. Po pokonaniu 378 stopni w dół dochodzi się do pierwszego poziomu, gdzie zobaczyć można komnatę Mikołaja Kopernika. Jej centralne miejsce zajmuje pomnik upamiętniający słynnego astronoma. Na tym samym poziomie znajduje się także m.in. Komora Kazimierza Wielkiego z kieratem konnym oraz zabytkowa Kaplica św. Antoniego, która lata temu była miejscem modlitwy pracujących w kopalni górników. Na drugim poziomie znajduje się najbardziej okazała w całej kopalni Kaplica Św. Kingi. Choć ta podziemna świątynia powstała pod koniec XIX wieku, do tej pory robi ogromne wrażenie - ma ponad 54 m długości, 12 m wysokości, a jej wnętrze wykonane jest w całości z soli. Ciekawostką jest, że w każdą niedzielę odbywa się tutaj msza święta, a od czasu do czasu - także koncert muzyki klasycznej bądź jazzowej. Będąc w Kopalni, warto zwrócić uwagę na Komorę im. Erazma Barącza, która kryje w swych wnętrzach jeziorko solankowe.

Przyglądałeś się kiedyś porcelanowej filiżance? Ciekawa myśl: jak ...

Mazowiecki hotel Manor House SPA w X Edycji ...

Dotknij średniowiecznych rzemiosł Gór Świętokrzyskich. Poczuj magię średniowiecza ...

Pięknie odrestaurowany Pałac w Kielcach wydaje się być ...

Z jednej strony – Łysa Góra, miejsce owiane ...

Zamek w Kurozwękach co roku przyciąga turystów z ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/1740/polska-atrakcje-polski-atrakcje-gor-swietokrzyskich-veturo/