wieliczka

Kopalnia soli w Wieliczce -ciekawostki

Na liście atrakcji turystycznych Polski znajduje się wiele zabytkowych i wzbudzających podziw miejsc. Bez wątpienia zaliczyć do nich można kopalnię soli w Wieliczce - jedyny obiekt górniczy na świecie działający nieprzerwanie od średniowiecza aż do dziś. O popularności tego miejsca świadczy m.in. fakt, że corocznie odwiedza je ponad milion turystów.

Planując podróż na południe Polski trzeba koniecznie uwzględnić wizytę w Wieliczce. Miasto, które znajduje się kilkanaście kilometrów na wschód od Krakowa, znane jest przede wszystkim z unikatowej w skali świata kopalni soli. Obiekt ten uznawany jest za jeden z najcenniejszych zabytków techniki górniczej. W 1978 r. znalazł się na pierwszej liście światowego dziedzictwa UNESCO, natomiast w 1994 r. został uznany przez Prezydenta RP za pomnik historii narodowej Rzeczypospolitej Polskiej.

Trasa turystyczna

Na przestrzeni stuleci górnicy pracujący w kopalni wyżłobili łącznie dziewięć poziomów, na które składa się ponad dwa tysiące komór oraz niezliczona ilość chodników o łącznej długości ponad 300 kilometrów. Trasa turystyczna wiedzie przez trzy najwyżej położone poziomy i stanowi odcinek o długości około 3 kilometrów.

Zwiedzanie rozpoczyna się w szybie Daniłowicza. Pierwotnie studnia ta służyła głównie do transportu soli na powierzchnię, z czasem stała się jednak szybem komunikacyjnym. Po pokonaniu 378 stopni w dół dochodzi się do pierwszego poziomu, gdzie zobaczyć można komnatę Mikołaja Kopernika. Jej centralne miejsce zajmuje pomnik upamiętniający słynnego astronoma. Na tym samym poziomie znajduje się także m.in. komora Kazimierza Wielkiego z kieratem konnym oraz zabytkowa Kaplica św. Antoniego, która lata temu była miejscem modlitwy pracujących w kopalni górników.

Na drugim poziomie znajduje się najbardziej okazała w całej kopalni Kaplica Św. Kingi. Choć ta podziemna świątynia powstała pod koniec XIX wieku, do tej pory robi ogromne wrażenie – ma ponad 54 metry długości, 12 metrów wysokości, a jej wnętrze wykonane jest w całości z soli. Ciekawostką jest, że w każdą niedzielę odbywa się tutaj msza święta, a od czasu do czasu – także koncert muzyki klasycznej bądź jazzowej.

Będąc na tym poziomie warto zwrócić także uwagę na komorę im. Erazma Barącza, która kryje w swych wnętrzach jeziorko solankowe.

Warto wiedzieć

Trasa zwiedzania kopalni oferuje również wiele innych atrakcji. To także niepowtarzalna sceneria dla rozmaitych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. W podziemiach obiektu organizowane są, bowiem wystawy, bankiety, konferencje, koncerty oraz spektakle.

Przejście całego szlaku zajmuje około trzech godzin. W tym czasie oprócz zabytkowych kaplic i komór zobaczyć można m.in. znakomicie zachowane systemy zabezpieczeń wyrobisk, niepowtarzalną sztukę sakralną, a także podziemne korytarze górnicze.

Kopalnię ”Wieliczka” zwiedzać można niemalże przez cały rok (z wyłączeniem dni świątecznych). Godziny otwarcia zależne są od pór roku. Od listopada do marca obiekt czynny jestod 08:00 do 17:00 natomiast od kwietnia do października od 7:30 do 19:00.

Ceny biletów zależą od tego, czy interesuje nas wycieczka indywidualna, czy w grupie zorganizowanej. Bilet normalny w wersji pierwszej kosztuje 49 zł od osoby, natomiast ulgowy 35 zł od osoby.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(14) "Travel Channel" ["meta_title"]=> string(109) "Małopolska atrakcje Małopolski, kopalnia soli w Wieliczce, atrakcje turystyczne Krakowa i okolic, veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(154) "Poznaj historię i ciekawostki dotyczące jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Małopolsce - kopalnię soli w Wieliczce. Poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(34) "Małopolska - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(14) "Travel Channel" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.97630750249140163532501901499927043914794921875) ["lng"]=> float(20.072021481582400070919902645982801914215087890625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Travel Channel

meta_title: Małopolska atrakcje Małopolski, kopalnia soli w Wieliczce, atrakcje turystyczne Krakowa i okolic, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Poznaj historię i ciekawostki dotyczące jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Małopolsce - kopalnię soli w Wieliczce. Poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Małopolska - atrakcje turystyczne

author: Travel Channel

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Małopolska atrakcje Małopolski, kopalnia soli w Wieliczce, atrakcje turystyczne Krakowa i okolic, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Poznaj historię i ciekawostki dotyczące jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Małopolsce - kopalnię soli w Wieliczce. Poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Travel Channel

meta_desc: Poznaj historię i ciekawostki dotyczące jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Małopolsce - kopalnię soli w Wieliczce. Poleca veturo.pl