google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Na szczytach gór

Travel Channel

Kiedyś uważano, że górskie szczyty to siedziby bogów. Dziś są przede wszystkim rajem dla miłośników sportów zimowych…

Na szczytach gór

Flickr, Matthew Hutchinson

Medeo

W górach Ałatau Zailijski znajduje się jedna z największych turystycznych atrakcji Kazachstanu – położone na wysokości 1700 metrów n.p.m. lodowisko Medeo. Obiekt ten powstał w 1951 roku.

Jak orzekli naukowcy, silne pole magnetyczne w tym miejscu sprawia, że wszystkie zamarzające kryształki lodu układają się pod jednym kątem. Dzięki temu prędkość jaką można tu osiągnąć
jest zawrotna. Na lodowisku padło już ponad 170 rekordów podczas zawodów w łyżwiarstwie szybkim. Krążą pogłoski, że lodowisko jest magiczne - najszybciej jeździ się tu pół godziny przed wschodem słońca i pół godziny po jego zachodzie, a wszystko to dzięki współdziałaniu przyciągania ziemskiego i promieniowania kosmicznego. W pobliżu Medeo znajdują się liczne kurorty, sanatoria, restauracje i kawiarnie.

Niebiańskie widoki, świeże powietrze i atrakcyjne trasy narciarskie sprawiły, że Ałatau Zailijski jest wizytówką Kazachstanu…

Grossglockner

Najwyższym, najważniejszym i najpiękniejszym szczytem Austrii, a zarazem Parku Narodowego Wysokie Taury jest Grossglockner. Należy on do Korony Europy.

Na jego charakterystyczny kształt składają się wierzchołki: Grossglockner i Kleinglockner, rozdzielone wąską przełęczą - Glocknerscharte. Przy dobrej pogodzie wspinaczka na górę trwa dwa dni. Podczas wędrówki można trafić na odcinki, których pokonanie wymaga doświadczenia. U podnóża znajduje się największy lodowiec Alp Wschodnich – Pasterze o długości ponad 9 kilometrów i powierzchni 20 km kw. Aby się z nim zmierzyć, potrzebny jest pełny sprzęt alpinistyczny.

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się teren narciarski Kals – Matrei. Łączna długość tras wynosi tu 108 km.

Aoraki

Na Wyspie Południowej w Nowej Zelandii znajdują się Alpy Południowe z najwyższym szczytem Górą Cooka, nazywaną przez Maorysów Aoraki. Na jej zboczach, przed zdobyciem
Mount Everestu, trenował sir Edmund Hillary. Szczyt po raz pierwszy został zdobyty w 1894 roku. Dokonał tego Tom Fyfe, George Graham i Jack Clarke.

Mount Cook pokryty jest przez największy lodowiec półkuli południowej - Tasmana, który liczy 29 km długości, 3,2 km szerokości i ponad 600 m grubości. Niegdyś u podnóża góry istniała skocznia narciarska.

Dzięki lotnisku w pobliskiej wsi, istnieje możliwość podziwiania tej niesamowitej okolicy zza szyby samolotu lub helikoptera.

Odwiedzając Park Narodowy Góra Cook, można również wynająć łódkę i popływać po polodowcowym jeziorze…

Meksykiem nie sposób się nie zachwycić. Każdy kto ...

Meksyk jest czternastym pod względem wielkości krajem na ...

Żadna podróż do Meksyku nie może się odbyć ...

Barcelona - historyczna stolica Katalonii, miasto położone nad ...

Grecja przyciąga turystów nie tylko pięknymi widokami, smacznym ...

Jeśli zastanawiasz się dokąd zabrać swoją przyszłą (lub ...

https://veturo.pl/article/1758/turystyka-gorska-dokad-w-gory-veturo/